Skocz do zawartości

Uszkodzenia lustra glownego. Co robic?


Mich

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien Dobry,

Jestem tu nowy, wiec moze jest juz gdzies podobny watek. Jezeli tak, to wybaczcie. Kupilem uzywanego trusowego Dobsona 12'', 5.3 z lustrem borokrzemowym o grubosci 28mm. Do zrobienia nowa powloka. Niestety wskutek niewlasciwego opakowania lustro na odwrotnej stronie ma duzy odstrzal muszlowy. glebokosc u brzegu 3-4 mm Co robic? Zaczynam ze szlifowaniem luster, ale splanowanie do takiej glebokosci? Zostawic,  ewtl katowka obrobic brzeg? Wypelnic n.p. zywica epoksydowa, by nie mialo wplywu na przyszle kolimacje? Bede wdzieczny za kazda rade.

IMG_20180917_163816.jpg

IMG_20180917_163805.jpg

Edytowane przez Mich
Dodanie plikow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawne, dzwonie juz do trzeciej zajmujacej sie optyka firmy/osoby z prosba o ekspertyze tego lustra i albo wbrew temu, co jest na stronie w necie badaja wylacznie wlasne lustra, albo aparatura zdemontowana, albo im sie nie chce. Moze ktos z Was wie, gdzie przeprowadzic testy tego nieszczesnika? Bede wdzieczny, bo rece opadaja. Zaczalem sie teoretycznie przygotowywac do szlifowania wlasnych luster, ale w chwili obecnej nie zmontuje na szybko Foucaulte'a ani nic innego...

Edytowane przez Mich
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie musisz robić badania ilościowego. W zupełności wystarczy badanie jakościowe

do takiego badania nie trzeba wiele. Dioda LED (np. latarka) z założoną folią aluminiową, w której zrobisz maleńką dziurkę szpilką oraz nóż do tapet. Jedno i drugie umieść na statywie aby było stabilnie. Żeby było prościej można do ich zamocowania użyć zwykłej plasteliny. Teraz wystarczy sprawdzić czy lustro ma symetrię obrotową, czy nie ma w miejscu odprysku dołka kub górki

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mich napisał:

Zabawne, dzwonie juz do trzeciej zajmujacej sie optyka firmy/osoby z prosba o ekspertyze tego lustra i albo wbrew temu, co jest na stronie w necie badaja wylacznie wlasne lustra, albo aparatura zdemontowana, albo im sie nie chce. Moze ktos z Was wie, gdzie przeprowadzic testy tego nieszczesnika? Bede wdzieczny, bo rece opadaja. Zaczalem sie teoretycznie przygotowywac do szlifowania wlasnych luster, ale w chwili obecnej nie zmontuje na szybko Foucaulte'a ani nic innego...

Zmontujesz, zmontujesz. Ja używam takiego: foto

20180919_154643.thumb.jpg.e839b48171acf3dd0f7c1d2e34a3a023.jpg

Do badania o którym pisze ZbyT, wystarczy w zupełności.

Skąd jesteś?

 

Jurek

 

Edytowane przez Izonix
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Katowic. Już wszystko przygotowałem i jutro postaram się przeprowadzić mój pierwszy test. 

Bardzo mi się podoba, że tak szybko reagujecie, chociaż problemy początkujących muszą być często nudziarstwem...

Dziękuję ZbyT owi za radę i Tobie oczywiście też. :happy:

pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem taśmami na statywie fotograficznym latarkę z "gwiazdką" w folii aluminiowej, obok w plastelinie nóż. Lustro przymocowałem fazowanymi listewkami do ściany przedpokoju. Nie wiem, co sądzić o obrazach. W ogniskowej (wzdłuż osi rzecz jasna) "gwiazdka" rozrosła się do rozmiarów całego lustra. Przykładałem nóż, w cieniach widziałem ruch powietrza. Tr to wszystko rzecz jasna chwiejne i nie mam porównania z obrazami w necie, bo dotyczą wyłącznie luster nie naparowanych, ale nie odkryłem żadnych wybałuszeń, ani dołków, z tym, że nie jestem pewien, bo to pierwszy raz i kompletna improwizacja. Informacje w necie mówią o posługiwaniu się nożem blisko ogniskowej, ale także, że w odległości podwójnej ogniskowej, ale wtedy "gwiazdka" jest niewielka, nie daje światła ani pożądanych cieni. Nie wiem... Chyba po prostu przeprowadzę kolimację i przetestuję jeszcze na gwiazdach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nóż i sztuczna gwiazda muszą znajdować się w środku krzywizny zwierciadła czyli podwójnej ogniskowej

jeśli widziałeś ruchy powietrza to znaczy, że byłeś już blisko

obraz sztucznej gwiazdy powinien być ostry na nożu. W takiej pozycji powinieneś rozpocząć badanie. Jeśli przesuwając nóż widzisz, że jego cień na zwierciadle przesuwa się w tę samą stronę to jesteś za blisko. Jeśli w przeciwną stronę to jesteś za daleko. Musisz trafić dość dokładnie w punkt. Gdy jesteś już w odpowiednim punkcie to przesuwanie noża powoduje dość równomierne gaśnięcie lustra. W tym momencie powinna uwidocznić się figura zwierciadła

 

na początku może się to wydawać trudne ale po kilku próbach okaże się bardzo proste i oczywiste. Jeśli chcesz kiedyś sam zrobić lustro musisz opanować badanie cieniowe. Na gotowym lustrze jest łatwiej

 

wczoraj podobnie się bawiłem, ale nie chodziło mi o badanie lustra tylko przygotowywałem się do warsztatów ze schliringu. Fajna zabawa, polecam

poniżej jedna klatka

 

M_204532_50proc.jpg.226281ff8dfdc40844468f549c35f7c7.jpg

 

lustro nie było jeszcze czyszczone

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.