Skocz do zawartości

Statyw i głowica pod montaż widlowy


Mateusz Dlutko

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

poszukuje dobrego rozwiązania na statyw do montażu widłowego dla dużych lornetek. Konkretnie takiego http://apm-telescopes.shopgate.com/item/333531393932, czyli ciężkiego i z gwintem na 3/8". Ponieważ jego konstrukcja jest pancerna i świetnie rokuje pod względem stabilności, nie chciałbym zepsuć jej chybotliwym nogami lub kiepska głowica. W konsekwencji odpadają wszystkie Sliki, Manfrotta i inne Camrocki z ruchomymi głowicami. Stalowe statywy pod ALT-AZ już bardziej, tylko ze po pierwsze wymagają rzeźby z głowica, a po drugie statyw jest za niski (przy lornetach prostych przydałoby sie jeszcze z 30 cm wyżej). Tu rodzi sie pytanie, czy ktoś z Was przerabiał takie zagadnienie i może coś poradzić?

 

Dziekuje.

 

Pozdrowienia,

Mateusz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu takie coś wieszałem na goliacie. Nie ma chyba nic bardziej stabilnego. Ciężki ale mega stabilny. Dla mnie za ciężki. 

Z tego co słyszałem, ludzie wieszają teraz duże lornety właśnie na Manfrotto MN 117B. Nie potrafię powiedzieć jak z drganiami w lornecie. 

Mogę jedynie napisać, że ja na tym statywie wieszam montaż SkyTee z SCT8 i refraktorem z drugiej strony. Owszem są drgania, które szybko się tłumią, ja zresztą też nauczyłem się je tłumić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystam ze statywu Manfrotto 161mk2b i jestem zadowolony. Przy znacznym wyciągnieciu nóg i/albo podniesieniu kolumny centralnej wibracje oczywiście są bardziej upierdliwe ale stopień upierdliwości będzie zależał od tego którą dokładnie lornetę będziesz na nim wieszał. Generalnie dobrze współpracuje z widłami APM. Jeżeli zamierzasz na nich wieszać którąś lornetę kątową APM, to musisz pamiętać, że elementem najbardziej przyczyniającym się do powstawania wibracji jest stopka lornety, która niestety nie jest wystarczająco masywna. 

Warte rozważenia są jeszcze dwa statywy: Berlebach Uni 19c jeżeli zależy Ci na maksymalnej wygodzie obserwacji oraz Berlebach Planet jeżeli zależy Ci na maksymalnej stabilności.

Pozdrawiam

P.S. Regulowane krzesło obserwacyjne jest niezbędne.

Edytowane przez MaciekC6N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Wam za opinie.

 

Póki co wieszać na nich chce 100 mm proste lornety APM i 28x110. Uwaga Maćka wydaje sie zasadna, faktycznie najsłabszym elementem całości może byc dokręcana stopka do pręta centralnego, która tytanem stabilności nie jest. Do lornet kątowych pewnie za jakiś czas dojdę i zakup wideł traktuje jako grunt pod kolejne sprzęty. Katowki jednak to sprzęt stricte astro, a nie na tym teraz głównie mi zależy.

 

Odnosnie nóg, goliat oraz B. Planet odpadają ze wzgledu na wagę - to ma być sprzęt w miarę mobilny. Świetnie zapowiada sie 19c i generalnie B., marka której wcześniej nie znałem, wyglada na wyspecjalizowana w tego typu zastosowaniach. Czy mieliście z nią do czynienia w praktyce i możecie porównać z Manfrotto?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zdjęcie mojego ATM-owego zestawu pod 4,8 kilogramową lornetkę 25x100. Tworzyła go wytoczona złączka/halfpillar w postaci stożka zakończonego z jednej strony gwintem M12 a z drugiej gwintem 3/8". Zapewniała sztywne połączenie trójnogu teleskopowego SW 2" z widłami lornetkowymi. Waga zestawu to mało mobilne ale ultrasztywne 17kg (trójnóg 7,2kg+ złączka 2,0kg + widły 3kg + lornetka 4,8kg). Myślę, że 7 - kilogramowa lornetka 28x110 z dedykowanym montażem lornetkowym nie powinna być dla takiego zestawu dużym wyzwaniem.

1235219412_STATYWPODMONTALORNETKI.JPG.6c38913cc6c785a9d5f0ad492522875f.JPG

W wersji mobilnej ciężki trójnóg zastępowałem 2,5 kilogramowym Manfrotto 055XPROB. Przy lornetce 25x100 zestaw był na granicy nośności. Podejrzewam, że lornetka 28x100 byłaby dla niego zbyt dużym wyzwaniem.

1057958751_LornetkaiManfrotto055XPROB.JPG.dce535108f9348274030bc90a4f675d3.JPG

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W montażu widłowym, który miałem była to płytka ze śrubką na gwint fotograficzny 1/4":

1976189450_PYTKAMOCUJCA.JPG.8aa74b608a608b3bd2ffb93235d9a413.JPG

Jak na pewno zauważyłeś o zestawie z montażem widłowym na trójnogu w różnych kombinacjach piszę w czasie przeszłym, ponieważ ponad dwa lata temu odkryłem zalety montażu równoległobocznego. Umożliwia on płynny obrót w trzech osiach i obserwacje na leżąco, siedząco czy nawet stojąco.

W zależności od masywności może obsługiwać typowe 5-kilowe lornetki 25x100mm:

1764547702_MONTARWNOLEGOBOCZNY1.jpg.6cca366e4db2f9f1b50146129cfd548e.jpg

 

Lub nawet 20-kilowe giganty 25x150mm:

338682916_MONTARWNOLEGOBOCZNY2.jpg.c50391d382111dbb510fef0ff680cdfa.jpg

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem pytać, na jakie rozwiązanie się przesiadłeś, ale w domach z betonu nie zadziała :) Tak na marginesie, czy dobrze widzę, że ten Zhumell to ta sama konstrukcja co TS25100?

 

Zaś jesli chodzi o statyw, to chyba przekonaliście mnie do Manfrotto. Szczególnie zachęca ten niebywały zasięg i mozliwość konfiguracji zakończeń nóg - guma/metal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mateusz Dlutko napisał:

chyba przekonaliście mnie do Manfrotto. Szczególnie zachęca ten niebywały zasięg i mozliwość konfiguracji zakończeń nóg - guma/metal.

Zasięg?

Ta konfiguracja zakończeń nóg nigdy mi się jeszcze nie przydała :flirt:. Mam na myśli to, że statyw powinien być po prostu stabilny.

Ale dobry montaż równoległoboczny to jest to. Mój był za ciężki, teraz nie mam żadnego i ... po prostu brakuje tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość, znaczy się. :)

 

W DO często prowadzi się obserwacje z miejsc, w których nie można wyciągać metalowych kolców (byłoby to zreszą przeciwskuteczne pod względem stabilności, np. parkiet, wykładzina itp.), z drugiej strony guma nie sprawdzi się w terenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mateusz Dlutko napisał:

Właśnie miałem pytać, na jakie rozwiązanie się przesiadłeś, ale w domach z betonu nie zadziała :) Tak na marginesie, czy dobrze widzę, że ten Zhumell to ta sama konstrukcja co TS25100?

W domach z betonu również działa bardzo dobrze, jako... kolejny grat w piwnicy. I służy oczywiście do wyjazdów z lornetką w teren a nie do operowania nim na wąskim balkonie. (zdjęcie powyżej z Zhumellem na montażu równoległobocznym jest ściągnięte z internetu, sam mam trochę bardziej filigranowy montaż równoległoboczny produkcji: http://astrodevices.net/mounts/parallelogram-standard-ii-pro).

 

Konstrukcja to BA3 vs BA10, czyli trochę podobnie ale nie do końca to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

26 minut temu, Mateusz Dlutko napisał:

W DO często prowadzi się obserwacje z miejsc, w których nie można wyciągać metalowych kolców (byłoby to zreszą przeciwskuteczne pod względem stabilności, np. parkiet, wykładzina itp.), z drugiej strony guma nie sprawdzi się w terenie.

Pewnie masz rację co do większości statywów.

Jednak np Manfrotto MN 117B ma dodatkowe 'listwy'/elementy do blokowania rozjazdu nóg. Niezły patent. I wszystko jedno co ma na spodzie, gumę, czy kolce. Nic się nie rozjeżdża a stabilność dodatkowo wzmocniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dostępny stalowy statyw na którym można zamontować przedłużkę rurową z aluminium odpowiedniej średnicy z czopem (to trzeba sobie dorobić) a na niej posadzić montaż widłowy lornety. https://www.astrozakupy.pl/statyw-stalowy-st2-bresser/2043/

Dawno temu robiłem sobie widły pod SKY MASTERA 25X100 i taki słup też sobie zrobiłem do trójnogu, ze stosunkowo krótkimi nogami. Z obawy że śruba mocująca lornetę nie wytrzyma podczas pracy, dorobiłem mocowanie w postaci gniazda. Wszystko chodzi bez luzów i drgań. Ale rzadko jest używane.

IMG_9207x.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lemarc - wyglada fachowo, ale ATMow to sie szczerze mowiac boje. Wole coś, co będzie miało jeden punkt mocowania do statywu, przemyślane przez producenta a nie własna rękę. Widze tez, ze miałeś chyba Sky Mastera z pierwszej serii produkcji, kiedy był to naprawdę fajny sprzęt. Jako ciekawostkę dodam, czego dowiedziałem sie po rozmowie z Panią Matosek z DO, ze kupiony przeze mnie w okolicach 2000 r SM 25x100 był pierwszym egzemplarzem w PL (przynajmniej z dystrybucji DO). Ciekaw jestem, jakie są jego obecne losy...

 

Na marginesie, ten fork APM... Wspaniała rzemieślnicza robota. Generalnie APM robi świetny sprzęt, nawet te chińskie MSy im sie udały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!, nie przekreślałbym dobrej głowicy olejowej foto/video. Posiadam głowice Benro S8 z balansem.  Mocuję ją na starym statywie drewnianym Zeiss.

Całość jest wystarczająco stabilna. Umożliwia bardzo płynne oraz szybkie nakierowanie lornety w dowolny punkt. Nie trzeba jej blokować - zostaje nieruchoma w takim położeniu w jakim przestanę ją przesuwać. Jestem zadowolony. Siedzi na niej 28x110.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widly APM i Manfrotto 161 spisuja sie dobrze. Tak jak nadmienil Maciek najslabszym elementem calosci jest stopka prostych lornet a takze gladka plytka montazowa. Byc moze ta ostatnia daje rade z katowkami, ale przy 28x110 nawet po dokreceniu srubokretem moment sily powoduje odkrecanie stopki i luzne latanie lornety. APM chwali sie, ze ten fork jest owocem lat doswiadczen uzytkownikow, ale nikt nie wpadl na to, aby plytke zrobic z podkladka cierna, ktora w jakiejs mierze rozwiazalaby ten problem. 

 

Znalazlem za to sposob na "betonowy" montaz 100 mm-owek APM z wykorzystaniem dwoch stopek dokrecanych na przeciwnych koncach plytki. Efekt jest naprawde swietny i bardzo szkoda, ze przekroj preta centralnego 110tki jest za duzy dla apmowskiego adaptera, bo to rozwiazaloby temat. Kojarzycie, czy mozna taki demontowalny adapter gdzies dostac lub dorobic?

 

Kolejna sprawa to offset lornety w polozeniu zenitalnym. Przy katowce zagadnienie nie istnieje, przy prostej jest troche za blisko kolumny statywu.

 

Z pozytywow, to 21P wylowiona wczoraj w 20x100 i 28x110 pod fatalnym zoliborskim niebem z luna na 30 st wysokosci. Nawet 16x70 dalo mozliwosc detekcji, ale na granicy domyslu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja unieruchomiłem swoją 28x110 nawiercając w stopce lornety od spodu otwór ma kołek ustalający.  Całą zaś stopkę  przykręciłem do płytki (szybkozłączki) głowicy dwoma śrubami M5 z których jedna pełni role koła ustalającego. Dodatkowo zakontrowałem śrubką M4 stopkę lornety do pręta podstawy aby nie mogła się obrócić. Rozwiązanie to jest mega solidne, mało inwazje (trzy otwory w stopce) i estetyczne. Niemożliwe jest aby lorneta poluzowała się sama z siebie. 

Unieruchomić lornetę można na wiele sposobów, każdy może zrobić to po swojemu dostosowując do posiadanego montażu. Wybrałem chyba najprostszy sposób. Koszt zerowy bo mam potrzebne narzędzia, czas pracy ok. 30 min. 

Edytowane przez janusz_m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.