Jump to content

Teleskop do 700/800 zł


przecietnyjanusz
 Share

Recommended Posts

Hej, 

Pewnie mieliście już miliard takich tematów na tym forum. W okolicach grudnia przymierzam się do zakupu teleskopu. Nie chciał bym wydać więcej, niż budżet, który zamieściłem w tytule. Będzie to mój pierwszy teleskop. Po przeglądaniu ofert różnych sklepów nie mam pojęcia, jak postąpić. Jestem zszokowany wyborem. Chcę, aby ten teleskop posłużył mi przynajmniej przez 0,5/1 rok. Głównie obserwacje będę prowadzić z balkonu. Mieszkam w drugim największym mieście w Polsce, więc obawiam się naszego legendarnego smogu, czy nie będzie przeszkadzał w obserwacjach zwłaszcza na zimę. Mogę ew. wyjeżdzać z teleskopem na działkę, która znajduje się trochę już za miastem, ale od smogu nie ucieknę. Chciałbym też pobserwować sobie coś więcej niż planety, ale jak w tej cenie nic sensownego do obserwowania dalszych obiektów nie ma sensu, no to trudno pogodzę się z tym faktem. Od razu chciałbym się dopytać, jakie okulary w przyszłości radzicie dokupić do tego teleskopu.

(Jeśli pomyliłem kategorię to bardzo przepraszam).

Z góry dzięki za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Niedawno pytałem w podobnej sprawie, zaraz koledzy znający się w temacie pewnie Ci doradzą, ale u mnie pojawiły się 2 teleskopy w miarę dostosowane do takich trudnych warunków, były to :

http://www.astrokrak.pl/237-teleskop-sky-watcher-909az3-.html

i droższy

http://www.astrokrak.pl/lunety-astronomiczne/2245-teleskop-celestron-astromaster-90eq.html

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

3 lata temu kupiłam newtona Sky-Watcher 130/900 (kosztował 650zł) i mam go do tej pory, nie zamierzam sprzedać. Wg mnie bardzo dobry sprzęt, polecam. A poniżej zamieszczam przykładowe obiekty, które przy jego pomocy zaobserwowałam, a potem naszkicowałam (też mieszkam w wielkim mieście i mam zanieczyszoczne światłem niebo). 

 

Dane katalogowe obiektów.pdf

Link to comment
Share on other sites

Jak się kupuje pierwszy teleskop, to nawet jeśli ma się jakieś pojęcie o astronomii, zwykle nie wiadomo, co tak naprawdę chciałoby się oglądać - bo prostu nie wiadomo, co tak naprawdę zobaczy się w teleskopie. Skoro piszesz, że planujesz pierwszy teleskop na rok, to kup cokolwiek w miarę uniwersalnego o nie najmniejszym lustrze, jak newtona 130 mm albo refraktor 102 mm.
Po kilku miesiącach doświadczeń już będziesz wiedział, czy bardziej ciągnie cię obserwacji gromad i do szerokich pól, czy wolałbyś przyjrzeć się planetom i gromadom kulistym przy dużych powiększeniach. Będziesz tez wiedział, czy dla ciemnego nieba wolisz dźwigać sprzęt z większym zwierciadłem poza miasto, czy z lenistwa rozkładać w ciągu 5 minut teleskop na balkonie i ewentualnie dokupić do tego kamerę, żeby w ogóle zobaczyć jakieś DSy w mieście. To wszystko wyjdzie wraz ze zdobywaniem doświadczenia i po paru miesiącach pojawi się naturalna potrzeba rozbudowy sprzętu w tym czy innym kierunku. A pierwszy teleskop sprzedasz albo z sentymentu zostawisz :)

Link to comment
Share on other sites

Mam Newtona 130/900, optycznie jest dobry, mechanicznie tuba też, głowica była naprawiana ale po przeróbkach wszystko jest sprawne.

Montaż to eq2 w pozycji azymutalnej, czyli bardziej przystępnej do obserwacji.

Mogę odsprzedać za symboliczne 250 zł, w skład wchodzi:

- statyw aluminiowy z półką

- tuba z obejmami

- głowica eq2 (ustawiona w tryb azymutalny)

- okular 25mm 

Ja z tym zestawem spędziłem prawie 2 lata.

 

Z wad to:

-szukacz:  trzeba by zamontować tam red dota (chyba 60zł kosztuje nowy)

-podrdzewiałe śrubki na nogach statywu

-brak pokręteł mikroruchów, ja ich nie używałem bo moim zdaniem są zbędne (gdzieś pewno leżą ale nie wiem czy je znajdę)

Więcej zdjęć na życzenie.

SAM_1963.JPG.d80a6d6a90d31945d68223fd6e9e2eeb.JPG

SAM_1970.JPG.f464a4db660cfe28ea60551e356a4bea.JPG

Edited by cwic
Link to comment
Share on other sites

Jeśli Newton, to na pewno musiałbyś się zebrać na obserwacje za miasto. Nie napalaj się na tą cenę (jest ciekawa), bo to nie cena decyduje o wrażeniach podczas obserwacji (może trochę, im wyższa tym lepszy teleskop, chociaż różnie bywa), tylko doświadczenie i warunki!! Newtony nie nadają się do miast. 
--------------->http://www.teleskopy.pl/zanimkupiszteleskop.html<------------ przeczytaj!

Edited by Tymoteusz312
Link to comment
Share on other sites

Konstrukcja Newtona i zdolność zbiorcza światła zadecydowały o tym, że ich głównym przeznaczeniem są DS'y. Jeśli mielibyśmy je porównać do chociażby Maków pod względem jakości dawanych obrazów planet, na czysto, bez filtrów, Mak zwycięży. Natomiast tam gdzie traci Newton, proporcjonalnie nadrabia w obiektach głębokiego nieba. W DRUGIM największym mieście w Polsce i jeszcze z balkonu, Newton może być problematyczny, bo nie dość, że większy od refraktora, to jeszcze nie zaświadczy ciekawszych DS'ów... 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.