Skocz do zawartości

Astrofoto w Paranal i La Silla - porady


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Za rok wybieram się do Chile na zaćmienie Słońca i zamierzam odwiedzić również obserwatoria Paranal (VLT) i La Silla. Niestety, na "turystyczne" zwiedzanie obiektów nie ma już miejsc. Ale interesuje mnie co innego - możliwość robienia nocnych timelapsów w tych miejscach. W związku z tym mam pytanie do osób, które tam były albo mają jakieś informacje - jak wygląda możliwość wejścia na teren obiektów lub ich okolicy w nocy?

W La Silla, ze street view wnioskuję, że można się tam normalnie poruszać drogami pomiędzy kopułami i teren nie jest całościowo zamknięty. To by mi jak najbardziej wystarczało, bo mam praktycznie dowolność w poruszaniu się pomiędzy budynkami. Ale czy ktoś może to potwierdzić?

W Paranal jest gorzej, bo teleskopy VLT są ogrodzone i wygląda to na teren zamknięty dla "przypadkowych ludzi" (nic w tym dziwnego). Można się ustawić gdzieś daleko i mieć widok na teleskopy, ale to nie to samo co przebywanie pomiędzy nimi. Czy istnieje jakaś możliwość, żeby uzyskać zgodę na przebywanie tam w nocy? Czy komuś się to udało? Czy ktoś ma tam "kontakty" i może coś wywalczyć? :) Będę bardzo wdzięczny za wszelkie informacje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz, jakby każdy tam łaził z czołówką :)

Ostatnio oglądałem taki film dokumentalny chyba na Discovery o jednym z największych radioteleskopów, gdzieś w Stanach. Tam w promieniu kilkudziesięciu kilometrów ( a są tam chyba dwa miasteczka) nie można włączać komórek, kuchenek mikrofalowych itp. O łączności radiowej nie wspomnę :)

I jakoś ludzie żyją :)

Qbanos gdzieś tam grasował w Chile...czytałeś?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, wessel napisał:

No wiesz, jakby każdy tam łaził z czołówką :)

Ostatnio oglądałem taki film dokumentalny chyba na Discovery o jednym z największych radioteleskopów, gdzieś w Stanach. Tam w promieniu kilkudziesięciu kilometrów ( a są tam chyba dwa miasteczka) nie można włączać komórek, kuchenek mikrofalowych itp. O łączności radiowej nie wspomnę :)

I jakoś ludzie żyją :)

No wiem, ale łudziłem się, że chociaż tam nie ma zamkniętego terenu...

Jakoś jednak powstały tam różne timelapsy dostępne w sieci, jakoś się musi dać tam dostać.

Na szczęście radioteleskopy są gdzie indziej :)

42 minuty temu, wessel napisał:

Qbanos gdzieś tam grasował w Chile...czytałeś?

O, dzięki! Niestety strona z relacją nie działa... @qbanos coś poradzisz?

18 minut temu, _Spirit_ napisał:

Slider sobie spraw koniecznie :)

No, o sliderze myślę od dawna, w końcu chyba go zrobię. Najgorzej będzie to przewieźć samolotem, bo ucieka cenne miejsce i kilogramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, MateuszW napisał:

Nikt tam nie był?

Był.

Do La Silla wjeżdżaliśmy z autoryzowanym przewodnikiem, nie ma innej opcji.

W Las Campanas Observatory (skręcając na rozwidleniu w lewo, a nie w prawo jak na La Silla) brama znajduje się z tego co pamiętam znacznie wyżej, przed samym obserwatorium. Tym samym można się zbliżyć do kopuł, ale wejść na teren bez przepustki - nie. Co więcej, wjeżdżając na drogę do LCO jest obowiązek meldunkowy przez telefon dla każdego pojazdu.

 

Podobnie sprawa wygląda w dwóch pozostałych miejscach, gdzie byłem tj. CTIO (Cerro Tololo) i ALMA. Na wiele km przed obserwatoriami są bramy i strażnicy.

 

Oczywiście w grę wchodzą, jeśli już, jedynie wizyty dzienne. Choć słyszałem o takich ziomkach, co nocowali w Las Campanas czy Paranal :) Ci to mieli farta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli jedynym miejscem gdzie można bez problemu się zbliżyć jest LCO? W Paranal jak rozumiem jeszcze nie byłeś? Zastanawiam się czy tam też będzie brama z wielkim wyprzedzeniem, czy jednak da się zbliżyć.

13 minut temu, qbanos napisał:

Oczywiście w grę wchodzą, jeśli już, jedynie wizyty dzienne. Choć słyszałem o takich ziomkach, co nocowali w Las Campanas czy Paranal :) Ci to mieli farta!

Ja poruszę niebo i ziemię, żeby być tam w nocy. Być tak blisko i nie móc zrobić tam zdjęć nocnych...

 

Wiesz co się stało ze stroną http://www.astrofotografia.szczecin.pl?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pójść z buta do Paranal. To tylko 3.5 km od bramy do teleskopów pod małą górkę w jedną stronę :) Jak w tym filmie o Bondzie. Jeśli Cię nie ustrzelą za wtargnięcie na teren to spoko.

Z kolei do LCO jedzie się tylko 37 km szutrem od głównej drogi. Jak Cię nie zauważą to można próbować dojechać do bramy. Tyle, że w nocy to słaby pomysł.

Gdyby udało Ci się coś załatwić to pamiętaj o nas - 8 osób :) My też będziemy próbować.

 

Moja strona na razie nie działa. Domena została, ale nie mam czasu, żeby coś pod nią podczepić :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, qbanos napisał:

Jeśli Cię nie ustrzelą za wtargnięcie na teren to spoko.

Jak nie ma ogrodzenia to nie mają za co strzelać :) A jak jest to i tak nie wejdę. Sam szczyt przy teleskopach ma swoje ogrodzenie.

3 minuty temu, qbanos napisał:

Z kolei do LCO jedzie się tylko 37 km szutrem od głównej drogi. Jak Cię nie zauważą to można próbować dojechać do bramy. Tyle, że w nocy to słaby pomysł.

No ale to można czy nie podjechać pod tą bramę? Jak to u Ciebie wyglądało?

4 minuty temu, qbanos napisał:

Gdyby udało Ci się coś załatwić to pamiętaj o nas - 8 osób :) My też będziemy próbować.

Obawiam się, że z ilością może być problem. Nas też będzie kilak osób zainteresowanych taką akcją, a zapewne im więcej tym mniejsza szansa. W razie czego mam z tyłu głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba naprawdę nie oglądacie Astronarium - ale wstyd :) skontaktujcie się z prowadzącym ten program spoko gość będzie pomocny. Przynajmniej odpisuje na profilu facebook odnoszącego się do samego programu Astronarium, Niedawno był emitowany odcinek prosto z serca obserwatorium w Chile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.