Jump to content

Pierwszy raz kolor - Pacman


Recommended Posts

43 minuty temu, Tayson napisał:

W miniaturce wygląda bardzo fajnie. 

 

Spróbuj tak delikatne wyciągnąć fotkę, aby nie trzeba było jej odszumiac.  Jestem ciekaw co wyjdzie. 

Sprubuję. Miałem problemy z siarką. No i bez darków bo DSS się definitywnie obraził. Wyciągnąłem bo chciałem mieć detal jak w Ha, a tu sporo ginu. Bardzo dużo zabawy kolorem być może tu zgubiłem szczegóły. 

Link to post
Share on other sites
44 minuty temu, _Spirit_ napisał:

Delikatniej z suwakami o połowę ;) bo jaśniejsze partie mgławicy wyglądają jak akwarela.

Jasniejszych nie odszumialem wcale. Bardziej zgubiłem na selective color. 

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kubaman napisał:

Tak myślałem, przesadziłem może z saturacją o żółciami. Robiłem kompletnie na ślepo, naprawdę pierwszy raz, wcześniej nawet nie trenowałem. Poprawię jutro. 

Zakładam że tu Romkowi nie chodzi o kolor, ale o detal. Jest jakiś rozmyty... 

 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Tomek, jak wspominałem nie znam się ani trochę, ale zauważyłem, że jak kręcę suwakami kolorów w selective color, to mogę czasami zdjąć masę detalu, na przykład w niebieskich centralnych partiach mgławicy. Obrabiałem na czucie nie patrząc w 100% tylko jak wygląda całość. Zdjęcie było odszumione na każdym kanale bardzo mało, a następnie po złożeniu trochę więcej, ale nie jakoś przesadnie. Ze względu na mieszanie kolowór w ciemnych partiach wychodzą ciapy, przy czym nie jest to szum z kamerki, bo na każdym kanale osobno jest tam gładko. Dlatego na koniec odszumiłem, ale oczywiście z maską.

 

Ogólnie to sprawa wygląda tak, że w Ha mam bardzo ostry i szczegółowy obraz, podczas gdy w S i O nie wygląda to imponująco, nie tylko dlatego, że jest mniej sygnału, ale w zasadzie głównie dlatego, że nie ma takiej ostrości i detalu. Nie wiem czy coś zrobiłem źle podczas zbierania materiału, czy tak ma być, czy źle to wyciągnąłem. Do tej pory nawet nie zbierałem materiału innego niż Ha, co dopiero mówić o obróbce. Na wierzch wrzuciłem jako L jeszcze raz Ha, żeby poprawić detale.

Edited by kubaman
Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, kubaman napisał:

No i bez darków bo DSS się definitywnie obraził

Darki nie usuwają szumu, a z tego co patrzę na fotkę to są zbędne.

 

Przeostrzenie nie ma nic wspólnego z tym co napisałeś. Na całym zdjęciu jest ostry szum świadczący o tym, że ostrzyłeś całe zdjęcie (nawet te niepotrzebne jego partie).

Spróbuj albo nie wyostrzać albo zrób to selektywnie

Link to post
Share on other sites

Ale to chyba nieporozumienie. Piszesz o ostrzeniu - zgoda, widzę, że przesadziłem, choć akurat robiłem to z maską i to bardzo dokładną. Po prostu dałem za dużo i muszę poprawić. 

Nie twierdziłem, że DSS usunie szum czy ma wpływ na ostrość, tylko że nie dałem darków. Mocno wycinam kadr więc pewnie nie są niezbędne. Tylko stwierdziłem dla porządku w pierwszym poście

.

Spirit i w odpowiedzi ja - pisał odwrotnie - o braku detali, i tylko do tego się odniosłem w kwestii selektywnych kolorów.

Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, kubaman napisał:

Ale to chyba nieporozumienie.

Kuba nie bierz tego co piszę do siebie :-) Nie odnoszę się do tego co koledzy zauważyli.

Mi rzuciło się w oczy ziarno po wyostrzaniu (to nic innego jak wyostrzony szum). Uważam, że zdjęcie ma bardzo duży potencjał i skierowanie Ciebie na właściwe tory obróbki da super zdjęcie.

 

P.

Link to post
Share on other sites
1 godzinę temu, BlackPitchPL napisał:

Bardzo fajna fotka pytanie mam czy kolor gwiazd wyszedł tak sam z siebie czy może specjalnie coś robiłeś ?

no w sensie kręciłem suwakami tak by wyszło ale razem z mgławicą, nic osobno. Dlatego nie poradziłem sobie z niebieskimi, które są różowe.

Link to post
Share on other sites

 

1 godzinę temu, Pav1007 napisał:

Kuba nie bierz tego co piszę do siebie :-) Nie odnoszę się do tego co koledzy zauważyli.

Mi rzuciło się w oczy ziarno po wyostrzaniu (to nic innego jak wyostrzony szum). Uważam, że zdjęcie ma bardzo duży potencjał i skierowanie Ciebie na właściwe tory obróbki da super zdjęcie.

 

P.

Hej, nie, nie borę, myślałem po prostu, że odniosłeś się do poprzedniej mojej wypowiedzi i chciałem wyjaśnić. Luz :)

 

 

18 minut temu, Grzędziel napisał:

Kuba, nie jestem mistrzem obróbki więc nie będę się wypowiadał i doradzał w kwestii technicznej, koledzy robią to lepiej. Napiszę jedno: idziesz jak burza, ogromne postępy. Bardzo mi się ta fotka podoba !

dzięki, to miłe i bardzo motywuje :)

Link to post
Share on other sites

" choć nie potrafiłem sprowadzić niebieskich gwiazd do niebieskiego, są różowawe. "

W obróbce obrazka  w palecie HST ( Hubble SPace Telescope Palette) a nie " kolorowego" jak napisałeś ( tym pojęciem raczej opisujemy obrazki LRGB) obowiązują nieco inne reguły.

I akurat jeśli chodzi o to , co napisałeś na temat gwiazd - przy zrównoważonym histogramie - a to podstawa dalszych przekształceń - zawsze występuje  dominanta magenty na gwiazdach. Dlaczego - ano bo ciągniemy za uszy czerwony ( SII) i niebieski ( OIII) bo jest ich mało w stosunku do Ha. NIGDY naturalnych barw z filtr ów narrowbandowych nie uzyskasz i praktycznie jedyną metodą jest sfotografowanie gwiazd w RGB i wymiana ich na obrazku.

Ten nadmiar magenty usuwamy w PS przez selektywne zdjęcie nasycenia magenty w zakładce Hue/saturation a mniejszych i najmniejszych poprzez usunięcie szumu kolorowego w filter>noise>noise reduction ( lub jakos tak, nie mam PSa przed nosem)

Edited by wessel
 • Thanks 1
Link to post
Share on other sites

Kuba udostępnił stacki HSO. Sporo tam siedzi w tle. Wrzucam dwie wersje jedna politycznie poprawna druga z zamienionymi kanałami SO<>OS. W wersji ze zmienionymi kanałami lepiej widać kłaczki po lewej i na dole.

Pacman_wide_HST2.thumb.jpg.322dae94f7df049aab4c325b9478d472.jpgPacman_wide_HST.thumb.jpg.e9bfc613a19fbc81f6f191f73c5465fd.jpg

Kubaman - czy robiłeś to na UGain czy inne parametry?

Edited by _Spirit_
 • Like 2
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 17 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 117 replies
  • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
   Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
    • Like
   • 213 replies
  • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
   Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.
    
   Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 85 replies
  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 30 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.