Skocz do zawartości

M31 - Moja pierwsza astrofotografia DS.


Gracjan K.

Rekomendowane odpowiedzi

Fajnie że zaczynasz się bawić w astrofoto. Trzymam kciuki, że nie poddasz się na samym początku!

 

APT obsługuje Canona, Nikona i różne astrokamery. W wersji free jest wystarczający dla Ciebie. Na opcję ustawiania różnych expozycji, moduł ostrzenia z użyciem maski b. 

Na prawdę fajny soft. 

 

Dwa darki to więcej Ci dalszą szumu niż pożytku. Poczytaj o teorii, w tym w jakiej ilości stosować klatki kalibracyjne. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, te dwa darki to trochę mało, dobrze jest dorobić w podobnej temperaturze przynajmniej 10... jeśli nie 20, a najlepiej 30 :)

@_Spirit_ obawiam się, że Maxim nie pomoże w ostrzeniu jeśli kolega nie ma sterownika do silnika krokowego - no chyba, że ręcznie będzie kręcił pokrętłem, to wtedy Maxim pokaże FWHM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dziki napisał:

Tak tak, te dwa darki to trochę mało, dobrze jest dorobić w podobnej temperaturze przynajmniej 10... jeśli nie 20, a najlepiej 30 :)

@_Spirit_ obawiam się, że Maxim nie pomoże w ostrzeniu jeśli kolega nie ma sterownika do silnika krokowego - no chyba, że ręcznie będzie kręcił pokrętłem, to wtedy Maxim pokaże FWHM...

Ręcznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Sebo_b napisał:

Bias jest już zawarty w darkach - więc nie odejmuj "podwójnie".

Kolego nie masz racji. To że jakiś soft robi to cudacznie i odejmuje je osobno albo razem to jeszcze nie oznacza tego co napisałeś.

Dark to klatka zawierająca informację o hotpikselach, uszkodzonych kolumnach itp z sygnałem bliskim poziomowi nasycenia . Naświetlamy w takiej temperaturze matrycy  i w takim samym czasie jak lighty

Bias to klatka zawierająca informację o błędach w sygnale wynikających z pracy samej elektroniki. Naświetlamy najkrócej jak pozwala kamera i najlepiej w takiej samej temperaturze matrycy, chociaż np. Maxim nie sprawdza temperatury rejestracji biasa podczas kalibracji.

Flata powinno się kalibrować tak samo jak lighty- tyle że nie każdy tak robi.

Jeśli uważasz że bias jest zawarty w darku to przetestuj to praktycznie z kamerą ASI 1600 - zdziwisz się.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel wiem jak się powinno robić te klatki, uważasz więc, że Dark nie zawiera szumów elektroniki?

 

52 minutes ago, wessel said:

Dark to klatka zawierająca informację o hotpikselach, uszkodzonych kolumnach itp z sygnałem bliskim poziomowi nasycenia .

Czy dobrze rozumiem, że piszesz, że darki mają poziom bliski poziomowi nasycenia?

 

Przeczytałem manual do PE: https://www.pixinsight.com/tutorials/master-frames/

 

Quote

So we'll run the integration twice: first for the bias frames and then again for the dark frames (bias subtraction of dark frames will take place with the IC tool).

W PE w procesie przygotowywania master darków i master flatów piszą o odjęciu od nich biasa. W takim przypadku musisz też ten bias finalnie odjąć od lighta. Jeśli używasz tylko darków, to oczywiście możesz odjąć od nich bias i później jeszcze oddzielnie od lighta, ale nie musisz tego robić i możesz po prostu użyć darka.

 

56 minutes ago, wessel said:

Flata powinno się kalibrować tak samo jak lighty- tyle że nie każdy tak robi.

No to znowu odwołam się do tego dokumentu z PE, gdzie piszą, że na dark_flaty nie marnuj czasu.

 

Quote

Don't waste time acquiring dark-flat frames: IC will rescale the master dark to match the dark noise in your flat frames.

 

Edytowane przez Sebo_b
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na darki nie marnuję czasu z innego powodu : stosuję dithering. Z kolei kamery CCD nie wymagają biasów. Używam tylko flatów skalibrowanych darkiem.

A co do tego co piszesz powyżej - są różne szkoły i różne wymagania.

Spróbuj użyć flata bez odjęcia darka dla klatki z kamery FLI ML 8300 - wyjdzie ci przekorygowany obraz z ciemnym środkiem i jasnymi brzegami. Ale jak wykonasz kalibrację z darkiem i flatem wszystko jest ok.

Z kolei ani STL 11000 ani ATIK darka nie wymagają .

Ot praktyka po prostu...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co piszesz z praktycznego punktu widzenia jest bardzo cenną informacją - z każdą kamerą i założę się, że z każdym softem będzie trochę inaczej. Bo tam po drodze "dzieją się rzeczy". Ale moja wypowiedź dotyczyła używania tylko darków - i to przerobiłem w praktyce z 290mc i DSLRem, jeśli nie masz flatów to nie używasz biasów. Jeśli masz inne doświadczenie w takim setupie, szczególnie na 1600mm która do mnie właśnie jedzie, to proszę podziel się - będzie to bardzo pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam Twoje doświadczenia z CMOSami, choć nie z tego wątku :) Załączony wątek jest bardzo ciekawy. Ale nie wchodząc nawet w szczegóły techniczne i nietechniczne, oczekiwałeś od kamery za 6kPLN conajmniej takiej jakości jak od takiej za 13kPLN, nie twierdzę, że takie sytuacje w świecie techniki się nie zdarzają, ale prawdopodobieństwo niewielkie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Sebo_b said:

Maska Bahtinova za kilkanaście zł + jasna gwiazda + duży zoom na lustrzance

Możesz mi powiedzieć jak się dobiera rozmiar do tej maski ona wchodzi w środek teleskopu czy się ją mocuje jakiś na zewnątrz? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maskę zakładasz z przodu na tubę, wielkość taka, żeby pasowała do średnicy tuby. Ustawiasz teleskop na jasną gwiazdę, ostrzysz z maską, ściągasz maskę i bez przestawiania focusera ustawiasz tam gdzie chcesz focić. Oczywiście jeśli w środku sesji chcesz przefocusować to nie przestawiasz już tuby.

 

Możesz kupić w np tutaj: teleskopy.pl albo na allegro, ewentualnie zapytaj na forum to ktoś pewnie taniej Ci wytnie na CNC.

 

Na teleskopy.pl jest też pokazane o co w tym chodzi.

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.