Skocz do zawartości

Piękne niebo


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Od wczoraj w Jarosławiu jest fantastyczna pogoda. W dzień piękny błękit nieba, a w nocy wspaniała przejrzystość. Jak na złość mam teraz dużo pracy i nie mogę poświęcić się obserwacjom. Mimo to wstałem ostatniej nocy, aby zerknąć czy gdzieś przypadkiem nie widać zorzy.

 

Zorzy nie zobaczyłem, ale Droga Mleczna widoczna była niemal przez całe niebo. Na wysokości około 30 stopni nad horyzontem dostrzegłem M 31, a niedaleko w prawo gromady otwarte "ha" i "hi" w Perseuszu. Przeszedłem na drugi balkon, gdzie jest ciemniej i spojrzałem na Lutnię. Starałem się dojrzeć jak najsłabsze gwiazdki, aby ocenić zasięg. Znalazłem dwie widoczne na granicy wzroku i przed chwilą odczytałem w Guidzie ich jasność. Jedna ma 6,01 a druga 6,05 mag. I to wszystko w centrum 42-tysięcznego miasta.

 

Teraz jest wieczór i spodziewam się kolejnej pięknej nocy. Jeżeli zmuszę się do wstania w środku nocy to ponownie poszukam Plutona. Może tak jak poprzedniej nocy w powietrzu bedzie unosił się zapach świeżo upieczonych ciasteczek. Około 1 km od mojego domu znajduje się Zakład Przemysłu Cukierniczego "San". Gdy jest spokojna noc, a powietrze napływa z płd-wsch czuć zapach wypieków. Zapewne niejedna osoba z naszego grona jadła te ciasteczka. ::)

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez ekstra.

Nawet pobilem rekord zasiegu z mojej stacji - 6.2 !

To jak na przedmiescie calkiem niezle.

Spedzilem wczoraj z teleskopem ponad 5 godzin.

Czesc z tego czasu poswiecilem na szukanie gwiazd do nadchodzacych zakryc asteroidalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Dobczycach warunki też były znakomite. Od godziny 23 do 2 wykonałem 53 obserwacje gwiazd zmiennych. Między innymi Sheliaka (Beta Lutni) w minimum głównym. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Wrocławiu też ładne niebo, jak na centrum dużego miasta, myślę, że i 4,5 mag. jest widoczne, a to naprawdę sukces. Dzisiaj troszkę zmiennych obserwowałem, między innymi słabsze miry teleskopem.

 

PS. Staszek bój się Boga! Uczonych w piśmie się nie boisz? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Staszek bój się Boga! Uczonych w piśmie się nie boisz? ;)

 

Boga się boję, uczonych w piśmie nie gdyż przestrzegam pisma!

 

53 obserwacje w ciągu trzech godzin to niecałe 18 obserwacji na godzinę. Gdy sesja obserwacyjna jest dobrze przygotowana, prawie nie traci się czasu na szukanie gwiazdy, chodzi się po niebie utartymi szlakami, to tę liczbę osiąga się na pełnym luzie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Może tak jak poprzedniej nocy w powietrzu bedzie unosił się zapach świeżo upieczonych ciasteczek. Około 1 km od mojego domu znajduje się Zakład Przemysłu Cukierniczego "San". Gdy jest spokojna noc, a powietrze napływa z płd-wsch czuć zapach wypieków. Zapewne niejedna osoba z naszego grona jadła te ciasteczka. ::)

 

Pozdrawiam

Robert

 

U mnie jest podobnie, ale zamiast zapachu ciasteczek czuc czekolade, bo kawałek obok mnie są zakłady Goplany :)

 

A co do pogody to niestety ostatnio nie obserwowałem, ale w zeszłym roku, blisko centrum 600tys miasta zasięg doszedł do 5,3mag a nawet więcej gdyby nie lampy zmniejszające źrenice.

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest podobnie, ale zamiast zapachu ciasteczek czuc czekolade, bo kawałek obok mnie są zakłady Goplany :)

 

...u mnie czasami czuć zapach nie czekoladek, ale coś co przypomna czekoladki...od lat się zastanawiamy do jasnej ciemnej komu rury puściły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję porównać warunki obserwacyjne w Łodzi (gościnnie ul .Rąbieńska z niedzieli na poniedziałek) i u siebie we Wrocławiu (ul. Strzegomska z poniedziałku na wtorek) W obu przypadkach widoczność gołym okiem dochodziła do 5 mag . Obserwacje jednak utrudni nam księżyc w najbliższych dniach .Pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.