Jump to content

Prośba amatora


marek_ciniak
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Jestem nowy na forum. Chciałbym zapytać czy są osoby z okolic Dąbrowy Górniczej, które zajmują się astrofotografią czy obserwacjami przez teleskop. Od dawna obserwuje niebo ale przez mała lornetkę. Czytałem o obserwacjach przez teleskop ale nigdy nie miałem okazji w czymś takim uczestniczyć. Może znajdzie się ktoś kto mógłby mnie ze sobą zabrać na takie obserwacje i podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. W niedalekiej przyszłości planuje kupić teleskop (tylko sam zadałem sobie pytanie po co skoro nie umiesz go obsłużyć:):)). Serdecznie pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Jak masz własny transport to zapraszam na naszą miejscówkę w Glanowie. Z Dąbrowy masz tam 50km i 50 minut drogi czyli całkiem blisko. Będziesz miał okazję popatrzeć sobie przez kilka sprzętów. Wczoraj byli tam koledzy a dzisiaj lub jutro (w zależności kiedy będzie lepsza pogoda) wybieram się tam ja i reszta ekipy. Śledź wątek: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&p=465878#p465878

W tym wątku umawiamy się na obserwacje. Masz w nim również dokładną mapkę z zaznaczonym miejscem naszych spotkań (kilka stron wcześniej).

W razie pytań pisz śmiało.

 

Pozdrawiam,

 

Marcin.

Link to comment
Share on other sites

Pogodowe rozpoznanie mamy dobre bo część ekipy jest z Krakowa a część z Olkusza. Glanów jest mniej-więcej po środku. Ura, nie masz daleko, wpadaj :)

Decyzja zapadnie koło godziny 19 o czym oczywiście poinformujemy w wątku. Jak znam siebie i kolegów to nawet jak nie będzie jakoś super to pewnie i tak się wybierzemy. Kwestia czy dzisiaj czy jutro.

W niedzielę to ja raczej odpadam bo w poniedziałek zaczynam pracę o 7:00 :(

Ja mam podwójny "przypał" bo mam nowy (kilku letni) telep i nawet go jeszcze nie testowałem...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.