Skocz do zawartości

Obserwacja księżyca


Darula

Rekomendowane odpowiedzi

w dzień wszystkie przedmioty na które patrzymy są właśnie tak jasne jak ten księżyc. czy z tego powodu widzimy je mniej wyraźnie albo nas oślepiają? nie - bo oko się przystosowało. to zupełnie naturalne i niegroźne zjawisko. ale jak się jeszcze nie przyzwyczailiśmy to nie wgapiajmy się masochistycznie w jasne światło żeby aż bolało. powoli, spokojnie, i będzie ładnie widać.

po obserwacji księżyca tak czy inaczej adaptacja do ciemności jest stracona więc nie ma znaczenia jak bardzo sie "oślepimy".

 

pozostaje jeszcze pytanie czy obiektywnie, niezależnie do upodobania do jaśniejszych lub ciemniejszych księżyców, coś tracimy lub zyskujemy zależnie stosowania filtra?

 

wydawałoby się, że po to mamy duży teleskop żeby złapać dużo światła, więc po co potem to światło tracić na filtrze?

dużo światła to zmniejszona źrenica a przez to mniejsze wady optyczne oka i teleskopu. osoby takie jak ja, czyli nie obdarzone idealnym wzrokiem na pewno potwierdzą, że najwyraźniej widzą w pełni dnia przy bardzo jasnym świetle. ale może jak ktoś ma lepszy wzrok to widzi właśnie lepiej większą źrenicą bo rozdzielczości nie pogarszaja efekty dyfrakcyjne? (nie jestem pewien czy przy tych różnicach źrenicy takie efekty byłyby już widoczne)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, astrokarol napisał:

Jak dobrze rozumiem to źrenica nie ma nic do oślepienia.

Jeśli dziadek zaproponowałby wnuczce obserwacje księżyca, to ma znaczenie ;). 60 letni mężczyzna może liczyć na maksymalną średnicę źrenicy 4mm, a małe dziecko nawet do 7mm. Jeśli dziadek używa do obserwacji telepa F5 i okularu o ogniskowej 20mm, zakładając, że źrenica dziadka otworzyła się dopiero do 3mm, gdzie dziecko ma już grubo ponad 4mm, no to dostanie mu się po oczach większą ilością światła :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Tymoteusz312 napisał:

Jeśli dziadek zaproponowałby wnuczce obserwacje księżyca, to ma znaczenie ;). 60 letni mężczyzna może liczyć na maksymalną średnicę źrenicy 4mm, a małe dziecko nawet do 7mm. Jeśli dziadek używa do obserwacji telepa F5 i okularu o ogniskowej 20mm, zakładając, że źrenica dziadka otworzyła się dopiero do 3mm, gdzie dziecko ma już grubo ponad 4mm, no to dostanie mu się po oczach większą ilością światła :rolleyes:

Powierzchniowo będzie to samo ? Czyli tak samo "oślepi" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrokarol napisał:

Powierzchniowo będzie to samo ? Czyli tak samo "oślepi" ?

Hmmm... A to nie tak, że powierzchnia lustra teleskopu ma ileś tam razy większą powierzchnie od powierzchni użytecznej ludzkiego oka i zbiera przez to więcej światła? Jeśli się mylę, to mnie poprawcie ;). Co to znaczy "Powierzchniowo będzie to samo"? Nie wiem i jakby ktoś mógłby mi wytłumaczyć to będę wdzięczny :P . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumiem definicję jasności powierzchniowej, to obiekt z twojego przykładu 20mag/1'^2 jest bardzo ciemny i mały (oczywiście patrząc na niego z Ziemi). Jeśli tak nie jest to w takim razie muszę się jeszcze zastanowić nad definicją jasności powierzchniowej. Mimo to wydaje mi się, że jest to jednostka uniwersalna. Tak jak kg. Kg wykazuje różne własności w zależności od pola grawitacyjnego w którym się znajduje (jeśli chcielibyśmy go zważyć). Myślę, że tak samo jest z jasnością powierzchniową. Jeśli użyjemy innego przyrządu do obserwacji danego obiektu, oka lub teleskopu. Teleskop zbiera i skupia większą ilość fotonów niż ludzkie oko. Dlatego nie uwierzę, jeśli ktoś mi powie, że jasność powierzchniowa jest taka sama i dlatego nie razi. Przecież razi! :D 

Edytowane przez Tymoteusz312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz poczytać w necie, jest tego sporo.

Przykładowo - M31 ma jasność 3,5 mag jasności całkowitej. 13,5 mag/1"^2 jasności powierzchniowej. Widać ją nawet z miasta.

M 33 - 5,5 mag, 14 mag/1"^2 Widać ją lornetką z miasta. 

Oczywiście jest to średnia jasność powierzchniowa. Jasność obiektu nie jest jednorodna. Galaktyka ma jasne centrum, słabe ramiona.

Temat jest dość skomplikowany. 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@astrokarol Sprawdziłem wzór. Powiedz mi tylko, czy pole powierzchni obiektu kulistego na niebie policzę za pomocą wzoru na pole powierzchni koła, tylko używając jednostek łukowych? Tj. Jeśli średnia Księżyca w pełni wynosi 31', to jego pole powierzchni wyniesie (31*30)^2*3,14 ~ 2 940 660 arc.sec^2? Bo jak podstawiam do wzoru to mi wychodzi jasność powierzchniowa ~4 mag/arc.sec^2, gdzie dla Księżyca w pełni jest to około 0,21 (według Stellarium). Gdzie robię błąd? :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geometria wszędzie jest taka sama, czy na Ziemi czy w kosmosie.

 

Wzór na pole koła πr^2

Średni rozmiar Księżyca to ~31,5'

(31,5/2)^2*π=~779 arc.min^2

 

Wzór na jasność powierzchniową

S = m + 2,5 log A

S to jasność powierzchniowa

m to jasność wizualna obiektu

A to powierzchnia w minutach kwadratowych

https://astropolis.pl/topic/13234-jasność-powierzchniowa-a-łatwość-dostrzeżenia-obiektu/

 

-12,74 mag + 2,5 log (779 arc.min^2)= - 5,51 mag/arc.min^2

 

Jaj dobrze liczę to dla sekundy kwadratowej to 4,88mag.

 

 

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Tymoteusz312 said:

dla Księżyca w pełni jest to około 0,21 (według Stellarium)

0.21 to absolutna wielkość gwiazdowa (ang. absolute magnitude) - czyli jasność obiektu gdyby był obserwowany z odległości 10 pc. Nie widzę nigdzie w Stellarium informacji o jasności powierzchniowej.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.