Skocz do zawartości

Teleskop do obserwacji z tarasu/podwórza


Nikt

Rekomendowane odpowiedzi

Moi drodzy,

 

Szukam pierwszego teleskopu który posłuży do obserwacji US, ale  pozwoli spoglądać z satysfakcją na DS.

 

Przeczytałem kilka wątków i coś zaczęło mi się kształtować w głowie, w momencie gdy wiedzy zaczęło się robić za dużo (odmienne zdania, inne polecane sprzęty) uznałem że stworzę wątek.

 

Miejsce prowadzenia obserwacji:

Mieszkam pod samą Warszawą, zanieczyszczenie świetlne jest dość wysokie, za kilka lat zapewne przeniosę się kilka kilometrów dalej od stolicy na tereny wiejskie, warunki znacznie lepsze, ale nadal nie będzie to Podlasie czy Bieszczady.

Na chwilę obecną planuję używać teleskopu na podwórku i tarasie (dość duży, raczej nie ma przeszkód aby postawić duży sprzęt, jestem dość silny więc sobie poradzę), później też podwórze, taras.

Nie planuję wyjazdów za miasto w celu obserwacji.

 

Przeczytałem kilka artykułów o wyborze teleskopu, oraz kilka wątków polecających sprzęt.

Z jednej strony, wydaje się że do moich warunków bardziej nadaje się Refraktor, ze względu na łunę stolicy, oraz wszędzie stojące latarnie.

Natrafiłem na kilka tematów gdzie pojawiały się polecane sprzęty, również do podobnych warunków jak moje np MAK127 z montażem EQ3-2 lub AZ4. Jednak sprzęt ten ma swoje ograniczenia, natrafiłem na informacje że niekoniecznie nada się do obserwowania poza US.

Drugim polecanym sprzętem jest Dobson 8, jednak nie wiem czy to jest sprzęt do aktualnych warunków które posiadam.

 

Nie interesuje mnie obserwowanie krajobrazu. Księżyc i planety na początek, potem mgławice.

Na pewno będę dokonywał obserwacji z kimś, więc dobry montaż jest bardzo istotny (pokazywanie znalezisk).

Interesuje mnie sprzęt nowy (będzie to prezent) a cena w jakiej planuje się zamknąć to ok 2000PLN.

Chciałbym nabyć zestaw kompletny, do którego nie trzeba będzie dokupywać za miesiąc nowych elementów.

 

Jeśli nie uwzględniłem jakichś aspektów to chętnie naświetlę.

 

Jeśli znacie podobne wątki to wklejacie, część pewnie znam, z innymi się zapoznam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A brałeś pod uwagę SW 150/750 na eq3-2? To koszt około 1500zł za nowy sprzęt. Za pozostałe 500zł możesz dokupić jakiś lepszy okular bo przez te zestawowe owszem coś zobaczysz ale do wygody obserwacji i jakości obrazu można się przyczepić. Co do konkretów musiałby się ktoś z wizualowców odezwać. Pewnie ES 14mm byłby dobry do uzupełnienia zestawu ale to koszt 600+ i jeśli obserwowałbyś przez okulary na nosie to trochę wybór się komplikuje... Drugą opcją na wydanie nadwyżki budżetu jest napęd jednoosiowy i ewentualnie lunetka biegunowa dla dokładniejszego ustawienia na biegun - dzięki temu obiekty długo będą utrzymywały się w polu widzenia co jest bardzo wygodne gdy chcesz pokazywać znajomym skarby nieba. Niestety nie powiem Ci jak 150/750 sprawdzi się w Twoich warunkach ale ta tuba jest tak popularna, że na pewno ktoś rozwinie wątek ;) ja obserwuję tylko w przerwie od astrofoto i jestem zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Newton 8``  ( np. GSO ) powinien się sprawdzić, nawet w takich warunkach. 

 

-  w budżecie 2000 zł + ES 14mm ( z giełdy )

 

Oczywiście można polecić też Maka 127 na AZ4

Na pewno bardzo fajny sprzęt do US. Jaśniejsze Kuliste. 

 

 

Edytowane przez krzysiek.p
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odradzał maka na pierwszy sprzęt. Trudniej w nim uzyskać szerokie pole widzenia i dużą źrenicę wyjściową przez co jest to teleskop raczej do US.

 

Dobson 8" daje już dość duże możliwości zarówno na US jak i DS. Z kolei Newton 150/750 pokaże nieco mniej niż 8" ale będzie najbardziej uniwersalny spośród wymienionych. Z drugiej strony 150 ze światłosiłą f5 porównując do f6 w 8" będzie bardziej wymagający jeśli chodzi o okulary.

 

Przy tym budżecie i biorąc pod uwagę że będzie to pierwszy sprzęt zawęziłbym wybór do 150/750 i dobsona 8".

 

Co do okularów to w obu teleskopach dobrze sprawdzą się wymienione wyżej ESy. Poza 14mm dobrze by było się zaopatrzeć w coś o dłuższej ogniskowej, np 24mm 68* - ta wersja jest sporo tańsza niż 82*. Porównywalna jakość to również Luminosy od Celestrona. Możesz też sprawdzić czy na bresser.de mają jeszcze Maxvision 28mm 68*. Kilka mies temu chodziły po 75ojro, za taką cenę nic tylko brać, szkiełko jest godne polecenia.

 

Jedna uwaga: pod słabym niebem nawet najlepszy i największy sprzęt niewiele pokaże. To przede wszystkim warunki decydują o tym co zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor 120/1000 (f8) na montażu AZ5 (typu TPL) i masz najbardziej uniwersalny sprzęt zarówno do US jak i ES.

Bezobsługowy, krótki czas wyrównania temperatury a i okulary budżetowe ale dobre, jak Ploslle GSO powinny na początek wystarczyć i zmieścisz się w budżecie 2000pln, jak zapolujesz na używkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, wampum napisał:

Refraktor 120/1000 (f8) na montażu AZ5 (typu TPL) i masz najbardziej uniwersalny sprzęt zarówno do US jak i ES.

Bezobsługowy, krótki czas wyrównania temperatury a i okulary budżetowe ale dobre, jak Ploslle GSO powinny na początek wystarczyć i zmieścisz się w budżecie 2000pln, jak zapolujesz na używkę.

Ale to dość długa tuba, niezbyt wygodna w użyciu. Nie znam wagi. Moim zdaniem oczywiście, wszystko co jest długie na około metra jest słabe w użyciu. Z wyjątkiem Newtona na Dobsonie 8 cali 1200mm.

A montaż AZ5 TPL to już zupełnie porażka. Zwłaszcza z długą tubą. Nie, cofam to. Z każdą tubą. 

EDIT jednak trochę podzielam zdanie kolegi, refraktor to mój ulubiony sprzęt. 

Ale to dość duży refraktor. Potrzebny byłby lepszy montaż. Nie wiem jaki byłby tu minimum. 

Jednak najbardziej korzystnie by było kupić Newtona 8 cali F6. 

Zastanów się nad używką. Z jednej z trzech giełd astronomicznych. Mieszkasz post Warszawą, tu dużo ludzi bawi się w astronomię, łatwo podjechać i obejrzeć osobiście. 

Wybierz się na lokalne spotkanie obserwacyjne, zobaczysz co i jak. Znajdź lokalsów. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój pierwszy to byl Star Discovery 150 (150/750) - bardzo fajny na pierwszy raz. Dość dużo pokaże i jest bezobslugowy. Cena nowego to około 2000.

 

Jeśli mieszkasz w Warszawie to po prostu wypożycz z Delty na miesiąc i sprawdź czy Ci leży. Koszt wypożyczenia 3 lata temu to 200-300pln, odliczane od ceny zestawu jeśli zdecydujesz się kupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2018 o 22:01, kjacek napisał:

Ale to dość długa tuba, niezbyt wygodna w użyciu. Nie znam wagi. Moim zdaniem oczywiście, wszystko co jest długie na około metra jest słabe w użyciu. Z wyjątkiem Newtona na Dobsonie 8 cali 1200mm.

A montaż AZ5 TPL to już zupełnie porażka. Zwłaszcza z długą tubą. Nie, cofam to. Z każdą tubą. 

EDIT jednak trochę podzielam zdanie kolegi, refraktor to mój ulubiony sprzęt. 

Ale to dość duży refraktor. Potrzebny byłby lepszy montaż. Nie wiem jaki byłby tu minimum. 

Jednak najbardziej korzystnie by było kupić Newtona 8 cali F6. 

Zastanów się nad używką. Z jednej z trzech giełd astronomicznych. Mieszkasz post Warszawą, tu dużo ludzi bawi się w astronomię, łatwo podjechać i obejrzeć osobiście. 

Wybierz się na lokalne spotkanie obserwacyjne, zobaczysz co i jak. Znajdź lokalsów. 

Nie chodzi o długość tuby, jest ok. na odpowiednim montażu spokojnie facet wszystko ogarnie.

Bardziej kierowałem się opisem jego warunków, na takim prawie podmiejskim niebie refraktorem wyciągnie wiecej niż newtonem. Refraktor jakoś bardzej przebija się przez tą szarą łunę miasteczkową wyciągając bardziej na kontraście te małe ciapki, które ciągle oglądamy.

Ten AZ5TPL wymaga troszkę podrasowania we własnym zakresie aby dobrze się prowadził (wyczytane z recenzji na jednym z for).Oczywiście najlepszy  byłby EQ5 min. ale to już w budżecie się nie mieści.

Co do cieżaru i długości zestawu to się nie martwię, przecież napisał że jest kawał chłopa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.09.2018 o 13:44, Nikt napisał:

Przeczytałem kilka wątków i coś zaczęło mi się kształtować w głowie, w momencie gdy wiedzy zaczęło się robić za dużo (odmienne zdania, inne polecane sprzęty) uznałem że stworzę wątek.

 

Hehe... nie spodziewałbym się, aby w osobnym wątku nagle wszyscy zaczęli polecać tylko jeden teleskop :mr.green:;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chodzi o to że dla zadanych warunków obserwacji ktoś poleca pewien sprzęt, a ktoś inny stwierdza że ten polecony sprzęt się nie sprawdzi i poleca coś zgoła innego.

Ciężko z przeciwstawnych opinii wywnioskować która z porad będzie lepsza i komu zaufać.

 

Bardzo dziękuję za aktualne rady.

Skywatcher 150/750 wydaje mi się tutaj bardzo optymalny. Nie napina przy tym budżetu na tyle żeby nie można było go poszerzyć o np lepsze okulary.

Montaż wydaje się godny zaufania i pomimo że nie planuję teleskopu przewozić, to jednak pozostaje taka możliwość.

 

Cy dobrze widzę że montaż Dobsona jest ciężki do przewożenia i używania w plenerze (czy on potrzebuje jakiejś wyższej podstawy?)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minutes ago, Nikt said:

Cy dobrze widzę że montaż Dobsona jest ciężki do przewożenia i używania w plenerze (czy on potrzebuje jakiejś wyższej podstawy?)

Moim zdaniem nie wprost. Montaż Dobsona jest dość lekką i sprytną konstrukcją, jeśli wziąć pod uwagę co dźwiga. Jeśli chciałbyś powiesić 8", 10" i więcej na montażu paralaktycznym, to montaż ten będzie dużo cięższy - mój EQ6-R to 17kg głowica + 7.5kg trójnóg + 10kg przeciwwagi czyli razem ok 35kg. Udźwignie 8-10 cali, może 12. Dobson przy tym to tylko kilka desek. Ale w praktyce Dobson to min 8" - więc przez sam rozmiar tuby jest duży i mało poręczny w przenoszeniu. Pod miejskim niebem będziesz Dobsonem bardzo ładnie mógł obserwować polucję świetlną ;)

 

Z mojego doświadczenia z miejskim niebem (Warszawa) o obserwacji (nie astrofoto) DSów zapomnij. Nawet gromady, z natury dość jasne, wyglądają tragicznie (raz byłem za Łomiankami bo myślałem, że będzie ciemniej - przez pierwszą chwilę nie byłem pewien czy trafiłem w double-cluster). Jeśli wyeliminujesz DSy - to MAK127 jest dość dobrym i tanim rozwiązaniem planet i księżyca. 150/750 będzie trochę gorszy do US, ale za to jak wyjedziesz za miasto to użyjesz też do gromad.

 

Podjedź do Delty, zobacz jak duży jest Dobson, jak mały jest MAK127 i 150/750. Jakie są montaże. Jak się zdecydujesz to najpierw wypożycz, potestuj - przy zakupie odliczą Ci cenę wypożyczenia. Na forum jest też sporo osób z Warszawy (w tym ja) możesz się z kimś umówić na obserwacje. Zawsze organoleptycznie jest lepiej niż bazować tylko na opiniach.

 

 

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nikt napisał:

Bardziej chodzi o to że dla zadanych warunków obserwacji ktoś poleca pewien sprzęt, a ktoś inny stwierdza że ten polecony sprzęt się nie sprawdzi i poleca coś zgoła innego.

Ciężko z przeciwstawnych opinii wywnioskować która z porad będzie lepsza i komu zaufać.

 

 

Sebo_B w zasadzie wyczerpał temat :)

 

W wyborze teleskopu nie kierowałby sie opiniami, tym bardziej, ze jest ich aż tyle i w dodatku przeciwstawnych. Przecież nikt z polecających teleskop nie robi tego złośliwie. Po prostu każdemu co innego pasuje stąd tyle teleskopów i montaży... Najlepiej samemu pomacac, poczytać, liznąć trochę teorii i wybrać.

 

W mieście w zasadzie bardzo trudno obserwuje sie słabe DSy i lepiej wyjechać z teleskopem pod ciemne niebo niż stresować się, ze w miejscu gdzie powinna byc mgławica niczego nie widzimy. Natomiast dość dobrze obserwuje się Ksiezyc, planety, gwiazdy podwójne, wiec lepiej wybrać do obserwacji wizualnych teleskop typowo planetarny (a więc o małej swiatłosile: Maki, długie achromaty, długie Newtony), ewentualnie uniwersalny (o średniej swiatłosile: SCT, średnie achromaty, średnie Newtony) lub po prostu... refraktor ED :). A widzę, że wybierasz Newtona dość typowo mgławicowego f/5. Nie jest tak, ze planet w nim nie zobaczysz, ale skoro za takie same pieniądze mozna uzyskać nieco lepsze jakosciowo widoki Ksiezyca i planet, to dlaczego tego nie zrobic? A dodatkowo zaoszczędzić na okularach, bo światłosilne Newtony wymagają drogich okularów.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza.

 

Każdy polecający ma swoją opinię, obserwuje inne rzeczy i odnośnie swoich potrzeb dokonuje oceny.

 

Pozwólcie że podsumuję to co tutaj przeczytałem.

 

1) W aktualnym miejscu lepiej nie nastawiać się na DSy, bo dość trudno będzie odnaleźć satysfakcjonujące obiekty, lepiej skupić się na US

2) Jeśli US to lepszy będzie Newton o mniejszej światłosile lub refraktor

3) Jesli decyduję się na MAK127 to otrzymuję dobrą obserwację US, ale DS nie pooglądam

4) SW 150/750 chyba najbardziej uniwersalny, ale dość drogie okulary i na US nie będzie najlepszy

5) Dobson 8" ponownie duża światłosiła, czyli kosztowne okulary oraz w miejscu dużego zanieczyszczenia świetlnego nie za dużo zobaczę.

6) Refraktory to zazwyczaj długie tuby i trzeba postawić na dobry montaż (zapewne zawsze potrzeba, ale są długie i bardziej czułe na drgania)

 

 

Zatem jeśli bym się decydował na sprzęt do US, to oprócz MAK127, jest coś konkurencyjnego w tej cenie (licząc razem z montażem)?

 

Pytanie pomocnicze: czy któryś z tych sprzętów nada się do obserwacji komet?

 

 

 

 

 

Edytowane przez Nikt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Nikt napisał:

W moim przypadku sprawa komplikuje się o fakt że nie wiem w którym kierunku rozwinie się to zainteresowanie oraz fakt że za pewien czas zmienię lokalizację na lepszą do obserwacji.

Nie przywiązywałbym aż takiej wagi do lokalizacji jeśli chodzi o miejsce zamieszkania. Niebo jest słabe na terenie całej aglomeracji Warszawy, więc jeśli będziesz chciał przeprowadzić satysfakcjonujące obserwacje DS to tak czy siak będziesz musiał wyjeżdżać. Najlepsze niebo jest w kierunku wschodnim. Mieszkam blisko centrum i na moją podstawową miejscówkę mam ok 60km. Wydaje się, że to dużo, ale nie można się zniechęcać. Piękne widoki pod ciemnym niebem wynagradzają wszystko :)

 

50 minut temu, Nikt napisał:

Czy któryś z tych teleskopów jest odpowiedni do obserwacji komet?

Zależy od komety. Jedne są małe i ciemne przez co wymagają dobrego nieba i dużej apertury. Inne, takie jak np obecnie widoczna i dość jasna kometa Giacobini-Zinner można dostrzec już w lornetce. Tak naprawdę o tym co zobaczymy najpierw decydują warunki dopiero później sprzęt.

 

Jak chcesz mogę dać ci znać jak będę jechał obserwować. Mam refraktor 120/600, można powiedzieć że ma on mniej więcej zbliżone możliwości do Newtona 150/750.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nikt, kometami się na razie nie przejmuj, bo nie ma ich zazwyczaj dużo na niebie ;) A jak już się trafi, to z pewnością będziesz je obserwował przez to, co będziesz miał.
Jest takie powiedzenie, że najlepszy jest ten teleskop, którego będziesz najczęściej używał... więc lepsze 5" w polu czy przed domem 3 razy w tygodniu, niż 12" w piwnicy przez pół roku.

Jesteś spod Warszawy. To może zrób tak: Wybierz się do Delty Optical lub do Teleskopy.pl (pod most Poniatowskiego) albo najlepiej i tu i tu. Obydwa są czynne w sobotę, a Delta ma w sklepie wystawione większość popularnych teleskopów. "Pomacaj" sobie te, które bierzesz pod uwagę. Będziesz miał wtedy pojęcie o rozmiarach i wadze, mechanice, wykonaniu.
Jak chcesz to mam SCT 5". Możemy się kiedyś wybrać razem na obserwacje. W jakiś weekend.

Piszesz, że interesuje Cię zestaw nowy i kompletny. Ok. W sklepie kupisz nowy, ale nie kompletny. To znaczy - są okulary w zestawie, ale to "startery". Żeby nacieszyć oko obiektami, przyszykuj kilkaset PLN na lepsze okulary. Ale zostawmy to, bo to temat rzeka. Jeszcze Cię czeka przeprawa przez nią ;)

A moje typy to:
Newton 150/750 na EQ3-2 - bo jeszcze nie jesteś pewien czego dokładnie chcesz. Bo pewnie niedługo padnie pytanie, czy jak podłączysz napęd i aparat to będzie można robić astrofotogarfie. Tym zestawem możesz próbować działać z pierwszym astrofoto.

Newton 8" na dobsonie - bo mimo, że jakiś taki dziwny, to w tych pieniądzach pokaże najwięcej i obsługuje się go łatwo i intuicyjnie. Kierujesz, oglądasz i masz.
Refraktor 120/1000 na jakimś stabilnym montażu - bo nic innego uniwersalnego nie przychodzi mi do głowy, a koledze Wampum przyszło :)

 

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Nikt said:

Jako laik uważam że po pewnym czasie oglądania księżyca i planet które będą widoczne, będę chciał szukać nowych rzeczy.

W moim przypadku tak było - kilka nocy i tarcze planet to nuda, bo w sumie jest ich tylko 2-4 do pooglądania. Proszę na mnie nie krzyczeć w tym momencie, to tylko gust, ale Saturn+Jowisz, ewentualnie Mars i może fazy wenus. Pozostałe to "takie gwiazdki", fajnie zobaczyć, złapać - ale na 1h obserwacji to za mało. Po księżycu można trochę dłużej pochodzić.

 

24 minutes ago, Nikt said:

Czy któryś z tych teleskopów jest odpowiedni do obserwacji komet?

Wg. producenta MAK127 ma zasięg 13 mag, Newton 13.2 więc teoretycznie 21P powinieneś zobaczyć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Astrobonq napisał:

To może zróbmy mały zlot, jestem wstępnie umówiony na środę z dwoma kolegami :)

Rewelacyjny pomysł, ale niestety w tygodniu nie dam rady. W tym miesiącu jadę jeszcze na urlop. Ale myślę, że fajnie by było gdybyśmy założyli jakiś wątek i się w nim umawiali. Sporo nas z Wawy i okolic, i aż głupio, że nigdzie wspólnie nie wyjeżdżamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za wszystkie rady i propozycje obserwacji.

 

Co do montażu Dobsona, to mam wrażenie że teleskop na nim stoi dość nisko, stąd pytanie jak ustawiać to w terenie (czy trzeba coś podstawiać pod spód), ale całość wydaje się bardzo stabilnym rozwiązaniem. Natomiast Sebob_b stwierdził że na moje warunki będzie to teleskop zbyt jasny (jeśli dobrze zrozumiałem).

 

Mam wrażenie że dopiero gdybym poużywał każdego z nich po kilka miesięcy w domowych warunkach bym wiedział co wolę, dlatego tez wałkuję temat tutaj żeby wybrać najlepiej możliwie, chyba każdy tego chce.

 

Jeśli już mówimy o Newtonie na Dobsonie to polecacie zainteresować się jakimś konkretnym teleskopem?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Nikt napisał:

Co do montażu Dobsona, to mam wrażenie że teleskop na nim stoi dość nisko, stąd pytanie jak ustawiać to w terenie (czy trzeba coś podstawiać pod spód), ale całość wydaje się bardzo stabilnym rozwiązaniem. Natomiast Sebob_b stwierdził że na moje warunki będzie to teleskop zbyt jasny (jeśli dobrze zrozumiałem).

 

Mam wrażenie że dopiero gdybym poużywał każdego z nich po kilka miesięcy w domowych warunkach bym wiedział co wolę, dlatego tez wałkuję temat tutaj żeby wybrać najlepiej możliwie, chyba każdy tego chce.

 

Jeśli już mówimy o Newtonie na Dobsonie to polecacie zainteresować się jakimś konkretnym teleskopem?

Teleskop stoi nisko, ale okular jest u góry tuby co nieco ułatwia obserwacje. Najwygodniej jest kupić/zrobić samemu siedzonko ze zmienianą wysokością, takie jak np to:

https://deltaoptical.pl/krzeslo-obserwacyjne-sky-watcher

 

Na początek dobson od Skywatchera będzie w sam raz. Z podanym budżetem wychodzi na 8", można jeszcze dołożyć parę pln więcej i kupić wersję deluxe która ma wentylator do chłodzenia lustra. Teleskopy Newtona przed rozpoczęciem obserwacji muszą wyrównać swoją temperaturę z otoczeniem, bez tego obraz jest nieostry. Taki wentylator przyspiesza ten proces. 

 

Nie trzeba kilku miesięcy użytkowania, już zerknięcie przez dany teleskop i obejrzenie go da ci pewne rozeznanie. Zresztą w tym hobby potrzeba sporo samokontroli. Człowiek co jakiś czas chce wymienić sprzęt, nieraz zanim wyczerpie możliwości tego co ma aktualnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sam mam dobsona 8" tarasowego i jestem bardzo zadowolony. Co do wysokości - dorobiłem sobie z kawałków płyt podstawkę początkowo na 40 cm żeby zwiększyć komfort obserwacji, potem obciąłem 10 cm bo doszła mi platforma paralaktyczna, a wysokość miałem optymalną dla mojego wzrostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.