Skocz do zawartości

Niewielka obserwacja 09.09.2018


McGoris

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...
8 minut temu, Dementorin napisał:

Myślę że ta nieostrość mgławic jest spowodowana użyciem okularu TMB, który znany jest z tego że nie ma kompletnej ostrości nie tylko na planetach ale i na DSach.

A gdzie wyczytałeś o tej nieostrości ?

W dniu 19.11.2018 o 09:11, Alfa Bundis napisał:

Cudo.

 

Kiedy mowa o halo galaktycznym, rozumiem, że chodzi po prostu o dysk wokół środka, nie o jej ścisłe halo?

Z reguły widać centrum galaktyki i resztę w postaci halo.

Halo galaktyczne jest raczej bardzo trudne do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O mydleniu tego okularu czytałem na stronce astronoce i na forum astromaniaka z wątków o wyborze okularów planetarnych. Sam też testowałem różne okulary i póki co najlepiej do DSów pasują mi GSO z szerokim polem z czego przy GSO 15 mm wydawało mi się z początku, że dawał trochę mydlące obrazy ale ostatecznie wyszło że winą był seeing i przy lepszym niż przeciętny jest nieźle a w mroźne noce jest bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Dementorin napisał:

O mydleniu tego okularu czytałem na stronce astronoce i na forum astromaniaka z wątków o wyborze okularów planetarnych. Sam też testowałem różne okulary i póki co najlepiej do DSów pasują mi GSO z szerokim polem z czego przy GSO 15 mm wydawało mi się z początku, że dawał trochę mydlące obrazy ale ostatecznie wyszło że winą był seeing i przy lepszym niż przeciętny jest nieźle a w mroźne noce jest bardzo dobrze.

Miałem na myśli gdzie czytałeś o "nieostrość mgławic jest spowodowana użyciem okularu" ? Jeśli gwiazdy są ostre to mgławica też. Może być słaby kontrast itp. ale ostrość o.k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj bardziej mówię o szkicu M57. Z opisu wynika, że warunki bardzo dobre i do tego lustro 8". Przy takim zestawieniu ta mgławica powinna być ostrzejsza niż to co pokazane jest na szkicu. Sam lata obserwowałem Syntą 8" i na dużych powerach z bardzo dobrymi warunkami środek mocno się odcinał od mgławicy no i brzegi choć nie perfekcyjnie to jednak były ostre. Dlatego zastanawiam się czy taki widok jak na szkicu nie jest winą okularu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz zdjęcia np.:https://www.astronomycameras.com/blog/archive/20080729/ring-nebula-captured-m57-by-dmk-21au04as/

 

To nie jest nieostrość. McGoris pisze o widocznej wyraźnie nieregularności kształtu mgławicy i to jest to.

Zobacz szkic z teleskopu 427 cm:

https://www.flickr.com/photos/perezmedia/9218078241

Lepszego chyba wizualnego potwierdzenia nie znajdziesz :P  

 

Ja chyba nigdy nie miałem odpowiednich warunków i nie skupiłem się dostatecznie by dojrzeć takie nieregularności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dementorin napisał:

O mydleniu tego okularu czytałem na stronce astronoce i na forum astromaniaka z wątków o wyborze okularów planetarnych.

Problem występował w pierwszych seriach Burgess Planetary oraz TMB Planetary. Niedokładnie wyczerniony albo w ogóle nie wyczerniony pierścień w tulei, gdzie mieści się zestaw ujemnych soczewek dawał odblaski światła, co skutkowało "mydlanym" obrazem lub widocznym brakiem kontrastu. Posiadacze pierwszych serii wyczerniali, czy flokowali to miejsce na własną rękę i zauważali poprawę kontrastu i eliminację "mydlenia". W późniejszych seriach zostało to wyeliminowane. W kolejnych seriach klonów, czyli TMB II, TS HR, Cronus itp również jest to wyeliminowane. Problem mógł też występować w serii spod brandu Sky-Watchera, gdzie tulejka była srebrna i powierzchnia pomiędzy zestawem ujemnym i soczewką pola mogła również dawać odblaski.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.