Skocz do zawartości

Dzienna obserwacja Syriusza.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, Darek_B napisał:

Gratulacje ale przy okazji zapytam: czy zdajesz sobie sprawę ilu ludziom popsułeś marzenia a nawet światopogląd ?

Przecież wiemy że gwiazdy nie świecą w dzień. :)

wszystko się zgadza - bo ta gwiazda wcale nie świeciła tylko sobie wisiała na niebie, jak wyłączona żarówka, czekając na kolejną noc gdy zostanie włączona.

światopogląd uratowany! :D

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie popsułem. Nie wygodne fakty zawsze można olać.

Jeszcze taka ciekawostka. Po nagraniu avika podpiąłem do refraktora Canona by sprawdzić co mi wyjdzie. Oczywiście Syriusz się zarejestrował w postaci słabej plamki z czasem migawki 1/2000 sek. 

IMG-9446xxx..JPG

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Sebo_b napisał:

Dobrze, że człowiek został zbanowany, bo zrobiłbyś mu tym krzywdę :D

 

Nie, nie został. Ma najmniejsze możliwe ostrzeżenie, był nawet na forum w ostatnią niedzielę zatem cały czas grozi mu natknięcie się na ten wątek ^_^

 

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano ja również spróbowałem. O 6:30 zaczaiłem się z lornetką 10x50 na Syriusza i śledziłem go do ok 7:10, gdy Słońce już było 5 stopni nad horyzontem. Przejrzystość powietrza była bardzo dobra. O godz. 6:30 Syriusz był jeszcze słabiutko widoczny gołym okiem, zaś w lornetce bez problemu bardzo jasny.

 

ededf.jpg.760d08dcf057b864fc6c8b9c954374eb.jpg

 

rrgrg.jpg.d852b6306035f1867bd27c787304ddfd.jpg

I coraz słabiej widoczny na zdjęciach z telefonu, ale w okularze lornetki bez problemu.

1304562687_sisiur20.jpg.9debffc6879e5cc6e34ea149ba2f6afa.jpg

Z każdą chwilą był coraz bardziej punktowy i słabszy, ale jednak dosyć oczywisty. Myślę, że gdyby go śledzić aż Słońce będzie wysoko to nadal byłby widoczny w lornetce. Niestety telefon robi za słabe zdjęcia, żeby wyczuć taki mały kontrast na punkcie.

 

Wrzucam też film:

 

 

Edytowane przez Alice
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękne są te zdjęcia... aż dech zapiera. Zazdroszczę (w poztywnym znaczeniu rzecz jasna). A jeśli zrobię koło 6 rano, to się będzie liczyło jako "dzienne" zdjęcie, czy już nie? :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.09.2018 o 14:27, Darek_B napisał:

Gratulacje ale przy okazji zapytam: czy zdajesz sobie sprawę ilu ludziom popsułeś marzenia a nawet światopogląd ?

 

Przecież wiemy że gwiazdy nie świecą w dzień. :)

 

Pewnie robił fotkę w nocy i obrobił w fotoszopie, że niby w dzień. Albo w ogóle tą gwiazdkę dokleił. Przecież teraz można sobie robić grafiki z kuliistą Ziemią, to co tam taki prosty trik z gwiazdką ;) ... Światopogląd zawsze się wybroni na przekór prawom fizyki, na przekór logice, na przekór zdrowemu rozsądkowi. 

Edytowane przez Charon_X
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definicja "dnia" jest dość prosta. Dzień jest wtedy, gdy Słońce znajduje się nad horyzontem. Jednak w rozumieniu potocznym warto jakby "przypieczętować" obserwację i wykonać ją, gdy Słońce będzie "znacznie" nad horyzontem. Ja czekałem do momentu, aż będzie ono 5 stopni nad horyzontem. Niebo było w tym momencie już mocno rozjaśnione, zaś Syriusz choć słaby, był obiektem oczywistym w lornetce. Jestem przekonany, że przy Słońcu 10, 40 i 60 stopni nad horyzontem również byłby widoczny w lornetce 10x50, gdyby oczywiście istniała taka możliwość w naszych szerokościach geograficznych, bo jak wiadomo warunki geometryczne temu nie sprzyjają. Można za to próbować z innymi gwiazdami np. Wegą, Kapellą, czy Arkturem. Ważne, aby sama gwiazda była w miarę wysoko na niebie oraz żeby była daleko kątowo od Słońca.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą wróciłam z obserwacji Syriusza. Gdy zaczęłam było jeszcze dość ciemno. Ustawiłam sobie gwiazdę w polu widzenia przy małym powiększeniu (36x) i podążałam za nim, co jakiś czas przesuwając tubę teleskopu. W trakcie czekania zrobiłam takie zdjęcie. Słabo widać Syriusza na bladym tle, ale nie umiałam tego jakoś wyostrzyć.

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na wschód Słońca podczas śledzenia gwiazd, zauważyłem dość istotną zależność. Do wschodu Słońca, poziom tła wzrasta bardzo szybko, natomiast o wschodzie - już bardzo wolno. A więc, jeśli przy -2 stopniach już ledwo widać gwiazdę, to jeżeli chociaż dotrwa do wschodu, to będzie można ją zarejestrować później przy elewacji Słońca nawet kilka stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Bellatrix napisał:

A jak by ktoś sprobowal zrobić zdjecie w południe, to nie będzie widać? Bo ja to tak tuż przed siódmą zrobiłam, a więc na początku dnia. I było widać ładnie. A o późniejszej porze  nie widać?

Górowanie Syriusza i Słońca w południe wypada w lipcu około jedenastego. W innych miesiącach już będzie niżej, a to trudniejsze, bo on nisko "chodzi". Ale przecież obserwacja nie musi być zrobiona w południe żeby była uznana za dzienną. Wystarczy że Słońce wzeszło. W lipcu Syriusz jest najbliżej Słońca na niebie i na tym polega trudność, do czego potrzeba wyjątkowo dobrej przejrzystości atmosfery. Kto lubi wyzwania powinien spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.