Skocz do zawartości

Moje astrofoto "naj" - potraficie wybrać?


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Po raz kolejny przyszło mi odratowywać archiwa astroamatora. Przy okazji przesiadki na nową domenę i podnoszeniu całego zasobu do technologii dostosowanej do sprawnego operowania z urządzeń mobilnych, prawie wszystko trzeba było migrować ręcznie. I przenosząc tak sztuka po sztuce całą swoją spektrometrie, fotometrie, zorze, galaktyki... uzmysłowiłem sobie, że chyba nie potrafię wybrać fotografii która sprawiła mi najwięcej satysfakcji.  

 

Większość z nas nie ciągnie do fotometrii czy astrometrii. Pomińmy aspekt naukowy, poprawności technicznej, klasy warsztatu obróbki, egzotyczności lub oklepania obiektu, zasięgu, pola czy sprzętu jaki posłużył do palenia. Czysta satysfakcja z efektu końcowego, nie ważne czy galaktyka, mgławica planeta czy kometa. Nie ważne czy perfekcyjna, w jakiej palecie czy BW czy ostra czy może trochę niesprawna tu i tam. Może być wręcz wizualny koszmarek, ale taki który dla was jest ważny. Czy potraficie wskazać tę "naj" fotkę ze wszystkich które popełniliście?  Ja chyba nie potrafię :)Zmienia mi się co kilka dni. W tej chwili na topie jest IC-ek 63 sprzed ponad 7iu lat - hipnotyzuje mnie na jakiś czas zawsze gdy do niego zaglądam (a chyba przysporzył mi sporo irytacji przy zbieraniu o ile mnie pamięć nie myli, do perfekcji też mu daleko). Ciekawe kiedy i na co mi się zmieni.

 

Jak macie ochotę się podzielić swoim "naj" może powstanie wątek o zupełnie innej empatii emocjonalnej niż konkursy perfekcyjnych piękności. :)

 

IC63.jpg

 

Pozdrawiam.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie tylko dodam, że dla prawie każdego fotografa czy to astro czy przyrodniczego czy krajobrazowego to upragnione 'naj' jest zawsze przed nami :)

To pozwala nam się rozwijać, patrzeć krytycznie na swoje prace i z mozołem osiągać coraz to nowe cele :)

Dlatego też tak trudno jest wskazać swoje najlepsze zdjęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje "naj" jest jednocześnie moim ostatnim. Zdjęcie powstało bodaj we wrześniu 2014 czyli już 4 lata sprzęt kisi się w walizkach. Zakochałem się w tych pasmach pyłu i marzą mi się foty ciemnotek między Perseuszem a Bykiem. Ino są jeszcze ciemniejsze od cefeuszowych i trzeba świetnych warunków i wielu godzin, a ja po takiej przerwie to w zasadzie muszę zacząć od nowa, bo setup na pewno nie będzie łatwy w obsłudze gdy umiejętności tak zardzewiały...

 

Irys_PK.jpg

  • Lubię 6
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Hans napisał:

IC-ek 63

Bo ona w samym Ha jest piękna. Też ją mam i bardzo lubię. Sam jej kształt  kojarzy mi się z ptakiem z dziobem wyciągniętym ku górze. Może dlatego tak ją lubię. Mi ciężko wybrać tą naj. Każda to dziecko a zrobienie zdjęcia okupione jest nakładem czasu, cierpliwości, kosztów itd, itd ... Chyba Veil z newtona 150/750 i QHY8L na którego poświęciłem po raz pierwszy w życiu tyle godzin naświetlania ile trzeba. To był moment w którym wiedziałem że o to mi chodzi. Nie mam go teraz pod ręką.

 

edit:

odszukałem

 

VEIL_2k.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.