Jump to content

Przekładnia ślimakowa z pleksi

Adm2
 Share

Recommended Posts

....robiona nad zlewem w kuchni.

Kolega ZbyT napisał że z pleksy się da taką zrobić, więc spróbowałem.

Żeby było weselej, chciałem zobaczyć czy da się ją zrobić narzędziami kolegi  Behlur_Olderys´a  :-)   Czyli wiertarka , pilnik i piłka do metalu.

I kilka innych narzędzi.

Da się w dwa popołudnia, ale nie wiem jaka jest jakość tego.  Ciekawe czy wszystkie zdjęcia wejdą i szkoda że nie wiem jak pod każdym zdjęciem pisać.

Mam dwie sklejki 17mm grubości. Jedna, podziurawiona, jako podstawa i druga, ruchoma, z tarczą z pleksi.  I kilka klocków ze sklejki. Można je zrobić odcinająć rogi kupionej sklejki, to będą równe i pod kątem 90 stopni.

Zmierzyłem wysokość pleksi od podstawy i w dwóch klockach wywierciłem otwór 8mm na gwintownik i 3mm, na mały śrubokręt. 

Gwintownik M8 jest z otworem na czubku, ale i ze szpicem można kupić.

Ten śrubokręt służy do centrowania gwintownika i zatrzymania go na środku tarczy z pleksi.  Jak będę gwintował, to będę naciskał na gwintownik w stronę śrubokręta.

Przykręciłem klocki do podstawy dwoma śrubami od spodu, wsadziłem śrubokręt na odpowiednią odległość i za nim przykręciłem jeszcze jeden klocek ze sklejki, żeby na nim się zatrzymał.

Potem robiłem tarczę z pleksi. Wywierciłem otwór 8mm w sklejce, w odpowiedniej odległości od kantu sklejki i na tym kancie profilem aluminiowym z naklejonym papierem ściernym pleksę obrabiałem, aż zrobiła się okrągła, o odpowiedniej średnicy.

Ach...nie będę pisał, na zdjęciach widać.

Jak wycinałem kółko, to trochę za bardzo mi się przycięło z jednej strony i ząbki wyszły za małe, więc zaznaczyłem flamastrem gdzie to jest, żeby tam nie używać :-)

Pomysł na zamontowanie tarczy, jak na ostatnim zdjęciu,  zrobić otwór 8mm w kawałku grubszej sklejki i przykleić sklejkę na wałku fi 8mm.  Tarczę z pleksi przykręcić czterema śrubkami do sklejki.

IMG_4799.jpg

IMG_4802.jpg

IMG_4805.jpg

IMG_4808.jpg

IMG_4809.jpg

IMG_4810.jpg

IMG_4811.jpg

IMG_4812.jpg

IMG_4815.jpg

IMG_4814.jpg

IMG_4832.jpg

IMG_4833.jpg

IMG_4834.jpg

IMG_4840.jpg

IMG_4851.jpg

IMG_4849.jpg

IMG_4861.jpg

IMG_4857.jpg

Edited by Adm2
  • Like 9

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 36 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 62 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 131 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.