Skocz do zawartości

"Lornetka" z dwoch 76/700 ... :)


Gość mbodek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Posiadam kupione za przysłowiowe grosze dwa tubusy

76/700 wraz z wyciagami, lustrami. Póki jeszcze je mam

chce zrobić mały eksperyment-zamontować je obok siebie,

tworząc coś na wzór lornetki. Podejrzewam, ze moze byc problem

z dokladnym ustawieniem... ale co tam, od odwaznych świat nalezy :)

 

Czy ktos kiedykolwiek cos takiego probowal? Po opisach lornetek

teoretycznie moge sie spodziewac ... hmm no właśnie, czego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam kogoś co SkyLuxy zapewne połączy. Na razie połączył dwie ZRT. Pomimo bardzo solidnego wykonania trudno zjustować osie optyczne i jeszcze parę niedogodności występuje. Jeśli ma być regulowany rozstaw okularów, równoleglość osi, już widać jakie będą komplikacje. Przeostrzanie zapewne oddzielne, dla prostoty.. No i każdy okular musi byc x2 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto to robić, ale nie dla małych luster. Lepiej kupić lornetke 10x50. Korzyść z takiego lustrzanego bino jest duża, ale przy dużych lustrach. Kiedyś chodził taki projekt po głowie, ale zrezygnowałem. Dla mnie lornetka musi mieć duże pole widzenia, a to raczej trudno osiągnąc przy takim binarze. Poza tym nawet przy lustrach 15cm robi się z tego niezła armata, a i sam montaż też musi być sprytnie pomyślany, tak aby patrzeć od tyłu na obiekty.

Sama idea jest jednak warta grzechu, bo ludziska które obserwowały przez takie bina, bardzo sobie chwalili widoki z tych sprzętów. I jeszcze jedno, trzeba pomysleć o sztywnym tubusie i dobrej regulacji zwierciadeł. Kolimacja nie jest łatwa.

Moja rada jest taka, aby robić bino ale ze zwierciadeł nie mniejszych niż 150 mm. BTW czy sprawdzałeś ile procent powierzchni zwierciadła zasłoni Ci odpowiednie lusterko wtórne przy takim małym zwierciadle ? Niezaleznie od wlekości lustra taka samą odległość musisz wyprowadzić promień poza tubus. Czyli im większe zwierciadło dla tej samej światłosiły tym mniej przysłonisz wtórnym lustro główne.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połączenie newtonów można zrobić następująco:

 

żeby wyciągnąć ognisko przez kątówkę mozna przed nią włożyć barlowa

 

Według mnie lepiej zrobić lustra np. f/8 i włożyć większe lusterka wtórne. Tubusy i tak będą krótkie np. przy zwierciadłach 150mm. Ognisko zostanie wyciągniete daleko poza tuby.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

A według mnie lepiej użyć zwykłej lornety 25x100 zamiast bawić się w bino z 2 luster 150mm z polem 1,5*, da to lepszy efekt (2,5*), mniejszym kosztem i napewno będzie poprwawnie działać o mobilności nawet nie wspominając, co innego bino od powiedzmy 350mm w górę ale to już spore wyzwanie inżynierskie i trzeba mieć do tego odpowiednią wiedzę i dobrze wyposażony warsztat do dyspozycjii :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
a mi sie to niepodoba. niechciałbym sobie parować głową i całym ciałem nad obiektywem  <_<

 

To raczej teleskop stacjonarny i miejsce obserwacji też jest ciepłe. Jeżeli już gość skonstruował coś takiego to na pewno parowanie nie ma dużego wpływu albo odrazu założył, że będzie prowadził obserwacje tylko w ciepłym miejscu.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez yetiozyrys
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej teleskop stacjonarny i miejsce obserwacji też jest ciepłe. Jeżeli już gość skonstruował coś takiego to na pewno parowanie nie ma dużego wpływu albo odrazu założył, że będzie prowadził obserwacje tylko w ciepłym miejscu.

 

Pozdrawiam

Albo koleś zakłada termoizolacyjną pelerynę z kapturem ;):D

Edytowane przez RuMuN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.