Skocz do zawartości

Przekładnia ślimakowa z pleksi


Adm2

Rekomendowane odpowiedzi

....robiona nad zlewem w kuchni.

 

Kolega ZbyT napisał że z pleksy się da taką zrobić, więc spróbowałem.

Żeby było weselej, chciałem zobaczyć czy da się ją zrobić narzędziami kolegi  Behlur_Olderys´a  :-)   Czyli wiertarka , pilnik i piłka do metalu.

I kilka innych narzędzi.

Da się w dwa popołudnia, ale nie wiem jaka jest jakość tego.  Ciekawe czy wszystkie zdjęcia wejdą i szkoda że nie wiem jak pod każdym zdjęciem pisać.

 

Mam dwie sklejki 17mm grubości. Jedna, podziurawiona, jako podstawa i druga, ruchoma, z tarczą z pleksi.  I kilka klocków ze sklejki. Można je zrobić odcinająć rogi kupionej sklejki, to będą równe i pod kątem 90 stopni.

Zmierzyłem wysokość pleksi od podstawy i w dwóch klockach wywierciłem otwór 8mm na gwintownik i 3mm, na mały śrubokręt. 

Gwintownik M8 jest z otworem na czubku, ale i ze szpicem można kupić.

Ten śrubokręt służy do centrowania gwintownika i zatrzymania go na środku tarczy z pleksi.  Jak będę gwintował, to będę naciskał na gwintownik w stronę śrubokręta.

Przykręciłem klocki do podstawy dwoma śrubami od spodu, wsadziłem śrubokręt na odpowiednią odległość i za nim przykręciłem jeszcze jeden klocek ze sklejki, żeby na nim się zatrzymał.

 

Potem robiłem tarczę z pleksi. Wywierciłem otwór 8mm w sklejce, w odpowiedniej odległości od kantu sklejki i na tym kancie profilem aluminiowym z naklejonym papierem ściernym pleksę obrabiałem, aż zrobiła się okrągła, o odpowiedniej średnicy.

 

Ach...nie będę pisał, na zdjęciach widać.

 

Jak wycinałem kółko, to trochę za bardzo mi się przycięło z jednej strony i ząbki wyszły za małe, więc zaznaczyłem flamastrem gdzie to jest, żeby tam nie używać :-)

Pomysł na zamontowanie tarczy, jak na ostatnim zdjęciu,  zrobić otwór 8mm w kawałku grubszej sklejki i przykleić sklejkę na wałku fi 8mm.  Tarczę z pleksi przykręcić czterema śrubkami do sklejki.

 

 

IMG_4799.jpg

IMG_4802.jpg

IMG_4805.jpg

IMG_4808.jpg

IMG_4809.jpg

IMG_4810.jpg

IMG_4811.jpg

IMG_4812.jpg

IMG_4815.jpg

IMG_4814.jpg

IMG_4832.jpg

IMG_4833.jpg

IMG_4834.jpg

IMG_4840.jpg

IMG_4851.jpg

IMG_4849.jpg

IMG_4861.jpg

IMG_4857.jpg

Edytowane przez Adm2
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.