Skocz do zawartości

iOptron CEM25 z pilotem 8408 na WIFI


Pimo

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, Pimo napisał:

Przy komendach jak powyżej - jeżeli w konsoli pojawią się odpowiedzi odpowiednio V1.00# lub 0025 (dla :V# i :MountInfo#) - znaczy, że Wemos się komunikuje z montażem, a coś jest nie tak w konfigurowaniu samego połączenia Wifi.

Ręcznie wpisywane komendy działają. Czyli problem jest w wifi lub commanderze. Dla pewności sprawdziłem dwa komputery, żadnej zmiany.

Gdy pierwszy raz, po uruchomieniu kompa chcę się połączyć, to okno znika na kilka sekund i po tym czasie pojawia się komunikat o braku montażu i okno wraca. Gdy łączę się po raz kolejny, to komunikat jest już natychmiastowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie żeby zrobić screenshot, połączyłem się przez konsolę i.... też mi się przestał łączyć z commanderem! - pierwszy raz odkąd zrobiłem całość :)

Pomógł kompletny reset wszystkiego - i start już wyłącznie z Commandera, bez wchodzenia przez przeglądarkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, u mnie reset nic nie daje. Zmieniłem ledy statusowe, żeby pokazywał uarta - w konsoli się pięknie zaświeca, a przy commanderze żadnej reakcji - ewidentnie sterowanie nie dochodzi do ESP.

Na pewno nic więcej nie trzeba konfigurować w ESP i windowsie? Na jakiej zasadzie właściwie działa ta komunikacja, bo nie po wirtualnym porcie szeregowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Pimo napisał:

I jeszcze jedna rzecz! To mi umknęło (bardzo zakopane w oryginalnym wątku, ale na pewno sam to też zrobiłem):

Właśnie sam do tego doszedłem :) To jest to, już wszystko śmiga! On chyba spamował swoimi logami do iOptrona i ten głupiał :)

Ale ten czas odpowiedzi mam gorszy, zazwyczaj 70 ms. Ale to raczej wina TV, który równocześnie pracuje. Przy łączeniu TV czasy skaczą do 200ms. Widać, że to maleństwo ESP nie jest jakieś potężne :)

 

A i ważna obserwacja - o ile adres ESP jest zawsze stały, to już podłączone urządzenia mają adresy przydzielane wg kolejności łączenia począwszy od 2. Czyli wychodzi na to, że on nie zapamiętuje połączonych wcześniej urządzeń, jak normalne routery i trzeba na to uważać (u mnie jest to ważne, bo muszę znać IP komputera kontrolującego sesję, żeby połączyć się po TV). Szkoda też, że w interfejsie webowym nie ma listy połączonych urządzeń z ich IP.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

@Pimo, jak tam wrażenia z dłuższego użytkowania?

U mnie jest średnio. Poza sterowaniem montażem, używam wifi do łączenia z komputerem poprzez TV i jakość tego połączenia pozostawia wiele do życzenia. Obraz odświeża się z dużym opóźnieniem i może co 2 sekundy. Często zrywa połączenie i potem nie może się połączyć przez np minutę.

Ale co innego jest gorsze - wydaje mi się, że moduł się sporadycznie resetuje, albo zawiesza. Znika wtedy całkowicie sieć wifi, a po nawiązaniu połączenia widać, że połączenie z montażem też się zawiesiło. Czasami jest potrzebny ręczny restart modułu (czyli montażu...).

Problemy zaczęły się nasilać w ostatnich 1-2 tyg, wcześniej było ok. Nie mam pojęcia, co jest grane, ale sprawa mnie strasznie denerwuje, jak tracę przez to noc... Coś te ESP jednak nie takie dobre, jak je malują. Będę się starał coś posprawdzać, ale nie wiem właściwie jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia są przeciwne.

Fakt - mam nieco inny setup, mam wyłącznie netbooka który łączy się do sieci ESP; netbook zawsze blisko montażu.

Ani jednego przypadku zerwanego połączenia, zwieszenia, wszystko zawsze od pierwszego strzału do końca bez problemu ...

Ostatnio nie miałem okazji podziałać przy nieco niższych temperaturach, ostatnie sesje miałem miesiąc temu, ale w Bieszczadach, przy dużej wilgotności i temperaturach schodzących do 10C. Jak coś zacznie się zimą knocić - dam znać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ostatecznie zrezygnowałem z przedstawionego tu pomysłu, bo nie działa u mnie stabilnie i leciałem klasycznie po kablu. Niemniej korciło mnie, żeby się go pozbyć. Wymyśliłem więc nowe rozwiązanie - połączenie po Bluetooth. Ale nie jakiś tam gotowy moduł, tylko procek z obsługą BT i własny soft. Może rozwiązanie nie jest najprostsze, ale za to mam nad wszystkim pełną kontrolę i panowanie. Mogę też dołożyć dodatkowe rzeczy wedle pomysłu. Pierwszą z nich jest automatyczne przestawienie trackingu na King, bo montaż nie zapamiętuje tego ustawienia i przestawia na Sidereal. Spróbuję też dołożyć grzałkę na tył wyświetlacza pilota, żeby w zimie nie zamulał, która będzie sterowana w zależności od temperatury.

Na kompie działa mały programik, który łączy się po BT i wystawia połączenie sieciowe (telnet), do którego łączy się iOptron Commander (jak w wersji z WiFi). Docelowo programik włączy się automatycznie i w tle.

Przyznam, że była z tym przednia zabawa programistyczna :) Nie jest jeszcze idealnie, ale już da się używać. Jeśli będzie ktoś zainteresowany, to mogę udostępnić soft i pomóc w zestawieniu tego.

Niestety opis protokołu iOptrona przedstawiony na ich stronie (z 2014r) jest nieaktualny i nie ułatwiało to roboty. Ktoś może wie, czy istnieje aktualna wersja?

cem.thumb.png.5a0bfa78f9dec0f84cb0d9d7a1268002.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.