Jump to content

Dzienna obserwacja Syriusza.


lemarc
 Share

Recommended Posts

46 minut temu, Darek_B napisał:

Gratulacje ale przy okazji zapytam: czy zdajesz sobie sprawę ilu ludziom popsułeś marzenia a nawet światopogląd ?

Przecież wiemy że gwiazdy nie świecą w dzień. :)

wszystko się zgadza - bo ta gwiazda wcale nie świeciła tylko sobie wisiała na niebie, jak wyłączona żarówka, czekając na kolejną noc gdy zostanie włączona.

światopogląd uratowany! :D

 • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Może nie popsułem. Nie wygodne fakty zawsze można olać.

Jeszcze taka ciekawostka. Po nagraniu avika podpiąłem do refraktora Canona by sprawdzić co mi wyjdzie. Oczywiście Syriusz się zarejestrował w postaci słabej plamki z czasem migawki 1/2000 sek. 

IMG-9446xxx..JPG

Edited by lemarc
 • Like 6
Link to comment
Share on other sites

37 minut temu, Sebo_b napisał:

Dobrze, że człowiek został zbanowany, bo zrobiłbyś mu tym krzywdę :D

 

Nie, nie został. Ma najmniejsze możliwe ostrzeżenie, był nawet na forum w ostatnią niedzielę zatem cały czas grozi mu natknięcie się na ten wątek ^_^

 

 • Like 1
 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Dziś rano ja również spróbowałem. O 6:30 zaczaiłem się z lornetką 10x50 na Syriusza i śledziłem go do ok 7:10, gdy Słońce już było 5 stopni nad horyzontem. Przejrzystość powietrza była bardzo dobra. O godz. 6:30 Syriusz był jeszcze słabiutko widoczny gołym okiem, zaś w lornetce bez problemu bardzo jasny.

 

ededf.jpg.760d08dcf057b864fc6c8b9c954374eb.jpg

 

rrgrg.jpg.d852b6306035f1867bd27c787304ddfd.jpg

I coraz słabiej widoczny na zdjęciach z telefonu, ale w okularze lornetki bez problemu.

1304562687_sisiur20.jpg.9debffc6879e5cc6e34ea149ba2f6afa.jpg

Z każdą chwilą był coraz bardziej punktowy i słabszy, ale jednak dosyć oczywisty. Myślę, że gdyby go śledzić aż Słońce będzie wysoko to nadal byłby widoczny w lornetce. Niestety telefon robi za słabe zdjęcia, żeby wyczuć taki mały kontrast na punkcie.

 

Wrzucam też film:

 

 

Edited by Alice
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Piękne są te zdjęcia... aż dech zapiera. Zazdroszczę (w poztywnym znaczeniu rzecz jasna). A jeśli zrobię koło 6 rano, to się będzie liczyło jako "dzienne" zdjęcie, czy już nie? :) 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 26.09.2018 o 14:27, Darek_B napisał:

Gratulacje ale przy okazji zapytam: czy zdajesz sobie sprawę ilu ludziom popsułeś marzenia a nawet światopogląd ?

 

Przecież wiemy że gwiazdy nie świecą w dzień. :)

 

Pewnie robił fotkę w nocy i obrobił w fotoszopie, że niby w dzień. Albo w ogóle tą gwiazdkę dokleił. Przecież teraz można sobie robić grafiki z kuliistą Ziemią, to co tam taki prosty trik z gwiazdką ;) ... Światopogląd zawsze się wybroni na przekór prawom fizyki, na przekór logice, na przekór zdrowemu rozsądkowi. 

Edited by Charon_X
 • Like 1
 • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Definicja "dnia" jest dość prosta. Dzień jest wtedy, gdy Słońce znajduje się nad horyzontem. Jednak w rozumieniu potocznym warto jakby "przypieczętować" obserwację i wykonać ją, gdy Słońce będzie "znacznie" nad horyzontem. Ja czekałem do momentu, aż będzie ono 5 stopni nad horyzontem. Niebo było w tym momencie już mocno rozjaśnione, zaś Syriusz choć słaby, był obiektem oczywistym w lornetce. Jestem przekonany, że przy Słońcu 10, 40 i 60 stopni nad horyzontem również byłby widoczny w lornetce 10x50, gdyby oczywiście istniała taka możliwość w naszych szerokościach geograficznych, bo jak wiadomo warunki geometryczne temu nie sprzyjają. Można za to próbować z innymi gwiazdami np. Wegą, Kapellą, czy Arkturem. Ważne, aby sama gwiazda była w miarę wysoko na niebie oraz żeby była daleko kątowo od Słońca.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Przed chwilą wróciłam z obserwacji Syriusza. Gdy zaczęłam było jeszcze dość ciemno. Ustawiłam sobie gwiazdę w polu widzenia przy małym powiększeniu (36x) i podążałam za nim, co jakiś czas przesuwając tubę teleskopu. W trakcie czekania zrobiłam takie zdjęcie. Słabo widać Syriusza na bladym tle, ale nie umiałam tego jakoś wyostrzyć.

 

image.png

Link to comment
Share on other sites

W oczekiwaniu na wschód Słońca podczas śledzenia gwiazd, zauważyłem dość istotną zależność. Do wschodu Słońca, poziom tła wzrasta bardzo szybko, natomiast o wschodzie - już bardzo wolno. A więc, jeśli przy -2 stopniach już ledwo widać gwiazdę, to jeżeli chociaż dotrwa do wschodu, to będzie można ją zarejestrować później przy elewacji Słońca nawet kilka stopni.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

A jak by ktoś sprobowal zrobić zdjecie w południe, to nie będzie widać? Bo ja to tak tuż przed siódmą zrobiłam, a więc na początku dnia. I było widać ładnie. A o późniejszej porze  nie widać?

Link to comment
Share on other sites

39 minut temu, Bellatrix napisał:

A jak by ktoś sprobowal zrobić zdjecie w południe, to nie będzie widać? Bo ja to tak tuż przed siódmą zrobiłam, a więc na początku dnia. I było widać ładnie. A o późniejszej porze  nie widać?

Górowanie Syriusza i Słońca w południe wypada w lipcu około jedenastego. W innych miesiącach już będzie niżej, a to trudniejsze, bo on nisko "chodzi". Ale przecież obserwacja nie musi być zrobiona w południe żeby była uznana za dzienną. Wystarczy że Słońce wzeszło. W lipcu Syriusz jest najbliżej Słońca na niebie i na tym polega trudność, do czego potrzeba wyjątkowo dobrej przejrzystości atmosfery. Kto lubi wyzwania powinien spróbować.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bellatrix

Lemarc, wpatruje się w Syriusza, którego zdjęcie wstawiłeś na początku tematu. Nie mogę oczu oderwać, jest niewyobrażalnie piękne. Takie astrofoto mogłabym polubić ;) 

Link to comment
Share on other sites

Zachowałem sobie filmik z Syriuszem na którym gwiazda pięknie migocze (scyntlacja) Po tej obserwacji ustaliłem dokładnie gdzie on zachodzi za pobliski budynek, a właściwie kominy i teraz mam łatwość w jego namierzeniu.

 

IMG_9445x.2.jpg.d1c36e57ff519cc2b18df1e7187a2b38.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 135 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.