Jump to content

Dziś wyznaczałem dokładne swoje współrzędne


Guest
 Share

Recommended Posts

Dziś udało mi się w koncu wyznaczyć dokładne współrzędne mojego obserwatorium , różniły się one od tych które przyniosła mi żona z pracy (jest geodetą - co dobrze o nich świadczy :) ).

A oto jak to robiłem :

gps1.jpg

gps2.jpg

 

No i na koniec finałow zdjęcie mojej "budy" w końcu mogę uznać prace za zakończone - pozostało zagospodarować teren obok (miejsce na ognisko , namioty itp)

gps3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No to suuuper, widzę że pokrzywy pod drzewami tak wyczekiwane w zimie wreszcie wyrosły ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To widzę ale pluję do sytuacji z wiosny gdzie nie mogłeś się doczekać na zejście śniegu z łaki i marzyły Ci się już pokrzywy a teraz tylko koszenie i koszenie........ ;) ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Bartek co robi ten łabądź na tym Tale co? Tylko nie mów, że Rosjanie także zaczeli robić w Chinach bo nie uwierzę.

 

Sprawa druga buda jest fajna ale czy dokładnie przyjrzałeś się konstrukcji kopuły w Borówcu w razie czego żona Jacka Paly dokładnie wypytywała ich o szczegóły konstrukcyjne, a jest architektem może w razie czego pomóc widze, że teren juz masz.

Link to comment
Share on other sites

Ten łabądź to dostałem od Williams Optica jak robiłem tam zakupy :) strasznie mi się spodobał to go na TAL'a walnołem i jest - pływa sobie po nim. Co do kopuły : hmmm , nie stwierdziłem bez warunkowo że w "bude" juz nie inwestuje bo jest OK , teraz sprzęt muszę kupić czyli :

- montaż

- notebooka specjalnie do "budy"

I zagospodarować okolice budy , ławeczki i tym podobne bo coraz więcej gości do mnie wpada na obserwacje i nie ma ich gdzie posadzić a w budzie ciasno więc sie nie mieszczą .

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Miras to chyba już łabędzi śpiew tego Klewzowa bo niebawem idzie pod nóż jak sądzę po liftingu zewnetrznym ala W-O ;)

Link to comment
Share on other sites

I zagospodarować okolice budy , ławeczki i tym podobne bo coraz więcej gości do mnie wpada na obserwacje i nie ma ich gdzie posadzić a w budzie ciasno więc sie nie mieszczą .

 

grilla...

 

a do koszenia najlepiej wynająć kozę... może się załapiesz na dotacje z UE w ramach ekologicznego obserwatorium ;)

Link to comment
Share on other sites

To jest GENIALNA myśl , niech no UE walnie dotacje to pomyślimy i o eko-kozie , mleko lekko zfermentuje i bedzie ubaw :)

Link to comment
Share on other sites

Bartku pamietaj przy wyznaczaniu pozycji GPS to wysokosc wez raczej z pomiarow geodezyjnych lub uzyj redukcji poprawek roznicowych.

Ogsylam do mojego artykulu w Geographical Jurnal (biblioteka AGH) z lipca zeszlego roku.

A w jakim ukladzie wsp. robiles pomiar bo jesli w WGS lub ED 1950 to moze bede mial propozycje dla Ciebie zwiazana z moja praca licencjackiej.

Link to comment
Share on other sites

Juz w miare dobre turystyczne odbiorniki mozna kupic za 500 PLN.

Zapraszam do zerkniecia w moje linki: www.astronomia.net.pl/astromax/links.htm

Mam tez do sprzedania - magellan 2001 (cena 600) i garmin 12 XL (ok. 700) PLN

Link to comment
Share on other sites

Jesli to tylko do wycieczek rowerowych to polecam zwykly kopas elektoroniczny najlepiej firmy Werikus - cena ok. 150 - 200 PLN we zal. od modelu.

Ale jak na rower to to duzo umie.

Link to comment
Share on other sites

ja od dwóch lat brykam z Garmin Legend na wycieczki rowerowe(zdaje się też na paralotnie). Czasami jest to naprawdę nieocenione urządzenie - nie raz już wracałem do domu prując po lasach na kierunek..... Czasami też robimy sobie takie wycieczki cross country - wybieramy punkt na mapie i staramy się tam dotrzeć, tylko od czasu do czasu trzeba przenosić rowery przez rowy i uciekać przed rolnikami ;)

Ceny lecą ale myślę że nie ma sensu kupować niżej właśnie Legenda.

Do tego oczywiście obowiązkowo uchwyt rowerowy 8)

 

pzdr !

Link to comment
Share on other sites

On potrafi podac jedynie szerokosc. I zaiste nic nie umie wiecej.

Jak bede mial dostep do jakiegos taniego uzywanca to dam Ci znac (miewalem e-trexy po 200 PL bo np. mialy porysowany wyswietlacz a reszta byla oki) mam co dzien do czynienia z GPSami w zwiazku z mymi studiami i zainteresowaniami astronomicznymi i tymi poza astronomicznymi.

Jesli 200 PLN by Cie satysfakcjonowalo to masz jak w banku, ze o takim GPSsie Ty dowiesz sie pierwszy.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.