Skocz do zawartości

M31 - Moja pierwsza astrofotografia DS.


Gracjan K.

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Darula napisał:

Gratulacje sam od paru tygodni poluje na Andromede ale pogoda mi nie jest łaskawa czekam od 2 miesięcy na swoje pierwsze zdjęcie mozesz jeszcze napisać parę szczegółów dotyczących obróbki zdjęcia pozdrawiam 

Co do szczegółów to dobrze nie pamiętam bo wszystko wychodzi w praniu, ale z tego co pamiętam to proces wyglądał tak:

  1. Stackowanie
  2. Podbijanie ekspozycji w Pixin
  3. Minimalna korekcja w fitswork
  4. Podbijanie ekspozycji oraz saturacji 

Ale jak powiedziałem, wszystko wychodziło podczas obrabiania, tu czerwony kanał podbiłem, tu zielony itd. Nie mam jeszcze tyle wprawy aby opowiedzieć o wszystkim z szczegółami :D I życzę udanych łowów :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Jak pierwsze wrażenia z używania teleskopu? Dużo poprawiałeś?

Wrażenia w sumie bardzo dobre, główny problem miałem z montażem i szukaniem obiektów na niebie. Teleskop sam w sobie jako Tuba sprawuje się świetnie choć początkowo miałem problem z zamontowaniem szyny :D I zapomniałem że przez korektor komy nie dam rady włożyć okularu ( w sumie logiczne) a miałem nadzieje że coś uda mi się wizualnie wypatrzeć. Powiem tyle: Przed teleskopem jeszcze wiele astrofotografii do wykonania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, dziki napisał:

Jak na pierwsze foto - bomba!

 

Co poprawić? Na etapie akwizycji - ostrość na początku. Jak nie masz żadnej automatyki ostrzenia to zaopatrz się koniecznie w maskę Bahtinova.

Dziękuje za miłe słowa. Automatykę ostrzenia teleskop posiada, ale brak mi na razie sterownika.

 image.png.cf1ec516a96441386c4617da77a7b934.png

3 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Reduktora komy nie dotykaj. Dokup przedłużkę na 2 cale do mocowania okularu + redukcję na 1,25. 

Zdaje sobie sprawę, obchodzę się z nim jak z jajkiem. A do wizuala na razie mi nie śpieszno, wole na razie zainwestować w astrofoto ale dzięki. Teraz przynajmniej będę wiedział czego potrzebuje. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, _Spirit_ napisał:

Ostrzenie - jak masz Maxima i kabelek do podłączenia aparatu do lapka to nic więcej nie potrzeba. Z poziomu aplikacji ustawiasz ostrość perfekt a dodatkowo w trakcie sesji możesz sobie ostrość poprawić.

Nie wiem czy 550D tak może, bo zdaje mi się że jedynie mogę videograbber kupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Gracjan K. said:

Bias? - Wybacz ale to sformułowanie jest mi obce 

Z tego co pamiętam to ustawiasz aparat na minimalny czas na jaki pozwala w tej samej temp i to samo ISO zakrytym denkiem i trzaskasz parenascie klatek 

Edytowane przez Darula
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gracjan K. napisał:

Nie wiem czy 550D tak może, bo zdaje mi się że jedynie mogę videograbber kupić. 

Oczywiście że może. Sam mam 550d i bez problemu jest wykrywany w Maximie. Obsługuje się to wtedy jak kamerę. Ustawiasz aparat na bulb i z poziomu laptopa sterujesz ISO i planujesz sesję (ilość i długość klatek).

Ja sobie zrobiłem cała bibliotekę darków z poziomu maxima i zapisywałem materiał w FIT`sach.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, _Spirit_ napisał:

Oczywiście że może. Sam mam 550d i bez problemu jest wykrywany w Maximie. Obsługuje się to wtedy jak kamerę. Ustawiasz aparat na bulb i z poziomu laptopa sterujesz ISO i planujesz sesję (ilość i długość klatek).

Ja sobie zrobiłem cała bibliotekę darków z poziomu maxima i zapisywałem materiał w FIT`sach.

Możesz mi powiedzieć jaki przewód byłby potrzebny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, _Spirit_ said:

To czemu większość softu dedykowanego do astro ma opcję BIAS? ...

Bo się przydaje w bardziej zaawansowanym setupie :) W helpie do Nebulosity dr Stark to dość dobrze opisuje. 

 

Jeśli używasz tylko Darków, a nie używasz Flatów (chyba często u początkujących - w tym u mnie) to nie używasz Biasów - bo bias jest już w darkach.

 

Jeśli masz Darki i Flaty - to od Flatów należałoby odjąć Bias i oddzielny Dark zrobiony dla flata (inny czas). Po tym znowu nie trzeba używać biasów bo zostaje w master darku, a jest usunięty z master flata. Podobno (wg. dokumentacji o której pisałem) rozmycie 2x2 flata też wystarcza i niczego nie trzeba wtedy odejmować (ani biasa ani dark_flata). 

 

Dla Nebulosity jest to dobrze opisane w helpie łącznie z tym co on robi. Nie wiem jak to liczy PE czy Maxim bo ich jeszcze nie używałem, pewnie podajesz cały zestaw i robi wszystko za Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Darula said:

A to nowość dla mnie nie wiedziałem tego mam wiedzę tylko teoretyczna a teoria mówi dark Bias flat 

Niepotrzebnie uprościłem widząc, że @Gracjan K. ma tylko Darki a Ty też nie pisałeś o Flatach.

 

Więc nigdy Dark+Bias; Dark+Flat jest ok, Dark+Flat+Bias jest jeszcze bardziej ok.

 

Żeby to łatwo zrozumieć, przytoczę jak to rozpisuje dr Stark

Light = TargetImage * NonFlatness + DarkCurrent + BiasCurrent
Dark = DarkCurrent + BiasCurrent
Bias = BiasCurrent
Flat = NonFlatness + BiasCurrent (pomijalne przy krótkich czasach flatów +DarkCurrent_flat)

pełny zestaw:

TargetImage = (Light - Dark) / (Flat - Bias)

przy samych Darkach:

TargetImage * NonFlatness = Light - Dark

 

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.