Skocz do zawartości

Teleskop do 700/800 zł


przecietnyjanusz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, 

Pewnie mieliście już miliard takich tematów na tym forum. W okolicach grudnia przymierzam się do zakupu teleskopu. Nie chciał bym wydać więcej, niż budżet, który zamieściłem w tytule. Będzie to mój pierwszy teleskop. Po przeglądaniu ofert różnych sklepów nie mam pojęcia, jak postąpić. Jestem zszokowany wyborem. Chcę, aby ten teleskop posłużył mi przynajmniej przez 0,5/1 rok. Głównie obserwacje będę prowadzić z balkonu. Mieszkam w drugim największym mieście w Polsce, więc obawiam się naszego legendarnego smogu, czy nie będzie przeszkadzał w obserwacjach zwłaszcza na zimę. Mogę ew. wyjeżdzać z teleskopem na działkę, która znajduje się trochę już za miastem, ale od smogu nie ucieknę. Chciałbym też pobserwować sobie coś więcej niż planety, ale jak w tej cenie nic sensownego do obserwowania dalszych obiektów nie ma sensu, no to trudno pogodzę się z tym faktem. Od razu chciałbym się dopytać, jakie okulary w przyszłości radzicie dokupić do tego teleskopu.

(Jeśli pomyliłem kategorię to bardzo przepraszam).

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno pytałem w podobnej sprawie, zaraz koledzy znający się w temacie pewnie Ci doradzą, ale u mnie pojawiły się 2 teleskopy w miarę dostosowane do takich trudnych warunków, były to :

http://www.astrokrak.pl/237-teleskop-sky-watcher-909az3-.html

i droższy

http://www.astrokrak.pl/lunety-astronomiczne/2245-teleskop-celestron-astromaster-90eq.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 lata temu kupiłam newtona Sky-Watcher 130/900 (kosztował 650zł) i mam go do tej pory, nie zamierzam sprzedać. Wg mnie bardzo dobry sprzęt, polecam. A poniżej zamieszczam przykładowe obiekty, które przy jego pomocy zaobserwowałam, a potem naszkicowałam (też mieszkam w wielkim mieście i mam zanieczyszoczne światłem niebo). 

 

Dane katalogowe obiektów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się kupuje pierwszy teleskop, to nawet jeśli ma się jakieś pojęcie o astronomii, zwykle nie wiadomo, co tak naprawdę chciałoby się oglądać - bo prostu nie wiadomo, co tak naprawdę zobaczy się w teleskopie. Skoro piszesz, że planujesz pierwszy teleskop na rok, to kup cokolwiek w miarę uniwersalnego o nie najmniejszym lustrze, jak newtona 130 mm albo refraktor 102 mm.
Po kilku miesiącach doświadczeń już będziesz wiedział, czy bardziej ciągnie cię obserwacji gromad i do szerokich pól, czy wolałbyś przyjrzeć się planetom i gromadom kulistym przy dużych powiększeniach. Będziesz tez wiedział, czy dla ciemnego nieba wolisz dźwigać sprzęt z większym zwierciadłem poza miasto, czy z lenistwa rozkładać w ciągu 5 minut teleskop na balkonie i ewentualnie dokupić do tego kamerę, żeby w ogóle zobaczyć jakieś DSy w mieście. To wszystko wyjdzie wraz ze zdobywaniem doświadczenia i po paru miesiącach pojawi się naturalna potrzeba rozbudowy sprzętu w tym czy innym kierunku. A pierwszy teleskop sprzedasz albo z sentymentu zostawisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Newtona 130/900, optycznie jest dobry, mechanicznie tuba też, głowica była naprawiana ale po przeróbkach wszystko jest sprawne.

Montaż to eq2 w pozycji azymutalnej, czyli bardziej przystępnej do obserwacji.

Mogę odsprzedać za symboliczne 250 zł, w skład wchodzi:

- statyw aluminiowy z półką

- tuba z obejmami

- głowica eq2 (ustawiona w tryb azymutalny)

- okular 25mm 

Ja z tym zestawem spędziłem prawie 2 lata.

 

Z wad to:

-szukacz:  trzeba by zamontować tam red dota (chyba 60zł kosztuje nowy)

-podrdzewiałe śrubki na nogach statywu

-brak pokręteł mikroruchów, ja ich nie używałem bo moim zdaniem są zbędne (gdzieś pewno leżą ale nie wiem czy je znajdę)

Więcej zdjęć na życzenie.

SAM_1963.JPG.d80a6d6a90d31945d68223fd6e9e2eeb.JPG

SAM_1970.JPG.f464a4db660cfe28ea60551e356a4bea.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Newton, to na pewno musiałbyś się zebrać na obserwacje za miasto. Nie napalaj się na tą cenę (jest ciekawa), bo to nie cena decyduje o wrażeniach podczas obserwacji (może trochę, im wyższa tym lepszy teleskop, chociaż różnie bywa), tylko doświadczenie i warunki!! Newtony nie nadają się do miast. 
--------------->http://www.teleskopy.pl/zanimkupiszteleskop.html<------------ przeczytaj!

Edytowane przez Tymoteusz312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja Newtona i zdolność zbiorcza światła zadecydowały o tym, że ich głównym przeznaczeniem są DS'y. Jeśli mielibyśmy je porównać do chociażby Maków pod względem jakości dawanych obrazów planet, na czysto, bez filtrów, Mak zwycięży. Natomiast tam gdzie traci Newton, proporcjonalnie nadrabia w obiektach głębokiego nieba. W DRUGIM największym mieście w Polsce i jeszcze z balkonu, Newton może być problematyczny, bo nie dość, że większy od refraktora, to jeszcze nie zaświadczy ciekawszych DS'ów... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.