Skocz do zawartości

pełnia księżyca


piosza@tlen.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Zapytam bardziej doświadczonych 

 

1.organizować się z teleskopem teraz jak jest dość duży księżyc ? 

domyślam się że utrudni to obserwację 

 

2. kiedy najlepiej próbować wyszukać Andromedę ? 

bardzo bym chciał ją zobaczyć przez teleskop.

 

Piotr

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zamiar obserwować Księżyc, to nie podczas pełni. Najlepiej kratery wyglądają, jak jest wokół sporo cienia.
Jeśli nie masz zamiaru obserwować Księżyca, to nie wybieraj się na obserwacje, gdy ten jasno świeci.
Andromedę (rozumiem, że chodzi o M31) możesz obserwować już od zapadnięcia zmroku. Oczywiście najlepiej będzie widać, gdy będzie najwyżej na niebie - od północy do drugiej w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez najbliższe 2 noce Księżyc zachodzi o 2:08(20/21) i 3:10(21/22), więc zaraz po jego zachodzie możesz łapać M31, a później trzeba poczekać do październikai, aż Księżyc nie będzie przeszkadzał swoim blaskiem.

Edytowane przez M.K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lemarc napisał:

Jeśli nie możesz obserwować dalej od miasta, to będziesz zawiedziony. W mieście jasne tło nieba powoduje że widać tylko najjaśniejsze centrum tej galaktyki i nic ponad to. Pod ciemnym wiejskim niebem nawet lornetką zobaczysz ją całą.

wyjadę poza sporo poza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też o akomodacji oczu do ciemności, bo nie można od razu po przyjeździe brać się za tego typu obserwacje. 15-30 minut potrzeba żeby oczy przestawiły się na nocne widzenie. Żadnego świecenia latarkami w między czasie, a jeśli już to czerwonym światłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, lemarc napisał:

Pamiętaj też o akomodacji oczu do ciemności, bo nie można od razu po przyjeździe brać się za tego typu obserwacje. 15-30 minut potrzeba żeby oczy przestawiły się na nocne widzenie. Żadnego świecenia latarkami w między czasie, a jeśli już to czerwonym światłem.

dzięki to cenna rada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obserwacji księżycowych zawsze można je prowadzić, jeśli księżyc zbliża się do pełni musisz zastosować albo mocny filtr polaryzacyjny albo kupić nasadkę bino( tutaj koszt już jest spory ) i nie potrzebujesz filtrów. Księżyc warto obserwować w jakiejkolwiek fazie, w okolicach pełni mamy możliwość oglądania kraterów bardziej z boku w okolicach krawędzi i  wygląda to fantastycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie masz doświadczenie z obserwacją przez teleskop/lornetkę, ale staraj się nie patrzeć w centrum obserwowanego obiektu, tylko delikatnie z boku. Jest to tzw. metoda zerkania. Pręciki w naszych oczach są umiejscowione po obwodzie siatkówki (czopki w centralnej części) i to pręciki odpowiadają za widzenie w nocy, bo są bardziej wrażliwe na światło. Patrząc 'niecentralnie' dostrzeżesz więcej szczegółów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pobliżu lub w trakcie pełni, nawet z miasta, możesz oglądać też oczywiście planety (teraz po zmroku Saturn i Mars), a także wiele, wiele ciekawych gwiazd podwójnych - wystarczy nabrać wprawy w odnajdywaniu konstelacji. Możesz też z powodzeniem wycelować w parę jasnych i kontrastowych gromad gwiazd, zdecydowanym numerem jeden są Plejady:) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właściwie to w okolicach pełni twoim teleskopem da się dostrzec najjaśniejsze planetarki, sporo gromad otwartych i kulistych gwiazd no i tą nieszczęsną m31 :original:  ale widok nie będzie zachęcający. Dodatkowo przy tak silnym księżycu możesz mieć problemy z odnalezieniem obiektów bo mało gwiazd będzie widocznych. Lepiej w tym czasie skupić się na księżycu :original: i podziwiać np. piękny krater Eddington widziany z boku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dziś mogłem pójść bo miałem na 24 zmianę, nad Wrocławiem było bezchmurnie, no księżyc był duży ...

 

I

 

udało się !!!!!!!!!!!!!!

 

ba apce ustaliłem gdzie i za pomocą lornetki udało się !!! zobaczyłem Andromedę 

 

wiem dla Was to pewnie żłobek ...

dla mnie coś niesamowitego 

 

pozwólcie że zapytam 

 

1. jesteśmy pewni że to Andromeda jeszcze jest ? 

bo w sumie jakby jej nie było to i tak byśmy o tym nie wiedzieli prawda ?

 

2. dlaczego akurat jesienią jest widoczna ??

 

3, bardzo mi zal d. ćsiska że możemy ją tylko oglądać ...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, piosza@tlen.pl napisał:

wiem dla Was to pewnie żłobek ...

dla mnie coś niesamowitego 

Wielu z sentymentem wspomina tę radochę z pierwszych zdobyczy ^_^

 

27 minut temu, piosza@tlen.pl napisał:

1. jesteśmy pewni że to Andromeda jeszcze jest ? 

bo w sumie jakby jej nie było to i tak byśmy o tym nie wiedzieli prawda ?

A co takiego miałoby się z nią stać? :g:

 

30 minut temu, piosza@tlen.pl napisał:

2. dlaczego akurat jesienią jest widoczna ??

Jest widoczna nie tylko jesienią  :P

 

42 minuty temu, piosza@tlen.pl napisał:

3, bardzo mi zal d. ćsiska że możemy ją tylko oglądać ...

A co chciałbyś z nią jeszcze robić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Paether napisał:

Wielu z sentymentem wspomina tę radochę z pierwszych zdobyczy ^_^

Dzięki

12 minut temu, Paether napisał:

 

A co takiego miałoby się z nią stać? :g:

może jej nie ma  już ?  tylko o tym nie wiemy ?

 

12 minut temu, Paether napisał:

 

Jest widoczna nie tylko jesienią  :P

radzono mi że jesienią najlepiej ogladać ?

12 minut temu, Paether napisał:

 

A co chciałbyś z nią jeszcze robić? 

polecieć i zwiedzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, piosza@tlen.pl napisał:

radzono mi że jesienią najlepiej ogladać ?

To prawda, w tym czasie jest najwyżej nad horyzontem, a Słońce po przeciwległej stronie nieba ale sam zobaczysz, że to obiekt widoczny w Polsce praktycznie przez cały rok chociaż siłą rzeczy wiosna nie jest zbyt dogodną porą na obserwacje tego obiektu :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.