Skocz do zawartości

Got by LJ + Orion true track - ustawienia


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakupiłem od kolegi z forum montaż Orion SVP z goto Leszka J. podpiętym do napędu w 2ch osiach typu true track: https://www.astroshop.pl/silniki-i-upgrade-do-goto/orion-naped-obu-osi-truetrack-do-skyview-pro/p,13872

 

Jestem trochę nadgorliwy bo wszystko jest poustawiane, ale męczą mnie ustawienia przekładni montażu w sterownikach. W załączeniu instrukcje Leszka i foto ustawień na pilocie który mam, niby wiem jak policzyć przkładnie elektryczną Me, ale z wzoru podanego rpzez LJ wychodzi mi inna wartość niż ta ustawiona w pilocie. Do tego nie wiem na jakiej zasadzie wyznacza się przekładnie mechaniczną.

Nie jestem pewien też jaki jest krok silnika w tym napędzie i przekładnia mechaniczna montażu. Szukam ale na stronie są tylko podstawowe informacje na temat napędu i montażu, żadnych szczegółowych danych.

 

Naprowadzi mnie ktoś? 

 

image.thumb.png.1920cfd055d1aaf6c75c07e81a058568.png

 

image.png.7f08f1805805effd3f860d909b6f007e.png

 

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem w starych postach na jednym z forum, dla zainteresowanych:

 

"

Procesor sygnału ma własny setup pozwalający na ustalenie podstawowych danych niezbędnych do prawidłowej pracy napędu. Modyfikacja parametrów setup-u możliwa jest wprost z głównego meny PS. Można do tego celu wykorzystać również program PS.exe działający na PC za pomocą kabla szeregowego. 
W setup-ie można ustawić następujące parametry: 

- miejsce obserwacji czyli szerokość i długość geograficzną miejsca obserwacji, 
- moment obserwacji czyli datę i czas obserwacji pamiętając, że czas od[powiada w przybliżeniu czasowi słonecznemu a więc teraz, gdy obowiązuje czas letni w PS powinniśmy mieć czas ustawiony 1 godzinę wstecz, 
- typ montażu oznaczony w setup-ie jako Type . Dla montażu paralaktycznego wartość Type to 0 a dla montażu azymutalnego (np. dobson) prawidłowa wartość to 1. Niewłaściwa wartość tego parametru całkowicie dezorganizuje prawidłowe działanie montażu więc trudno nie zauważyć, że coś jest z tym parametrem nie tak, 
- parametry dotyczące silników i przekładni dla obu osi montażu ustawione umownie po dwa parametry dla każdej z osi. 

Te ostatnie parametry wymagają wyjaśnienia. Otóż układ PS działając z silnikami krokowymi musi wiedzieć o ile zmieni się położenie montażu dla każdej osi po wykonaniu jednego kroku sterowania. Wiedząc skąd i dokąd ma podążyć montaż wystarczy podzielić drogę jaką ma przebyć montaż w każdej osi przez krok jednostkowy aby wiedzieć ile kroków trzeba zrobić aby dotrzeć do celu. To w skrócie zasada działania algorytmu napędu z silnikiem krokowym i funkcji goto. Aby poznać wartość kroku jednostkowego trzeba zrobić odpowiednie wyliczenia na podstawie znajomości cech montażu oraz silnika krokowego napędzającego każdą z osi. Dla przykładu montaż klasy EQ5 ma przekładnie w każdej osi o wartości 1:144 co oznacza, że jeden obrót montazu wymaga 144 obrotów pokrętła tej osi. Dodatkowo każda z osi napędzana jestoryginalnym silnikiem krokowym o kroku 7.5 stopnia oraz o wbudowanej przekładni zębatej o przełożeniu 1:120. W sumie więc przekładnie mechaniczne w montażu EQ5 mają wartość 144*120=17280 razy. Silnik krokowy z krokiem 7.5 stopnia wymaga 360/7.5=48 kroków aby zrobić jeden obrót ale dodatkowo sterownik w moim systemie podwaja przez odpowiednie sterowanie ilość kroków jakie trzeba na wykonanie jednego obrotu silnika więc całkowita ilość kroków na wykonanie jednego obrotu silnika wynosi 96. Łączna przekładnia w montażu EQ5 wynosi więc 17280*96 = 1658880 razy. Pojedynczy krok silnika powoduje więc ruch montażu o 360*60*60 / 1568880 = 0.78125 arcsec. Tak więc aby montaż wykonał pełny obrót potrzeba 1658880 kroków silnika krokowego. Dla PS wystarczy jak dostarczy mu się wiedzę o łącznej przekładni wyliczonej jak wyżej ale wyrażonej w postaci iloczynu umownej przekładni elektrycznej i mechanicznej. Można byłoby więc wstawić dla każdej z osi wyliczone wartości 17280 dla przekładni mechanicznej oraz 96 dla przekładni elektrycznej. Ponieważ jednak liczy się iloczyn tych wartości więc dla PS nie jest istotne, że przekładnia równa 1658880 wyrażona zostanie jako iloczyn innych liczb na przykład 1568880 = 1024 * 1620. Takie właśnie wartości preferuję w ustawieniach dla montażu klasy EQ5. Oczywiście nie jest również istotne czy przekładnia mechaniczna ma wartość 1620 czy też 1024 a przekładnia elektryczna wartości komplementarne, ważne aby para tych wartości obowiązywała dla danej osi. 
Wszystkie parametry ustawione w setup-ie (poza czasem i datą oczywiście) zachowują ustawioną wartość na stałe i nie jest możliwa przypadkowa zmiana ich wartości np. podczas włączenia lub wyłączenia urządzenia. Zalecam jednak sprawdzanie co pokazuje wyświetlacz PS podczas procedury włączenia (tzw. POST) choćby po to aby sprawdzić czy ustawienie miejsca obserwacji (długość i szerokość geograficzna) odpowiadają faktycznemu miejscu obserwacji szczególnie gdy wyjechaliśmy na zlot w Bieszczady :-) . Dodam jeszcze, że niewielkie odchylenia od właściwych danych,,choć z pozoru niewidoczne w przeciętnym użyciu systemu mogą utrudnić życie użytkownikowi w bardziej zaawansowanych zastosowaniach (np. astrofotografii). 
L.J.

"

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.