Skocz do zawartości

Łącznośc bezprzewodowa a zimno


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

obserwuję taki fenomen, ale nie jestem pewien, czy to faktycznie to. Jak się robi zimno to drzwi mojego garażu (metalowe) stają się zapora dla BT i WIFI. Wifi sobie radzi lepiej, ale właśnie teraz zaczęło mi świrować. Muszę zostawić otwarty garaż na noc. Czy ktoś to może potwierdzić? Spotkaliście się z czymś takim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przyczyną czasami nie jest wilgoć? 

Bo jeśli nocą drzwi garażu pokrywają się rosą (a ostatnio coraz częściej tak jest - noce coraz chłodniejsze) to mają dobre połączenie galwaniczne z ziemią (bo rosą pokryte jest wszystko - także framuga tych drzwi i ziemia dookoła), wtedy metalowa płaszczyzna drzwi jest uziemiona i działa jak ekran.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, KrzychK napisał:

A przyczyną czasami nie jest wilgoć? 

Bo jeśli nocą drzwi garażu pokrywają się rosą (a ostatnio coraz częściej tak jest - noce coraz chłodniejsze) to mają dobre połączenie galwaniczne z ziemią (bo rosą pokryte jest wszystko - także framuga tych drzwi i ziemia dookoła), wtedy metalowa płaszczyzna drzwi jest uziemiona i działa jak ekran.

bardzo zła diagnoza

metalowa brama garażowa działa jak ekran niezależnie od tego czy jest pokryta rosą czy nie. Uziemienie tu niczego nie zmienia. Metal ze swej natury ekranuje fale elektromagnetyczne. W tym przypadku to raczej wilgoć na ścianach osłabia dodatkowo sygnał ... choć przy tych częstotliwościach nie powinno to mieć aż tak dużego znaczenia

 

może to odbiornik w niskich temperaturach gorzej pracuje

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Maro21 napisał:

może repeter wifi pomoże 

zasięg wifi nie ma raczej znaczenia, teleskop stoi 6 metrów od laptopa.Normalnie działa i w lecie jak zamykałem garaż, to było OK, ale dzisiaj w nocy zaczęło zrywać połączenie i jak pisałem musiałem zostawić szparę, nie domykać garażu. Na razie OK, ale idą mrozy. Brama się rosi, ale woda nie spływa. Dziwne. Odbiornik też jest podejrzany, ale odległość nie ma takiego znaczenia, łapie sygnał w domu dużo dalej od nadajnika. Dzisiaj w nocy po zamknięciu bramy padało mi to z 10 razy doprowadzając mnie do szału, sygnał Connection lost na panelu EQmod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wifi.

Weźlij jedną miarę routera, postaw go w garażu. Weźlij 6 miar liny zwanej skrętką. Zatknij jeden koniec liny zakończony czymś co nazywają rj45 do routera drugi koniec liny do urządzenia liczącego. Żadne drzwi fszeteczne ni inne badziewia sygnału więcej zaburzać nie powinny. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale urządzenie liczące nie ma gniazda :D

jakbym mógł to po skrętce poprowadzić to bym się w WIFI nie bawił, ale wszystko rozbiega się o to, że nie lubię wychodzić w majtkach na mróz,by sprawdzać co parę minut jak sesja idzie i czy guiding nie rypie (a rypie). Wszystko się o te drzwi rozchodzi. USB 3.0 mam na 10m przedłużce i tez się rypie, ale tylko czasem, normalnie działa, ale mont mi nie idzie bo siedem kupionych jedna po drugiej w rozpaczy przejściówek RS232 - USB nie działa. Miałem BT zrobionego samodzielnie, ale wtedy garaż musiał być na pełną szerokość otwarty, kupiłem moduł WIFI i szło, aż do wczoraj. Może się kończyć minikompem na moncie, ale nie chciałbym sobie utrudniać bo i tak pewnych rzeczy ciągle nie ogarniam.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź sobie apka np wifianalizer na jakich kanałach nadają lokalne sieci WiFi.

Może miałeś włączony AP w telefonie i się zaklucaly? 

 

Z doświadczenia polecam główny astropc trzymać jak najbliżej zestawu. Do niego dopiero natomiast łączyć się zdalnie. 

 

Obstawiam, ze Trekfi może mieć spore opóźnienie na 8-10m otwartej przestrzeni, a o jakichkolwiek drzwiach już nie wspomnę... 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze polecam Raspberry 3. 4xUSB, przyczepione na rzepy do montażu, bezprobleomowo ogarnia montaż, sesję i guiding nawet przy minus 10 stopniach :D

do tego udostępnia swoją sieć wi-fi więc sesję można kontrolować nawet z telefonu a jego zasięg za każdym razem mnie zadziwia (zasięg łapię spokojnie >15m za ścianą w domu).

Jeśli zainstalujesz obraz Astroberry to całe środowisko (Ekos + Kstars, phd2 i większość sterowników indii) będzie już tam zainstalowane!

https://github.com/rkaczorek/astroberry-server

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem problem i Spirit chyba był najbliżej. Zmieniło się położenie adaptera, który nie jest wkręcony tylko wciśnięty, nie ma w nim śrubek i nie ma tego jak skręcić. Przy obecnym obiekcie adapter jest poziomo, a jak się zrobi zimno to mogą się pojawić dodatkowe luzy na wtyczce. Zakleiłem klejem termicznym i dzisiaj w nocy nie było problemów. Dzięki wszystkim za uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, z innej beczki - bo Tomek mi trochę zamącił w głowie tym opóźnieniem po wifi. Ciągle doktoryzuję się na temat guidingu i jest poniżej moich oczekiwań. Mam problem z potężnymi nadkorektami i zastanawiam się, czy takie "opóźnienie" po wifi może być źródłem takich kłopotów, mont odpowiada z opóźnieniem na komendy. Mont się buja zamiast powolutku reagować. Czy to realne, że transfer bezprzewodowy może powodować taki problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.