Skocz do zawartości

RASA 8"


TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Maciek,

 

Zdecydowaine trzeba być fanem szerokiego pola oraz krótkiego focenia :) .

Bicie rekordów w godzinach naświetlania, to nie moja bajka. Testowałem RASA 11" i wiem, że to fajny sprzęt z potencjałem, tylko jego gabaryty straszyły. Wersja 8" powinna być naprawdę cool ;) 

 

P.

Edytowane przez TUR
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, 11 cali to ma sens, widziałem Twoje próby. 8 cali to chyba ciut za mało na te rozwiązanie. To tak jak D-K - supermaszyna 10 i więcej cali ale 6 cali...hm... lipa.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Tayson napisał:

Przed zakupem 100q mocno zastanawiałem sie nad  jego bratem 11", ale pierwszym jego dla mnie minusem był brak możliwości instalacji sensownej wielości koła filtrowego z kamerą o matrycy 4/3". 

Tomek tam się instaluje szufladę filtrową, no ale bez automatyki :) Można też kamerę color ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samozwańczo przyznaję sobie pierwszeństwo u Pawła, bo mam jego dwa teleskopy :) Swoją drogą cena 8" nie jest jakaś straszna, czy jest coś pomiędzy 8" a 11" w mało ciekawej kwocie 10k $ ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zachwycamy, a tak na prawdę to ktoś może zagwarantować, że będzie to super bezobsługowy i wspaniały sprzęt? Czy może najpierw będą 2 lata kolimacji? No i regulacja ostrości lustrem nigdy nie była czymś dobrym, a na wyciąg tam chyba nie ma miejsca.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, MateuszW napisał:

Tak się zachwycamy, a tak na prawdę to ktoś może zagwarantować, że będzie to super bezobsługowy i wspaniały sprzęt? Czy może najpierw będą 2 lata kolimacji? No i regulacja ostrości lustrem nigdy nie była czymś dobrym, a na wyciąg tam chyba nie ma miejsca.

Mateusz,

w RASA 11” wszystko było dobrze fabrycznie dobrze skolimowane. Konstrukcja była sztywna i nic sie nie uginało. Na matrycy 8300 było bardzo dobrze ! Z tego co widzę w 8” wprowadzili jakies cudowne rozwiazanie do ustawiania ostrości. To powinno fajnie pracować. Jedyna rzecz jakiej sie obawiam to praca tuby Alu przy zmianach temperatury przy f/2.

 

pozdr

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MateuszW napisał:

@TURDzięki za opinię. Publikowałeś jakieś zdjęcia z tej tuby? Ostatnio nie wszystko mam czas przeglądać i mogło mi umknąć, bo nie widziałem. Na Astrobin też nie umiem znaleźć nikogo z tą tubą (11").

Było pare zdjeć M51, kometa i coś jeszcze :)

 

 

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Maciek jest od początku na nie.

Jednak są bardzo pozytywne opiniue na temat tej tubki. 29mm to żaden problem system UFC daje wygodne połączenie i szufladę filtrową

Hyper Niutek TSa (rebrand) kosztuje 10 koła, a jest mniejszy i wolniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.