Skocz do zawartości

RASA 8"


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, Grzędziel napisał:

To na naszym europejskim poletku podobnie:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p10891_Celestron-RASA-8--f-2-Rowe-Ackermann-Schmidt-Astrograph-optical-Tube.html

Można zamawiać, dojdzie w sam raz na jesienną piękną polską aurę.

Obserwuje dostępność tego sprzętu w TS od pół roku. Podawali juz kilka dat kiedy sprzęt bedzie na stocku i te kilka razy okazało sie, ze sprzęt nie doszedł... No comments.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dotarł :) TS w końcu ma teleskopy na stocku. No i jednak sie skusiłem ;) 

Jaką kamerę do tego polecacie :) ?  Chyba chciałbym wejść w kolor, żeby było szybciej ;) przynajmniej w obróbce przy kompie.

Raczej myśle o krótkich ekspozycjach 30-60s.

 Z góry dzięki za rady !

 

pozdr

Paweł 

2AA2FD7A-8E18-42D6-B8B2-0003F5F7D41C.jpeg

380958C2-18C6-4FF5-BEC9-986BD8A6EA89.jpeg

  • Lubię 6
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, TUR napisał:

Dotarł :) TS w końcu ma teleskopy na stocku. No i jednak sie skusiłem ;) 

Jaką kamerę do tego polecacie :) ?  Chyba chciałbym wejść w kolor, żeby było szybciej ;) przynajmniej w obróbce przy kompie.

Raczej myślę o krótkich ekspozycjach 30-60s.

 

Gratulacje!

A co do kamery to bym wziął . Skala 2,39"/pix, FOV coś ok 2.5o. Tylko pogadaj z @kubaman.On ją ma, to Ci powie co za, a co przeciw.

 

ps

jak będziesz jechał focić to daj znać, umieram z ciekawości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Piotr ! Myśle właśnie nad tą kamerą. No i bardzo chętnie się przyłącze do Was na jakąś sesyjkę :) Zanim to jednak złoże do kupy to pewnie jeszcze chwile potrwa.  Zastanawism się jeszcze nad ccd mono 16bit. Przy tan jasnym sprzęcie potrzebna jest duża studnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruję ATIK  460. Jedyny mankament to kiepskie chłodzenie, ale wymiary i kształt pasuje. Matryca też jest ok, mam ją w ATIK ONE 6.0

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wessel napisał:

Sugeruję ATIK  460. Jedyny mankament to kiepskie chłodzenie, ale wymiary i kształt pasuje. Matryca też jest ok, mam ją w ATIK ONE 6.0

delta = -25 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Gajowy napisał:

Gratulacje!
Do czego ma być ta kamera? Chcesz robić piękne fotki, czy zbierać wartościowy naukowo materiał?

 

Pzdr,

Gajowy

Hej,

 

Najlepiej do wszystkiego :)  Komety głównie, więc zasięg i czułość by sie przydała. Potem DSy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką RASA(ę)od biedy HEQ5 by pociągną :icecream:

Przy 400mm ogniskowej, to z Asi071  wychodzi skala prawie 2,5 arcsec/pix, a z ASI294MC prawie 2,4 arcsec/pix. Tylko w  przypadku 294MC szkoda trochę FOV. 

Pozostaje jeszcze kwestia oświetlenia ramki, TS podaje: 100% podświetlane pole obrazu 22 mm, a użyteczne i poprawione pole obrazu 32 mm i ewentualnych innych aberracji na rogach większego sensora. 

fov rasa.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TUR napisał:

Dzięki Piotr ! Myśle właśnie nad tą kamerą.

Używam ZWO ASI294MC Pro. Sadzę że w porównaniu z innymi matrycami ona ma dość duży wskaźnik full well capacity: 63700e. Bardzo dobrze współpracuje mi z APT. Pixel 4,63 um jest średniej wielkości. Ampglow jest na tyle słaby, że w mojej praktyce nie ma znaczenia.

Przy bardzo mocno wyciąganych histogramach daje mi w narożnikach widoczne winietowanie. Ale to chyba raczej nie sprawa matrycy, tylko toru.

Moim zdaniem dla użytkowników o niezbyt wysublimowanych wymaganiach, ZWO ASI294MC Pro jest bardzo użyteczna i wygodna. Taki średniak budżetowo-możliwościowy. Dlatego ją wybrałem.

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, diver napisał:

Używam ZWO ASI294 Pro. Sadzę że w porównaniu z innymi matrycami ona ma dość duży wskaźnik full well capacity: 63700e. Bardzo dobrze współpracuje mi z APT. Pixel 4,63 um jest średniej wielkości. Ampglow jest na tyle słaby, że w mojej praktyce nie ma znaczenia.

Jakie czasy stosujesz ? Mógłbyś zapodać jakaś surówkę ? 

BTW sensor distance jest na poziomie 17.5 mm lub 6.5mm bez adaptera. O co chodzi z tym adapterem ? Jest odkręcany ? 

Temat ważny przy Rasa 8” gdzie dostępne jest tylko 29mm od korektora do chipu. 071c chyba ma tylko 17.5mm.

 

@Piotr4d dzięki ! Ważne, że andromeda wchodzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, TUR napisał:

Hej,

 

Najlepiej do wszystkiego :)  Komety głównie, więc zasięg i czułość by sie przydała. Potem DSy. 

Jeśli chodzi o zasięg i czułość to jestem absolutnym zwolennikiem ASI290MM (choć to b-cz). Pole widzenia 48 x 27'. Rozdzielczość 1.50"/pix.

 

Pzdr,

T.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Gajowy napisał:

Jeśli chodzi o zasięg i czułość to jestem absolutnym zwolennikiem ASI290MM (choć to b-cz). Pole widzenia 48 x 27'. Rozdzielczość 1.50"/pix.

 

Pzdr,

T.

Czułość super ! Gorzej z polem no i chyba 12 bit. Działasz z ASI 290 na 11” ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, TUR napisał:

BTW sensor distance jest na poziomie 17.5 mm lub 6.5mm bez adaptera. O co chodzi z tym adapterem ? Jest odkręcany ? 

Bez  żadnego adaptera sensor jest cofnięty 6,5 mm wgłąb obudowy - i to jest najważniejsza informacja. Z kamerą dostarczany jest odkręcany oczywiście extender female T2 M42 11 mm, z którym masz dystans do matrycy 17,5 mm.

Do kamery załączony jest oprócz tego przedłużacz M42 (extender 21 mm) oraz adapter 16,5 mm M42/M48 do przykręcenia korektora. To wszystko daje mi 55 mm. Plus pierścień dystansowy 1 mm na korektorze, razem potrzebne mi 56 mm od matrycy do korektora.

Z dostarczonym przez producenta zestawem pierścieni nie uzyskasz akurat 29 mm, ale zakupienie dowolnych innych adapterów nie powinno stanowić żadnego problemu.

 

37 minut temu, TUR napisał:

Jakie czasy stosujesz ? Mógłbyś zapodać jakaś surówkę ? 

Generalnie do DSO stosuję czas 120 s, a do gwiazdek 8 s. Pogrzebię coś i link do jakiejś surowej klatki wrzucę Ci na priva.

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, TUR napisał:

Czułość super ! Gorzej z polem no i chyba 12 bit. Działasz z ASI 290 na 11” ?

Tak, to był najlepszy astro-zakup w życiu :-). Zestaw jest rewelacyjny. Mój typowy czas ekspozycji jednej ramki to 2-10 s. Stak 90 zdjęć po 10 sek (15 minut) daje zasięg do 19-20 mag. Testowałem też z wersją chłodzoną. Okazało się, że szumy odczytu są tak niewielkie, że chłodzenie, przy krótkich czasach, praktycznie nic nie wnosi.

Nie powiem Ci niestety nic o przydatności do astrofotografi estetycznej.

 

Pzdr,

T.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TUR usiłowałem wysłać Ci wiadomość na priva, ale aplikacja zwraca mi taki komunikat: @TUR nie może otrzymywać wiadomości.

Nie mam pojęcia w czym rzecz. To pewnie kwestia konfiguracji Twojego konta?

W takim razie udostępniam link tutaj: ftp://helper.pl/Astro/Surowe klatki.zip

W pliku znajdziesz trzy różne surówki, zrobione przez ZWO ASI294MC Pro na setupie HEQ5 belts + UNC 1000/f5. Parametry klatek zawarte są w ich nazwach. Daj znać, czy udało Ci się pobrać zipa i jakie wyciągnąłeś wnioski.

Jestem oczywiście ciekaw, jaką kamerę ostatecznie wybierzesz i co o tym przesądzi. Mam nadzieję, że podzielisz się z nami swoją refleksją. :)

 

 

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pierwsze wrażenia z odpalenia RASA 8".

1. Teleskop ma świetną kolimację fabryczną. Sprawdzałem na ASI 224MCC oraz ASI 178MM. Oczywiście wymaga to potwierdzenia dla większego chipu, ale na tę chwilę testuje na tym co mam :)
2. Rasa 8” szybko się chłodzi. Apretura jest stosunkowo mała, a wentylator wspiera chłodzenie. Myślę, że po pół godziny sprzęt jest gotowy do pracy. Delta temp. ok 20*.
2. Focuser działa bardzo płynnie i wykonuje mega drobne ruchy wymagane dla tak szybkiego sprzętu F/2. W RASA 11" pamiętam, że focusowanie było dużo większym wyzwaniem. Jestem mega pozytywnie zaskoczony systemem ustawiania ostrości w 8". Gwiazdy nawet nie drgają na ekranie monitora przy kręceniu pokrętłem focusowania. Nie ma żadnego ruchu na lustrze. Skala ok. 2"/pix dla ASI224.
3. Teleskop zdecydowanie wymaga dużego chipu z dużą ilością pixeli, aby w obróbce finalnie resize'ować w dół i przez to zyskiwać na jakości zdjęcia. Zabawa małym chipem z małym pixelem nie będzie raczej efektywna. Nie ma co szukać porównywalnej z apo jakości fotek w teleskopie o jasności 2.0. Ten teleskop ma inne przeznaczenie.
4. FWHM na tym etapie poniżej oczekiwań, tj. na poziomie 3-4. Muszę jeszcze popracować nad dobrym dopasowaniem odległości chipu kamery do korektora. To wymaga kolejnych testów i złączek :)
5. Nie do końca jestem przekonany, iż kamery CMOS o dynamice 12-14 bit są najlepszymi detektorami do takiego sprzętu. Jasne gwiazdy przepalają się po chwili ekspozycji. Duże różnice w jasności różnych partii jednego obiektu raczej są trudne do rejestracji. Przewagę w fotografowaniu mają obiekty o równej jasności powierzchniowej. Muszę przetestować jeszcze 16bit CCD.

Po pierwszej sesji testowej jestem mega zadowolony. Ogólne wykonanie teleskopu jest 5/5, chłodzenie na 5, sztywność konstrukcji 5, system focusowania 5, kolimacja 5, optyka 4/5.

Poza fotografią DS teleskop świetnie sprawdzi się do rejestracji szybko poruszających się obiektów => planetoidy, komety. Muszę przyznać, że to również świetna zabawa obserwować na żywo jak przelatują słabe satelity na tle jasnej Wielkiej Mgławicy Oriona. Jasność układu optycznego plus czuły CMOS robią dobrą robotę .

 

Fotki: M42 100 x 3s; Running Man Nebula 100 x 5s. ASI 224 MC

cdn

Pozdrawiam
Paweł

m42-31.12.2019.jpg

runman31.12.2019.jpg

Edytowane przez TUR
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TUR napisał:

Muszę przyznać, że to również świetna zabawa obserwować na żywo jak przelatują słabe satelity

Tak, poza samą akwizycją tez zawsze miałem radochę z obserwowania jak coś leci sobie i można na żywo pooglądać :) Pierwsze takie obserwacje robiłem z kamerką ASI178 mono i obiektywem Nikor 50mm F1.8.

Na jakim gain robiłeś te fotki? 224 szybko traci dynamikę i szybko zapełnia studnię, która wynosi 19k.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że teleskop dał dobre pierwsze wrażenia :) Może kiedyś zastąpię nim 65Q?

Niemniej ostrość tych klatek wygląda bardzo słabo i chyba nie można z tego powodu być pewnym dobrej kolimacji, bo niedoskonałości mogą się ukrywać. Niemniej dziwne, że nie udało Ci się ustawić ostrości lepiej. 

2 godziny temu, TUR napisał:

Nie do końca jestem przekonany, iż kamery CMOS o dynamice 12-14 bit są najlepszymi detektorami do takiego sprzętu.

Moim zdaniem nie ma żadnego znaczenia czy dasz cmosa do f/2 czy f/8. Po prostu w jaśniejszej tubie jak odpowiednio skrócisz czas, to uzyskasz taką samą klatkę, jak z tuby ciemniejszej. Czyli jeśli w ciemnym sprzęcie dajesz radę efektywnie fotografować cmosem, to tu nie powinno być gorzej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.