Skocz do zawartości

Jaka dobra lornetke polecacie?


olaft1

Rekomendowane odpowiedzi

Zbyt ogólnie napisałeś. Musisz określić czy to ma być lornetka wyłącznie do obserwacji ,,z reki" czy większa/cięższa na statyw. Zależy Ci na jakości obrazu/optyki czy liczy się bardziej zasięg lornetki? 

 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, w cenie do 300 zł nie da się kupić "dobrej" nowej lornetki. Mając taką kwotę do wydania, pomyślałbym o używanej Delcie Optical Silver 10x50. W mojej ocenie jest to lornetka o klasę lepsza od lornetek z serii DO Starlight czy Celestron Skymaster. Przy ich dość słabej optyce korzyści z nieco większego zasięgu (na papierze) będą właściwie niezauważalne, a konieczność zakupu i używania statywu z racji powiększenia oraz gabarytów będzie bardziej uciążliwa, nie mówiąc już o większych kosztach. Poza tym uważam, że większy zasięg na papierze bynajmniej nie oznacza, że przez taką lornetkę zobaczy się więcej, ponieważ  w lornetkach najważniejsza jest optyka. Dobra optycznie, choć niekoniecznie droga lornetka np. 10x50 pokaże więcej niż przeciętna 15x70, ale o tym trzeba się osobiście przekonać.        

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro lornetka ma być nastawiona na zasięg i ma to być jedyna lornetka ( w sensie, że nie zakupisz drugiej uzupełniającej ) to odpowiednia byłaby 15x70, ale przyzwoitej jakości np. DO Skyguide.

Niektórzy chwalą sobie tanie SkyMastery. Ja się pod tym nie podpiszę bo nie miałem tej lornetki w rękach. Poza tym obserwacje raczej z podpartych łokci lub bardziej wskazane z żurawia lornetkowego/ statywu. 

Jeśli jesteś w stanie poświęcić nieco zasięgu na rzecz lepszej optyki i większego komfortu obserwacji z ręki to radzę posłuchać kolegi Lumen. 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Eternal84 napisał:

Niektórzy chwalą sobie tanie SkyMastery. Ja się pod tym nie podpiszę bo nie miałem tej lornetki w rękach.

Napiszę tak. Miałem przez jakiś czas Celestrona Skymaster 15x70 i byłem z niej bardzo zadowolony. Dopóki nie spojrzałem przez Nikona Action EX 10x50. Różnica w obrazach to była właściwie przepaść na korzyść tej drugiej, nie mówiąc o jakości wykonania. Pod ciemnym niebem wspomniany Nikon zupełnie deklasuje te wszystkie Skymastery i Starlighty 15x70, pomimo mniejszego powiększenia i obiektywów. Oczywiście jest od nich droższy, podobnie jak Ecotone/Kamakura 10x50 WP2, która optycznie podobała mi się nawet bardziej od Nikona.  Dlatego napisałem o lornetce Delta Optical 10x50  Silver, która jest tańsza w zakupie, a optycznie w mojej ocenie stoi na poziomie ww. Nikona 10x50 EX i Ecotone/Kamakury 10x50.  Tutaj można o niej poczytać pod kątem obserwacji astronomicznych:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=22&t=41116&hilit=silver

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lumen napisał:

Miałem przez jakiś czas Celestrona Skymaster 15x70 i byłem z niej bardzo zadowolony. Dopóki nie spojrzałem przez Nikona Action EX 10x50. Różnica w obrazach to była właściwie przepaść na korzyść tej drugiej, nie mówiąc o jakości wykonania. Pod ciemnym niebem wspomniany Nikon zupełnie deklasuje te wszystkie Skymastery i Starlighty 15x70, pomimo mniejszego powiększenia i obiektywów.

Każda lornetka jest dobra dopóki nie spojrzy się przez lepszą ;)

Choć nieraz przez lepszą trzeba dłużej obserwować, aby dostrzec, że coś nie tak z tą niższej klasy. Każdy ma inną wrażliwość.

Taki SkyMaster na pierwszą lornetkę w sumie może być dobry, ale o wygodzie obserwacji z ręki nie ma mowy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@astrokarol

Co mi po teoretycznie większym zasięgu taniej lornetki 15x70, skoro z powodu mniejszej źrenicy wyjściowej (czyli w praktyce ilości światła wpadającego do oka) i dodatkowo słabej transmisji,  spowodowanej użyciem kiepskich warstw przeciwodblaskowych na okularach, obiektywach i pryzmatach - obraz w niej jest dużo ciemniejszy i mniej kontrastowy niż w dobrej optycznie 10x50, a jakby tego było mało, na dodatek zabarwiony na żółto? 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, lumen napisał:

Co mi po teoretycznie większym zasięgu takiej budżetowej lornetki 15x70, skoro z powodu mniejszej źrenicy wyjściowej (czyli w praktyce ilości światła wpadającego do oka) i dodatkowo słabej transmisji,  spowodowanej kiepskich warstw przeciwodblaskowych na okularach, obiektywach i pryzmatach - obraz w niej jest dużo ciemniejszy niż w dobrej optycznie 10x50 i jakby tego było mało, na dodatek zabarwiony na żółto? 

Z tego co się orientuję to pracuje 63 mm apertury zamiast pełnych 70 mm. Mimo wszystko to więcej niż 50 mm więc zasięg i tak powinien być większy. Jeśli ktoś ma ograniczony budżet, a chce zobaczyć dokładniej choćby tarcze Księżyca to nie ma co zniechęcać do zakupu. Lepsza optyka pozwala łatwiej dostrzegać detal, ale czy pokaże go więcej to nie wiem. Nigdy nie porównalem wysokiej klasy 10x50 i niższej 15x70 obok siebie. W obserwacjach dziennych różnica w zasięgu napewno jest choćby z samego powiększenia. 

Edytowane przez Eternal84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, lumen napisał:

@astrokarol

Co mi po teoretycznie większym zasięgu taniej lornetki 15x70, skoro z powodu mniejszej źrenicy wyjściowej (czyli w praktyce ilości światła wpadającego do oka) i dodatkowo słabej transmisji,  spowodowanej użyciem kiepskich warstw przeciwodblaskowych na okularach, obiektywach i pryzmatach - obraz w niej jest dużo ciemniejszy i mniej kontrastowy niż w dobrej optycznie 10x50, a jakby tego było mało, na dodatek zabarwiony na żółto? 

Ja nie pytam o jakość optyki tylko o zasięg ...

Źrenica wyjściowa nie wpływa na to ile wpada światła a średnica obiektywu (rzeczywista).

Nie ma czegoś takiego jak mała/duża źrenica. Kwestia jaki obserwujemy obiekt mówi nam dopiero czy źrenica jest za mała/ za duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że co? :blink: Źrenica wyjściowa to jeden z najważniejszych parametrów podawanych przez producentów lornetek. Jest to  wypadkowa wielkości obiektywu i powiększenia. Lornetka 15x70 ma źrenicę wyjściową ok. 4,6mm (70mm / 15), lornetka 8x30 - 3,75mm (30mm / 8), natomiast lornetka 10x50 - 5mm (50mm / 10). Oczywiście im większa źrenica wyjściowa, tym lepiej lornetka sprawuje się w nocy. Nie bez powodu do obserwacji nocnych, w tym astronomicznych ale też w myślistwie preferowane są "jasne" lornetki 7x50mm i 8x56, których źrenica wyjściowa wynosi ok. 7mm.   

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doczytaj ostanie zdanie:

"Kwestia jaki obserwujemy obiekt mówi nam dopiero czy źrenica jest za mała/za duża."

 

W teleskopach czy lornetkach z wymiennymi okularami używa ogniskowej "pasującej" do danego obiektu. Dlaczego źrenica w "stałych" lornetkach miała by działać inaczej ? Lornetka z 6-7 mm źrenicą będzie świetna do dużych obiektów (Veila), z 3-4 mm (np. 20x70) będzie świetna do mniejszych (np. M27)

 

Jeśli jest tak jak mówisz to dlaczego nie poleca się lornetek typu 10x70 ? Przecież im większa źrenica tym lepsza default_blink.png

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.