Skocz do zawartości

pierwszy teleskop do miasta i na balkon


Mike2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Prosiłbym o poradę. Jeśli chodzi o obserwacje astronomiczne to jestem zupełnie zielony. Trochę poczytałem ostatnio i wiem już m. in. że miejsce mam zanieczyszczone światłem i do tego balkon więc są duże ograniczenia. Pewnie mam szanse na obserwacje księżyca i kilku planet, może trochę gwiazd przy bardzo dobrej pogodzie. Na początek nie chcę wydawać zbyt wiele, założyłem tak ok. 500-800 zł. Wiem że to niewiele żeby nabyć dobry sprzęt, ale na początek... no i nie chcę lornetki tylko teleskop. Z tego co wyczytałem to powinienem mieć raczej refraktor, a nie newtona i raczej montaż azymutalny niż paralaktyczny. Wydaje mi się, że im większa średnica obiektywu i ogniskowa oraz mniejsza światłosiła tym lepiej, jednak średnio to znajduje uzasadnienie w cenach sprzętu :) Wybrałem kilka modeli na początek, prosiłbym o jakieś rady, ale takie żeby mógł coś wybrać i poobserwować w warunkach jakie mam i mniej więcej w tej cenie, z góry dziękuję :) 

https://www.mediaexpert.pl/teleskopy/teleskop-levenhuk-skyline-pro-80-mak,id-908492

https://www.cyfrowe.pl/lornetki-lunety-teleskopy/celestron-powerseeker-80-eq-czarny.html

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=5260&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 80 80 640 AZ NANO

https://www.mediaexpert.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-bk1141eq1,id-799067

https://deltaoptical.pl/teleskop-sk-dob-6

https://teleskop.pl/product-pol-1152195877-Teleskop-OPTICON-Constellation-PRO-90F1000EQ.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. 

Planety w zasadzie odchodzą w dal. Mars jest nieciekawy, pomarańczowa plamka bez szczegółów. Saturn jest nisko, widać tylko pierścień. 

 

Z tych teleskopów jakie wymieniłeś jakiś sens ma:

https://deltaoptical.pl/teleskop-sk-dob-6

Ale to słaby sprzęt na balkon. Choć pokaże najwięcej pod ciemnym niebem. 

 

I może ten poniżej (nie miałem go, czytam tylko parametry). 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_86&products_id=5260&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 80 80 640 AZ NANO

 

Pozostałe to jakieś chore wynalazki na montażach a'la EQ1 (EQ jest bardzo słaby do wizuala, a wszystko przed EQ3-2 zupełnie nie nadaje się do teleskopów). 

Mak poniżej 127 moim zdaniem też nie ma sensu. 

 

Moim zdaniem jesteś skazany na oglądanie DS-ów. Ale oglądanie DS-ów z balkonu dużego sensu nie ma. Wyjazd w teren ma sens. 

 

Jeśli zaświetlenie nie jest olbrzymie, to możesz próbować jaśniejsze gromady. 

Ale to tylko namiastka. 

 

Rozważ jednak lornetkę na statywie foto. 

I sprzęt z giełdy. Taniej a możesz trafić coś fajnego. 

 

Lekkie i tanie to refraktor SW 80/400. Planet i tak nie pooglądasz a do szerokich pól rewelacja. Wada - prawdziwy pazurek pokazuje z lepszymi okularami. 

 

Niektóre osoby polecają Skylux'y. Ale sens (jeśli w ogóle) mają te krótsze 70/700. 

Montaż na balkon tylko azymutalny. 

 

Inaczej mówiąc, sprzęt możesz kupić. Ale czy z niego skorzystasz na balkonie to zupełnie inna bajka. 

Rada - lornetka na statywie. W razie porażki w obserwacji nieba możesz próbować znaleźć inne cele :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Za mała średnica - to ekwiwalent gdzies tak 60mm refraktora.

2. Całkiem dobry jak za 6 stów, ale montaż EQ chybotliwy. Barlow 3x do wywalenia - nie z takim achromatem!

3. Za mała ogniskowa do tej średnicy - aberracja chromatyczna, gorszy obraz przy duzych powiększeniach.

4. Nieporozumienie teleskopowe. Oszukana Barlowem ogniskowa.

5. Planetarny wymiatacz, ale na Dobsonie - upierdliwy na balkonie (nawet nie czuję kiedy rymuję ;) ).

6. Optycznie powinien byc nie najgorszy - to klon Celestrona Astromastera, ale lepszy, bo tuba jest w obejmie - mozna nią obracać, przesuwać. Lunetka celownicza do wymiany. Okulary Kellnera - przy tym teleskopie na skaraju mozliwości, ale chyba wyrobią (4mm pewnie juz nie). Barlow (3x!) z dość długim refraktorem to nieporozumienie - do wywalenia. Cena nieadekwatna do tego z drugiej pozycji.

 

EDIT

Z montażem AZ - taki jak poleca cały czas Jacek - to dla niektórych wybawienie, ale dla mnie mordęga - wole montaż EQ - nawet na balkonie ;) Tu juz musisz sam sie zdac na siebie z wyborem.

 

Księżyc z balkonu to cos wspaniałego (obrazy niemal jak z misji Apollo - szczerze polecam Ksiezyc), ale zabawa zaczyna sie od 150x powiększenia, tak więc potrzebny jest do tego planetarny teleskop  - o doskonałej optyce (no powiedzmy bardzo dobrej ;) ). Zreszta podobnie jak przy obserwacji gwiazd podwójnych (też świetna zabawa obserwacyjna i w dodatku mozliwa z miasta!) .

 

Jaki szeroki masz balkon? Wejdzie tam jakas długa rurka? Jesli tak, to można spróbowac tego (niestety montaż trzeba dokupić samemu, ale moze to i dobrze) https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-90-1200-messier-ota/p,54356

Jesli nie, to Mak 100mm, większy chyba nie wchodzi w grę ze względu na cenę.

 

PS

Lepiej nie obserwować z balkonu, jesli ma sie słaby seeing, a słaby seeing będzie ponad blokami oraz na wyższych pietrach - z dołu będzie unosic sie ciepłe powietrze falując jak na szosie podczas upałów. Lepiej wyjśc gdzies na jakis placyk, boisko szkolne, a najlepiej wyjechac poza miasto, to i DSy będzie mozna podziwiać, chociaz do tego to juz raczej trzeba kupić teleskop "mgławicowy".

 

PS2

Czytałes juz ten watek? https://astropolis.pl/topic/64230-teleskop-do-obserwacji-z-tarasupodwórza/

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kjacek napisał:

JSC - szanuję Twoje zdanie na temat montaży EQ. Co kto lubi. 

Ale przyznaj sam, że żaden z tych wystawionych przez Mike2 nie nadaje się do użytku :flirt:. Z tymi długimi tubami to nieporozumienie. 

Przyznam, ze te wzystkie zalinkowane teleskopy, to bardzo szmelcowata jakość. Natomiast nie przyznam, ze długa tuba to niepeorozumienie, bo długa tuba refraktora to najlepszy teleskop jaki kiedykolwiek wymyślono do obserwacji w dużych powiększeniach z idealnym obrazem. Nawet EDki i fluoryty im sa dłuższe tym lepsze :)

 

Co do AZ i EQ. To prawda, ze EQ trzeba się nauczyć, ale jak sie nauczysz sprawia tyle samo problemów co AZ (a nawet mniej, bo prowadzisz w jednej osi)), a zaleta  "trzymania" obiektu w kadrze jest bezcenna (nawet bez napędu). Poza tym jest sama kwestia podążania za obiektem. Ja nie moge przejśc problemu obserwacji blisko zenitu z głowicą AZ.  Oczywiście z balkonu, to raczej sobie zenitu nie poobserwujemy (no chyba że jakiś odkryty), ale dlatego proponuje pobliski placyk.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do montaży, to warto jeszcze dodać, ze nie tylko głowica sie liczy, ale takze stabilny statyw, a moze statyw nawet bardziej. Dlatego dobrze zakupić montaz (czyli głowica ze statywem) ze stalowymi nóżkami i o jak najszerszym ich rozstawie.

Osobiscie uważam, ze do wizuala i paradoksalnie obserwacji "planet" - (pisze w cudzysłowie, bo wchodzi w to też Ksiezyc i podwójne) wcale nie są absolutną koniecznością ciezkie i drogie głowice, gdyż przy spokojnym powietrzu drgania nie są dokuczliwe, a przy silnym wietrze seeing jest do bani, więc i tak sie nie obserwuje szczegółów. Montażu EQ nie dotyka sie w czasie obserwacji - nawet okularu. Wiem, że niektórzy są przyzwyczajeni do lornetkowego stylu obserwacji, "trzymaj mocno za okular i nie wypuszczaj", ale EQ to nie ta bajka.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie mógłbym gościnnie obserwować u kolegi niedaleko miasta na tarasie domku jednorodzinnego, tam już ze trzy strony świata by były i na pewno coś ciemniej, ale takie obserwacje to pewnie mógłbym robić jedynie od święta :)

balkon ma 270 na 110 więc nie za duży, 3 piętro ostatnie, kierunek wschód, tak jak pisałem warunki są trudne, ale czy naprawdę nie ma żadnego sprzętu do tysiąca złotych przez który mógłbym zacząć obserwować ? pewnie patrzycie ze swojego punktu widzenia jako starzy wyjadacze i dla Was takie teleskopy to badziew bo używacie znacznie lepszych, zdaję sobie sprawę, że im więcej wydam kasy to zobaczę więcej :) ale ja naprawdę nie chcę dostrzec curiosity na Marsie ani Charona :) na początek już dokładniejsze obserwacje księżyca będą dla mnie ciekawe, a jak jeszcze coś oprócz tego się uda to super

Mak 102 1,5 tys więc za dużo na początek

Mak 100 już 900 bez montażu

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-90-1200-messier-ota/p,54356 ale ile do tego za montaż ? i nie można galaktyk ani mgławic w ogóle  zaobserwować ?

a ta 3 pozycja z pierwszego postu ? niby mała ogniskowa, ale jest chyba nieduży, ma dobrą światłosiłę, a w opisie :

Wykorzystując teleskop Messier AR-80 będzie można ujrzeć wiele szczegółów planet Układu Słonecznego. Także liczne obiektów z katalogu Messiera są w zasięgu tego teleskopu.  Wysokiej jakości achromatyczne soczewki w zestawieniu z krótką ogniskową pozwalają oglądać duże, otwarte gromady gwiazd oraz drogę mleczną.

a coś innego co nie wymieniłem w rozsądnej cenie ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, astrokarol napisał:

Nie wiem jak u Ciebie JSC ale u mnie EQ drga przy kręceniu mikroruchem (nawet jeśli wszystko wyważę idealnie, montaż nie "ciągnie" ano "pcha" tuby). Nieakceptowalne.

I tak, statyw to podstawa. Ale rozstaw im mniejszy tym lepszy ;)

 

A cały czas kręcisz mikroruchem? Ja krecę tylko jak przejdzie przez pole. Mały, delikatny obrót gałką mikroruchów i znowu na bezdechu obserwacja. Inaczej bez silnika, przy duzych powiększeniach, sie chyba nie da. Natomiast z prostym napedem, nawet najtańszym w jednej osi, majstrowanie przy miroruchcach i dotykanie teleskopu w zasadzie odpada.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Mike2 napisał:

teoretycznie mógłbym gościnnie obserwować u kolegi niedaleko miasta na tarasie domku jednorodzinnego, tam już ze trzy strony świata by były i na pewno coś ciemniej, ale takie obserwacje to pewnie mógłbym robić jedynie od święta :)

balkon ma 270 na 110 więc nie za duży, 3 piętro ostatnie, kierunek wschód, tak jak pisałem warunki są trudne, ale czy naprawdę nie ma żadnego sprzętu do tysiąca złotych przez który mógłbym zacząć obserwować ? pewnie patrzycie ze swojego punktu widzenia jako starzy wyjadacze i dla Was takie teleskopy to badziew bo używacie znacznie lepszych, zdaję sobie sprawę, że im więcej wydam kasy to zobaczę więcej :) ale ja naprawdę nie chcę dostrzec curiosity na Marsie ani Charona :) na początek już dokładniejsze obserwacje księżyca będą dla mnie ciekawe, a jak jeszcze coś oprócz tego się uda to super

Mak 102 1,5 tys więc za dużo na początek

Mak 100 już 900 bez montażu

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-90-1200-messier-ota/p,54356 ale ile do tego za montaż ? i nie można galaktyk ani mgławic w ogóle  zaobserwować ?

a ta 3 pozycja z pierwszego postu ? niby mała ogniskowa, ale jest chyba nieduży, ma dobrą światłosiłę, a w opisie :

Wykorzystując teleskop Messier AR-80 będzie można ujrzeć wiele szczegółów planet Układu Słonecznego. Także liczne obiektów z katalogu Messiera są w zasięgu tego teleskopu.  Wysokiej jakości achromatyczne soczewki w zestawieniu z krótką ogniskową pozwalają oglądać duże, otwarte gromady gwiazd oraz drogę mleczną.

a coś innego co nie wymieniłem w rozsądnej cenie ?

 

Powiem tak: jesli balkon jest ze słabym seeingiem, to refraktor 80/900, 90/1000 a nawet 70/900 na planety wystarczy. Seeing i tak będzie ograniczał szczegóły do apertury 60mm, ale przy nieco większych srednicach obraz bedzie nieco jasniejszy, więc jeśli masz "kurzą ślepotę" ;) to lepiej wybierac nieco wieksze apartury, bo obiekty będą przy danym powiększeniu jasniejsze. Jesli swiatło cie razi, to przeciwnie - lepiej jak sobie poogladasz ze stonowana jasnościa.

Jesli Maki odpadaja , to postaw na te budżetowe rafraktory, które wypisałem powyzej, ale o jak najdłuzszej ogniskowej - jesli chcesz widzieć dobrze szczególy w duzym powiekszeniu. Jesli maja byc DSy to wybierz 80/400 z jakims lepszym okularem, ale ten teleskop nie nadaje sie do obserwacji szczegółów planetarnych.

 

Co do tego Bressera 80/640 - to raczej porażka jakościowa w sensie jakosci produkcji - spójż link ponizej, a optycznie jest na granicy "planetarnego" spójrz tabela ponizej. jeśli obie "jakości" dodasz do siebie to wyjdzie i tak kaszana.

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=49959&p=460765&hilit=Bresser+80%2F640#p460765

 

ramkax.jpg.e97a9dd823ddfec03fbf9b0c2804ff48.jpg

 

 

EDIT

Montaz do tego Bresser 90/1200 (bardzo lekka tuba) to EQ3.2 (no chyba ze wybierzesz lekki  AZ). Widziałem na zachodnich forach ten teleskop z Astro3, ale wybierz raczej EQ 3.2 (moze tez byc Exos 1 - zdaje się, że ktos ostatnio sprzedawał za bardzo niska cene) nawet uzywany jeśli nowy jest za drogi (cena 2/3 lub  1/2 sklepowej...) , a więc ok. 450zł 500 zł... To jest wersja rozwojowa i najlepsza z budżetowych.  A jeśli ma byc jak najtaniej to wybierz jakiś SW 90/900 np. stąd http://www.astrokrak.pl/210-lunety-sky-watcher.

O tutaj ktos sprzedaje EXOS2  https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=50706&p=466759&hilit=exos+1#p466759

 

 

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Mike2 napisał:

... ale czy naprawdę nie ma żadnego sprzętu do tysiąca złotych przez który mógłbym zacząć obserwować ? pewnie patrzycie ze swojego punktu widzenia jako starzy wyjadacze i dla Was takie teleskopy to badziew bo używacie znacznie lepszych, zdaję sobie sprawę, że im więcej wydam kasy to zobaczę więcej :) ale ja naprawdę nie chcę dostrzec curiosity na Marsie ani Charona :) na początek już dokładniejsze obserwacje księżyca będą dla mnie ciekawe, a jak jeszcze coś oprócz tego się uda to super:)

Mak 102 1,5 tys więc za dużo na początek

Mak 100 już 900 bez montażu

https://www.astroshop.pl/teleskopy/bresser-teleskop-ac-90-1200-messier-ota/p,54356 ale ile do tego za montaż ? i nie można galaktyk ani mgławic w ogóle  zaobserwować ?

a ta 3 pozycja z pierwszego postu ? niby mała ogniskowa, ale jest chyba nieduży, ma dobrą światłosiłę, a w opisie :

Wykorzystując teleskop Messier AR-80 będzie można ujrzeć wiele szczegółów planet Układu Słonecznego. Także liczne obiektów z katalogu Messiera są w zasięgu tego teleskopu.  Wysokiej jakości achromatyczne soczewki w zestawieniu z krótką ogniskową pozwalają oglądać duże, otwarte gromady gwiazd oraz drogę mleczną.

a coś innego co nie wymieniłem w rozsądnej cenie ?

 

Może tak.

1. Czy widzisz Drogę Mleczną z balkonu? Jeśli tak, to jest dobrze. 

Wtedy bierz tego Newtona 6". 

 

2. Sprzęt możesz kupić, ale jeśli odpowiedź pytanie z pkt 1. jest negatywna, to czego się spodziewasz? Sprzęt nie 'naprawi' sytuacji obserwacyjnej. 

Wtedy idź za radą JSC. Kup długi refraktor o dużej światłosile i małej soczewce (taki kij baseball'owy) na montażu EQ. Tylko może minimum eq3-2, żeby to miało jakiś sens (czytaj nie trzęsło się kiedy oddychasz). Kup atlas Księżyca i całe niebo Twoje. Trochę ograniczone do Księżyca, i tych planet, które są jeszcze dostępne. 

Możesz jeszcze próbować rozdzielać gwiazdy podwójne i lokalizować jaśniejsze gromady. 

O galaktykach raczej zapomnij, może uda Ci się znaleźć jądro M31 w Andromedzie. 

Jak już nauczysz się obsługiwać EQ. 

 

Bo do tego, aby oglądać niebo konieczne są w miarę dobre warunki. I nie mam tu na myśli tylko zaświetlenia. Z balkonu w mieście seeing nie będzie dobry. Więc długi refraktor nie będzie dobrze powiększać. Obraz będzie nieakceptowalny przy większych powiększeniach. Ale próbować trzeba. 

 

Mak 102 możesz dostać od czasu do czasu na giełdzie. 

Ciężko coś sensownego doradzić do Twoich warunków i założonego budżetu. 

 

Najpierw odpowiedź na pytanie 1. Czy widzisz Drogę Mleczną z balkonu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, kjacek napisał:

Może tak.

1. Czy widzisz Drogę Mleczną z balkonu? Jeśli tak, to jest dobrze. 

Wtedy bierz tego Newtona 6". 

 

Taki Newton 150/1200 to bardzo dobry, nawet planetarny, wybór jesli odpowiada komuś montaz typu Dobson (chociaz sa też  takie same tuby na statywach), najwyzej pokombinuje z jakims stoliczkiem - ergonomicznie jednak nie będzie...

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, JSC napisał:

Taki Newton 150/1200 to dobry wybór jesli odpowiada komuś montaz typu Dobson, najwyzej pokombinuje z jakims stoliczkiem - ergonomicznie jednak nie będzie...

Całkowita zgoda. Masz jednak lepszy pomysł do tych warunków? Małe pole manewru :g:... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^^ Sądze, ze Maka 100mm za 1000zł z montazem wyczaiłby na giełdzie, no moze trzeba by było dodac ze stówke lub dwie...

 

PS

Ktos tu nie tak dawno pisał, ze w 65mm (zdaje sie) APO widzi na balkonie to samo co w Newtonie 150/1200, a wygoda obsługi nieporównywalna, tak wiec seeing to straszna zmora. Ja mam u siebie na balkonie nawet stosunkowo niezły seeing (parter i szczelina pomiedzy blokami), ale obserwacje na takim małym wycinku nieba to porazka.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JSC napisał:

^^ Sądze, ze Maka 100mm za 1000zł z montazem wyczaiłby na giełdzie.

Tak. Albo nawet 127 bez montażu. Ta 100tka to w zasadzie tylko do Księżyca. Plus to co wymieniłem wcześniej. Raczej niezależnie od warunków, plus minus. 

Jeśli jednak kolega widzi Drogę Mleczną to żal nie kupić czegoś lepszego. Np tego Newtona 6" mimo, że komfortowo z balkonu nie będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może taki EDek? 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=50644

 

Przekracza to trochę budżet niestety. 

EDIT jednak przekracza to budżet znacznie. I do tego to Orion. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kjacek napisał:

Tak. Albo nawet 127 bez montażu. Ta 100tka to w zasadzie tylko do Księżyca. Plus to co wymieniłem wcześniej. Raczej niezależnie od warunków, plus minus. 

Jeśli jednak kolega widzi Drogę Mleczną to żal nie kupić czegoś lepszego. Np tego Newtona 6" mimo, że komfortowo z balkonu nie będzie. 

 

Wtedy to 150/750 w miare ujdzie, ale to byłby kompromis. "Troche" widac DSy i "troche" planety.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, JSC napisał:

Wtedy to 150/750 w miare ujdzie, ale to byłby kompromis. "Troche" widac DSy i "troche" planety.

Ale to światłosilny teleskop. Na szczęście nie refraktor. Jednak lepsze szkła by się przydały. 

EDIT nie ma chyba co gdybać. Nie wiemy co tam widać z balkonu. 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, kjacek napisał:

 (czytaj nie trzęsło się kiedy oddychasz).

 

Nie, nie, aż tak źle to nie jest :D .  Chodzi o koncetrację, przy obserwacji szybko uciekającego z pola okularu obiektu. Dlatego tak ważny jest w EQ,  szczególnie przy długich tubach (i  duzych powiekszeniach) napęd, chociaz nie mówię, ze bez napędu "niedasie", bo też da się.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, JSC napisał:

Nie bójmy sie powiedziec - minimum 500zł za sztukę :mr.green:;)

Oj tam oj tam, 450zł z giełdy też będzie dobrze :laughbounce2:

 

Mike2, nikt tu z Ciebie się nie śmieje. Staramy się doradzić to, co każdy z nas uważa za najlepszą opcję. Tylko nie znamy w pełni warunków a z tego co podałeś niewiele można wycisnąć. Przeczytaj jeszcze raz ten wątek i podobne. 

Znajdź lokalsów i zobacz czym oni obserwują i w jakich warunkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy teleskopach o średnicy do 100mm montaż EQ do obserwacji jest wg. mnie zupełnie zbędny, o ile mamy przyzwoity montaż AZ. Ze względu na ograniczony budżet autora wątku, moim zdaniem w grę wchodzi albo refraktor 80-90mm z długą ogniskową na AZ (byle nie Astromaster AZ - to zło), albo ten Dobson 6". Ten ostatni to już normalny duży teleskop i pobije na głowę wszystkie inne opcje w miarę dostępne cenowo. Optyka F/8 w Newtonie akurat jest całkiem dobra do planet/Księżyca...

 Oczywiście problemem jest wykorzystanie takiej konstrukcji "o niskim zawieszeniu" na małym balkonie. Potrzebny będzie mały prosty podest z desek (ktoś w innym wątku podał gotowca -małe palety drewniane). Wynoszenie z domu i przenoszenie na odległe o kilkaset m stanowisko obserwacyjne też jest realne. Po prostu na tubę trzeba zorganizować torbę transportową (wersja optymalna, może niektóre pokrowce na 2 pary krótkich nart będą O.K) albo jako absolutne minimum prosty pas nośny (kilka m mocnej taśmy nylon/poliester z pasmanterii, taka jak na paski do plecaków). Montaż niesie się w  miarę wygodnie w ręku

Pozdrawiam

-J.

P.S. Co komu po montażu EQ, skoro tuba którą na nim powiesi (jakieś wynalazki do 80mm, jeszcze z krótką ogniskową) ma tak niska rozdzielczość, że nie ma nawet co stosować "planetarnych" powiększeń >100x. Z kolei z teleskopami przyzwoitych gabarytów nic mniejszego niż EQ3-2, EQ5 nie będzie dobrze pracować. Tylko autor będzie musiał powiększyć budżet, tak ze 2x co najmniej. A i tak nie zobaczy więcej. Bez sensu!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jarek napisał:

-J.

P.S. Co komu po montażu EQ, skoro tuba którą na nim powiesi (jakieś wynalazki do 80mm, jeszcze z krótką ogniskową) ma tak niska rozdzielczość, że nie ma nawet co stosować "planetarnych" powiększeń >100x. Z kolei z teleskopami przyzwoitych gabarytów nic mniejszego niż EQ3-2, EQ5 nie będzie dobrze pracować. Tylko autor będzie musiał powiększyć budżet, tak ze 2x co najmniej. A i tak nie zobaczy więcej. Bez sensu!

Jak cięzko walczyc z mitami... :no:

Refraktory achromatyczne standardu Conrady wyciagaja bez problemu powiekszenia 2,5xD i wielu planeciarzy z takimi powiększeniami obserwuje . Ja w 80/1200 w zasadzie nie obserwuję planet ponizej 150x powiększenia. Bardzo często mam 200x powiekszenia. Wszystko zależy od seeingu - wybieram na obserwacje takie dni, kiedy jest dobry. Wniosek z tego taki, ze nawet dla 80mm apertury dobry seeing zdarza się nie za często. I mówie tu o seeingu nie balkonowym, bo rzadko kiedy obserwuje z balkonu, ze względu na mały dostępny wycinek nieba.

I na prawdę - rozdzielczość to mit. Komu w Polsce udało sie wykorzystac rozdzielczość 8" Newtona? Jest ktos taki? Tzn. rozdzielił ktoś parke gwiazd o separacji 0,7 sekundy?

Dobry seeing jest na 100mm, 120mm apertury. Doskonały występujący bardzo rzadko jest na 150mm apertury. A to co nazywacie widzialna lepszą rozdzielczością w duzych teleskopach, nie jest wiekszą rozdzielczościa, tylko wiekszą jasnością obiektu.

 

Orientacyjnie można powiedzieć, ze przytoczony tu refraktor 80mm f5 wyciagnie 1xD (średnica w centymetrach) powiekszednia planetarnego (chodzi o jasnośc i ostrośc obrazu) . Refraktor 80mm f/11 wyciągnie 2xD, a refraktor 80 f/15 2,5xD. Tak więc mityczne 2xD tez jest tylko mitem, bo zalezy od optyki teleskopu. Oczywiscie bardzo duzo zalezy tez od upodobań obserwatora.

 

PS

Mały badziewny refraktorek 70/900 Bressera (faktyczna apaertura to 66mm), wyciągał mi 180x powiekszenia i obraz na Księzycu był cały czas akceptowalny, a nawet dobry (mozna tez poczytac releacje w inetrnecie, które to potwierdzają, więc nie jestem jakims wynaturzonym ewenementem :mr.green: ). Tak wiec długa ogniskowa nadrabia w pewnym stopniu badziewne wykonanie teleskopu.

Co ciekawe wiecej widać niektórych szczegółów przy powiekszeniu 2,5xD niz przy powiekszeniu 1xD, ale... nie wszystkich szczegółów to dotyczy. Dlatego podczas obserwacji planet (ale i nie tylko, bo takze DSów!) dobrze jest zmieniac powiekszenia.

 

 

Aaaa... i jeszcze jedno. Dobry planetarny okular ma bardzo małe pole. Wszelakie orciaki to pole rzedu 42...45 stopni (jedynie BCO ma 50 stopni). Nie mówiąc juz o monocentrykach, gdzie mamy max. 35 stopni pola. Upierdliwe jest strasznie przeciaganie teleskopu co chwila na obiekt, który uciekł. Wystarczy sie zagadac ze znajomym, popatrzec w atlas lub zrobic prosty szkic, a nawet pokazać rodzince co widać i... obiektu w kadrze nie ma... Trzeba znowu szukać. W EQ szukanie jest bardzo proste (aczkolwiek upierdliwe), bo wystarczy obrócić gałką mikroruchu i obiekt na pewno znajdzie sie znowu w polu okularu. W AZ trzeba to zrobic w dwóch osiach - na wyczucie.

 

Edytowane przez JSC
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.