Skocz do zawartości

Pierwszy raz kolor - Pacman


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, Tayson napisał:

W miniaturce wygląda bardzo fajnie. 

 

Spróbuj tak delikatne wyciągnąć fotkę, aby nie trzeba było jej odszumiac.  Jestem ciekaw co wyjdzie. 

Sprubuję. Miałem problemy z siarką. No i bez darków bo DSS się definitywnie obraził. Wyciągnąłem bo chciałem mieć detal jak w Ha, a tu sporo ginu. Bardzo dużo zabawy kolorem być może tu zgubiłem szczegóły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Tak myślałem, przesadziłem może z saturacją o żółciami. Robiłem kompletnie na ślepo, naprawdę pierwszy raz, wcześniej nawet nie trenowałem. Poprawię jutro. 

Zakładam że tu Romkowi nie chodzi o kolor, ale o detal. Jest jakiś rozmyty... 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek, jak wspominałem nie znam się ani trochę, ale zauważyłem, że jak kręcę suwakami kolorów w selective color, to mogę czasami zdjąć masę detalu, na przykład w niebieskich centralnych partiach mgławicy. Obrabiałem na czucie nie patrząc w 100% tylko jak wygląda całość. Zdjęcie było odszumione na każdym kanale bardzo mało, a następnie po złożeniu trochę więcej, ale nie jakoś przesadnie. Ze względu na mieszanie kolowór w ciemnych partiach wychodzą ciapy, przy czym nie jest to szum z kamerki, bo na każdym kanale osobno jest tam gładko. Dlatego na koniec odszumiłem, ale oczywiście z maską.

 

Ogólnie to sprawa wygląda tak, że w Ha mam bardzo ostry i szczegółowy obraz, podczas gdy w S i O nie wygląda to imponująco, nie tylko dlatego, że jest mniej sygnału, ale w zasadzie głównie dlatego, że nie ma takiej ostrości i detalu. Nie wiem czy coś zrobiłem źle podczas zbierania materiału, czy tak ma być, czy źle to wyciągnąłem. Do tej pory nawet nie zbierałem materiału innego niż Ha, co dopiero mówić o obróbce. Na wierzch wrzuciłem jako L jeszcze raz Ha, żeby poprawić detale.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, kubaman napisał:

No i bez darków bo DSS się definitywnie obraził

Darki nie usuwają szumu, a z tego co patrzę na fotkę to są zbędne.

 

Przeostrzenie nie ma nic wspólnego z tym co napisałeś. Na całym zdjęciu jest ostry szum świadczący o tym, że ostrzyłeś całe zdjęcie (nawet te niepotrzebne jego partie).

Spróbuj albo nie wyostrzać albo zrób to selektywnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba nieporozumienie. Piszesz o ostrzeniu - zgoda, widzę, że przesadziłem, choć akurat robiłem to z maską i to bardzo dokładną. Po prostu dałem za dużo i muszę poprawić. 

Nie twierdziłem, że DSS usunie szum czy ma wpływ na ostrość, tylko że nie dałem darków. Mocno wycinam kadr więc pewnie nie są niezbędne. Tylko stwierdziłem dla porządku w pierwszym poście

.

Spirit i w odpowiedzi ja - pisał odwrotnie - o braku detali, i tylko do tego się odniosłem w kwestii selektywnych kolorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Ale to chyba nieporozumienie.

Kuba nie bierz tego co piszę do siebie :-) Nie odnoszę się do tego co koledzy zauważyli.

Mi rzuciło się w oczy ziarno po wyostrzaniu (to nic innego jak wyostrzony szum). Uważam, że zdjęcie ma bardzo duży potencjał i skierowanie Ciebie na właściwe tory obróbki da super zdjęcie.

 

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BlackPitchPL napisał:

Bardzo fajna fotka pytanie mam czy kolor gwiazd wyszedł tak sam z siebie czy może specjalnie coś robiłeś ?

no w sensie kręciłem suwakami tak by wyszło ale razem z mgławicą, nic osobno. Dlatego nie poradziłem sobie z niebieskimi, które są różowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Pav1007 napisał:

Kuba nie bierz tego co piszę do siebie :-) Nie odnoszę się do tego co koledzy zauważyli.

Mi rzuciło się w oczy ziarno po wyostrzaniu (to nic innego jak wyostrzony szum). Uważam, że zdjęcie ma bardzo duży potencjał i skierowanie Ciebie na właściwe tory obróbki da super zdjęcie.

 

P.

Hej, nie, nie borę, myślałem po prostu, że odniosłeś się do poprzedniej mojej wypowiedzi i chciałem wyjaśnić. Luz :)

 

 

18 minut temu, Grzędziel napisał:

Kuba, nie jestem mistrzem obróbki więc nie będę się wypowiadał i doradzał w kwestii technicznej, koledzy robią to lepiej. Napiszę jedno: idziesz jak burza, ogromne postępy. Bardzo mi się ta fotka podoba !

dzięki, to miłe i bardzo motywuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" choć nie potrafiłem sprowadzić niebieskich gwiazd do niebieskiego, są różowawe. "

W obróbce obrazka  w palecie HST ( Hubble SPace Telescope Palette) a nie " kolorowego" jak napisałeś ( tym pojęciem raczej opisujemy obrazki LRGB) obowiązują nieco inne reguły.

I akurat jeśli chodzi o to , co napisałeś na temat gwiazd - przy zrównoważonym histogramie - a to podstawa dalszych przekształceń - zawsze występuje  dominanta magenty na gwiazdach. Dlaczego - ano bo ciągniemy za uszy czerwony ( SII) i niebieski ( OIII) bo jest ich mało w stosunku do Ha. NIGDY naturalnych barw z filtr ów narrowbandowych nie uzyskasz i praktycznie jedyną metodą jest sfotografowanie gwiazd w RGB i wymiana ich na obrazku.

Ten nadmiar magenty usuwamy w PS przez selektywne zdjęcie nasycenia magenty w zakładce Hue/saturation a mniejszych i najmniejszych poprzez usunięcie szumu kolorowego w filter>noise>noise reduction ( lub jakos tak, nie mam PSa przed nosem)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba udostępnił stacki HSO. Sporo tam siedzi w tle. Wrzucam dwie wersje jedna politycznie poprawna druga z zamienionymi kanałami SO<>OS. W wersji ze zmienionymi kanałami lepiej widać kłaczki po lewej i na dole.

Pacman_wide_HST2.thumb.jpg.322dae94f7df049aab4c325b9478d472.jpgPacman_wide_HST.thumb.jpg.e9bfc613a19fbc81f6f191f73c5465fd.jpg

Kubaman - czy robiłeś to na UGain czy inne parametry?

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.