Jump to content

Łącznośc bezprzewodowa a zimno


kubaman
 Share

Recommended Posts

Cześć

obserwuję taki fenomen, ale nie jestem pewien, czy to faktycznie to. Jak się robi zimno to drzwi mojego garażu (metalowe) stają się zapora dla BT i WIFI. Wifi sobie radzi lepiej, ale właśnie teraz zaczęło mi świrować. Muszę zostawić otwarty garaż na noc. Czy ktoś to może potwierdzić? Spotkaliście się z czymś takim?

Link to comment
Share on other sites

A przyczyną czasami nie jest wilgoć? 

Bo jeśli nocą drzwi garażu pokrywają się rosą (a ostatnio coraz częściej tak jest - noce coraz chłodniejsze) to mają dobre połączenie galwaniczne z ziemią (bo rosą pokryte jest wszystko - także framuga tych drzwi i ziemia dookoła), wtedy metalowa płaszczyzna drzwi jest uziemiona i działa jak ekran.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy się uziemia, ale wilgoć osadzająca się na metalowej bramie wydaje się tu być kluczowa  dobry trop.

Jakieś pomysły jak się tego pozbyć? Poza oczywiście wietrzeniem garażu ;)

Link to comment
Share on other sites

9 godzin temu, KrzychK napisał:

A przyczyną czasami nie jest wilgoć? 

Bo jeśli nocą drzwi garażu pokrywają się rosą (a ostatnio coraz częściej tak jest - noce coraz chłodniejsze) to mają dobre połączenie galwaniczne z ziemią (bo rosą pokryte jest wszystko - także framuga tych drzwi i ziemia dookoła), wtedy metalowa płaszczyzna drzwi jest uziemiona i działa jak ekran.

bardzo zła diagnoza

metalowa brama garażowa działa jak ekran niezależnie od tego czy jest pokryta rosą czy nie. Uziemienie tu niczego nie zmienia. Metal ze swej natury ekranuje fale elektromagnetyczne. W tym przypadku to raczej wilgoć na ścianach osłabia dodatkowo sygnał ... choć przy tych częstotliwościach nie powinno to mieć aż tak dużego znaczenia

 

może to odbiornik w niskich temperaturach gorzej pracuje

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Maro21 napisał:

może repeter wifi pomoże 

zasięg wifi nie ma raczej znaczenia, teleskop stoi 6 metrów od laptopa.Normalnie działa i w lecie jak zamykałem garaż, to było OK, ale dzisiaj w nocy zaczęło zrywać połączenie i jak pisałem musiałem zostawić szparę, nie domykać garażu. Na razie OK, ale idą mrozy. Brama się rosi, ale woda nie spływa. Dziwne. Odbiornik też jest podejrzany, ale odległość nie ma takiego znaczenia, łapie sygnał w domu dużo dalej od nadajnika. Dzisiaj w nocy po zamknięciu bramy padało mi to z 10 razy doprowadzając mnie do szału, sygnał Connection lost na panelu EQmod.

Link to comment
Share on other sites

Na wifi.

Weźlij jedną miarę routera, postaw go w garażu. Weźlij 6 miar liny zwanej skrętką. Zatknij jeden koniec liny zakończony czymś co nazywają rj45 do routera drugi koniec liny do urządzenia liczącego. Żadne drzwi fszeteczne ni inne badziewia sygnału więcej zaburzać nie powinny. 

 

Link to comment
Share on other sites

ale urządzenie liczące nie ma gniazda :D

jakbym mógł to po skrętce poprowadzić to bym się w WIFI nie bawił, ale wszystko rozbiega się o to, że nie lubię wychodzić w majtkach na mróz,by sprawdzać co parę minut jak sesja idzie i czy guiding nie rypie (a rypie). Wszystko się o te drzwi rozchodzi. USB 3.0 mam na 10m przedłużce i tez się rypie, ale tylko czasem, normalnie działa, ale mont mi nie idzie bo siedem kupionych jedna po drugiej w rozpaczy przejściówek RS232 - USB nie działa. Miałem BT zrobionego samodzielnie, ale wtedy garaż musiał być na pełną szerokość otwarty, kupiłem moduł WIFI i szło, aż do wczoraj. Może się kończyć minikompem na moncie, ale nie chciałbym sobie utrudniać bo i tak pewnych rzeczy ciągle nie ogarniam.

Edited by kubaman
Link to comment
Share on other sites

tak, kupiłem u nas na giełdzie,TrekFi, fajne, małe i do wczorajszego chłodu działało bardzo dobrze, łączę lapka w domu/garazu i jazda

reszta szpejów jest na przedłużaczu USB 3.0

Link to comment
Share on other sites

Sprawdź sobie apka np wifianalizer na jakich kanałach nadają lokalne sieci WiFi.

Może miałeś włączony AP w telefonie i się zaklucaly? 

 

Z doświadczenia polecam główny astropc trzymać jak najbliżej zestawu. Do niego dopiero natomiast łączyć się zdalnie. 

 

Obstawiam, ze Trekfi może mieć spore opóźnienie na 8-10m otwartej przestrzeni, a o jakichkolwiek drzwiach już nie wspomnę... 

 

 

Edited by Tayson
Link to comment
Share on other sites

Szczerze polecam Raspberry 3. 4xUSB, przyczepione na rzepy do montażu, bezprobleomowo ogarnia montaż, sesję i guiding nawet przy minus 10 stopniach :D

do tego udostępnia swoją sieć wi-fi więc sesję można kontrolować nawet z telefonu a jego zasięg za każdym razem mnie zadziwia (zasięg łapię spokojnie >15m za ścianą w domu).

Jeśli zainstalujesz obraz Astroberry to całe środowisko (Ekos + Kstars, phd2 i większość sterowników indii) będzie już tam zainstalowane!

https://github.com/rkaczorek/astroberry-server

Link to comment
Share on other sites

Chyba znalazłem problem i Spirit chyba był najbliżej. Zmieniło się położenie adaptera, który nie jest wkręcony tylko wciśnięty, nie ma w nim śrubek i nie ma tego jak skręcić. Przy obecnym obiekcie adapter jest poziomo, a jak się zrobi zimno to mogą się pojawić dodatkowe luzy na wtyczce. Zakleiłem klejem termicznym i dzisiaj w nocy nie było problemów. Dzięki wszystkim za uwagi.

Link to comment
Share on other sites

Przy okazji, z innej beczki - bo Tomek mi trochę zamącił w głowie tym opóźnieniem po wifi. Ciągle doktoryzuję się na temat guidingu i jest poniżej moich oczekiwań. Mam problem z potężnymi nadkorektami i zastanawiam się, czy takie "opóźnienie" po wifi może być źródłem takich kłopotów, mont odpowiada z opóźnieniem na komendy. Mont się buja zamiast powolutku reagować. Czy to realne, że transfer bezprzewodowy może powodować taki problem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.