Skocz do zawartości

Problem z kanałem Ha -prośba o pomoc


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Dotychczas zdjęcia w Ha wykonywałem za pomocą filtra 1,25" Baadera. Stosowałem go do kamery Atik 383 i Asi 1600. Zrobiłem mnóstwo zdjęć. Wszystko było ok. poza małą winietą wynikającą z niewielkiej średnicy filtra. Nie dawno robiłem tym zestawem Veila, było dobrze, poniżej przykładowy crop 1:1 pojedynczej klatki (zrzut ekranu z Maxima):

Veil.thumb.jpg.d7c2efd847724e39e19273efac5ff69c.jpg

W celu uniknięcia winiety zmieniłem koło i komplet filtrów na rozmiar 36 mm (też Baader). 2 dni temu zadowolony wypalam Crescenta w wodorze i dramat:

crescent.thumb.jpg.871b4f6c1a9ca67194b4a6c799570689.jpg

Cóż, szybkie wnioski, coś się stało z kamerą. Sprawdzam chłodzenie, jest ok. wypalam klatkę przez filtr luminancji i jest dobrze, kamera działa:

956380174_crescentL.thumb.jpg.99bac9651b074799665cf6c2a78bbfa9.jpg

 

Znowu wracam do Ha, ten sam problem -masakra. Poświęcam kilka godzin na testy, różne czasy naświetlania, na luminancji i RGB jest dobrze, na Ha dramat.

 

Nie ogarniam o co chodzi.

Wyjmuję filtr, oglądam go dokładnie, porównuję 36 mm z 1,25". Wizualnie nie widzę różnicy, takie same odblaski, taka sama transmisja, oba filtry idealne.

@Duser, (jeśli czytasz ten tekst), to jest ten filtr, który Ci niedawno pożyczałem. Ciekawe, czy sprawdzałeś go ze swoją Asi?

 

Ma może ktoś pomysł w czym tkwi problem??? Ja intelektualnie wymiękam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SET-TEMP    = -25.000000000000000 /CCD temperature setpoint in C                   
CCD-TEMP    = -20.270000000000000 /CCD temperature at start of exposure in C      

 

myslalem, ze tu masz wieksza rozbieznnosc.

wypal na spokojnie darka i sprawdz czy dla tej kamery masz zasilacz o chyba 13,5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tayson napisał:

wypal na spokojnie darka i sprawdz czy dla tej kamery masz zasilacz o chyba 13,5V.

Tomek, wydaje mi się to bez sensu, bo L i kolory schodzą dobre, tylko filtr Ha bruździ. Gdyby to była kwestia napięciowa to tyczyło by się to kamery a nie filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Tayson napisał:

SET-TEMP    = -25.000000000000000 /CCD temperature setpoint in C                   
CCD-TEMP    = -20.270000000000000 /CCD temperature at start of exposure in C      

 

myslalem, ze tu masz wieksza rozbieznnosc.

wypal na spokojnie darka i sprawdz czy dla tej kamery masz zasilacz o chyba 13,5V.

Najpierw ustawiłem set-temp na -20, potem zmniejszyłem do -25 i nie zwróciłem uwagi, że cooler już nie wydolił tyle -stąd ta rozbieżność

 

Ale faktycznie chyba coś jest z zasilaniem. Ostatnio zmieniłem kabel zasilający kamerę na dłuższy (zasilacz ten sam) i może on nabruździł.

Z drugiej strony, jak się dokładnie przyglądam klatkom L to też w tle jest szum.

 

2 minuty temu, .zombi. napisał:

Filtry hotów też nie powodują ;) LRGB jest mocniej naświetlona i może je lepiej widać.

Przemek, masz rację Klatki L mają ADU tła ok 5000 a Ha ok 1000 jednostek. Wyciągając tło do podobnego wizualnie poziomu sygnał z Ha wyciągamy mocniej i hoty też mocniej wyłażą. Mam nadzieję, że to ta przyczyna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dziwne, Piotrze , że tak wyszło, ale nie sądzę , że to filtr.  Twój Halfa założyłem na próbę na krótki moment , żeby sprawdzić czy są jakieś różnice w odblaskach w porównaniu do mojego, starego. Nie było różnic.

Czy zasilanie? Zasilam mojego Atika z 12 v i nigdy nie miałem takiej kaszanki.

Pole usiane hotami zazwyczaj świadczy o nieschłodzeniu chipa. Wiem że chłodzenie niby było włączone i zapis w pliku to potwierdza, ale w praktyce chyba jednak tak nie było. Innego wytłumaczenia nie znajduję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Maro21, @Tayson, @.zombi., @Pav1007, @Duser za pomoc. Wszystko wskazuje na to, ze winny był kabel zasilający, czyli kwestia napięcia. Zmieniłem go na stary i wczoraj w dziurach między chmurami wypaliłem 15x240 sek. M 57. Aż sam jestem zdziwiony, ze z miasta, przy prawie pełnym Księżycu coś wyszło. Zdjęcie bardzo mocno wyciągałem z jasnego tła, szum pod kontrolą i hotów nie widać.

1193768829_180922M57L15x420APO102Atik383peniaw2.thumb.jpg.9ef7fd61aeaf8ed20998d41b1516e826.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, zapomniałem... 

Przecież ja ze swoją qhy9 walczyłem w zeszłym roku w identyczny sposób. 

HA było zaszumine, L ok. Czasami HA było ok i niewiadomo skąd pojawiał się szum. 

Zacząłem od zasilacza. Wymieniłem na taki do led polecony przez @wessel

Problem nie zniknął. Podłączyłem oryginalny zasilacz nadal to samo. Minął prawie miesiąc testów.

Kolejnym krokiem było odłączenie i wymiana upsa. Trafione to on mi sial szumem. Musiało coś w nim nazwali. 

Ok, więc znowu podłączam zasialacz led i ponownie szum, kupiłem kolejne zasilacz led tylko inny model - jest ok... Ehhh... 

 

Doszedłem do tego ze:

- ups byl uszkodzony 

- zasilacz led również uszkdzony

 

Teraz po Twoim Piotrze poście doszedłem do wniosku że w pierwszym upsie ledowym mogły byc poprostu za długie i za cienkie przewody zasilające kemerę. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.