Skocz do zawartości

Czym złożyć dużą mozajkę Księżyca?


dziki

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

dotychczas sprawdzał się Image Composite Editor, niestety... poległ przy 220 panelach (zachciało mi się barlowa x2 włożyć). Robiłem osobne panele z przebiegów pionowych - OK, złożył je (13 paneli), ale poskładanie ich razem do kupy go przerosło - to chyba tylko ręcznie - a efekt będzie pewnie mierny.

 

Czym to poskładać? Próbowałem Huginem ale ten soft jest totalnie dla mnie niestrawny (chyba że ktoś pomoże mi go ogarnąć). Jest jakaś alternatywa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Huginie masz opcję dla asystenta który cię oprowadzi po kolejnych etapach, spróbuj.

Pamiętaj by ustawić rzut prostoliniowy.

Jeśli klatki nachodzą na siebie co najmniej na 1/3 to nie będzie żadnych problemów, co prawda nigdy nie robiłem takiej ilości klatek (ograniczeniem może być zarządzanie Ramem lub inne rzeczy związane za sprzętem) ale niektóre wynikowe panoramy u mnie wychodziły w okolicach 1 - 1.5 Gb nieskompresowanego Tiffa 16 bit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Huginie zaczynam od asystenta, ale po wybraniu "wczytaj zdjęcia" wymaga podania ogniskowej... co dla 220 zdjęć robi się dla mnie niestrawne ;)

edit: no dobra, po wciśnięciu ESC na parę sekund wczytał wszystko w defaulcie i pozwolił potem podać ogniskową. Zobaczymy co dalej... ;)

 

Tayson a wiesz jak ICE zmusić do ruchu typu serpentine góra-dół? Bo pokazuje opcję prawo-lewo, a akurat patrz pechowo robiłem góra-dół-góra-dół :D

edit2: dobra jedna kawa za mało dziś. Wystarczył jeden klik ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze primo - nie polecam składania na raty. Wszystkie te programiki w wielu przebiegach (iteracjach) optymalizuja sobie zadane zestawy plików. Dla poszczególnych paneli może to wyjść ciut różnie i wtedy przegryw: nie dopasujesz paneli.

Wczytaj wszystkie pliki w huginie, kliknij "wyrównaj", wybierz rzutowanie (w zakładce "rzut"). Jeżeli się coś pomiętosi, mozna poukładać obrazki ręcznie w odpowiednim układzie (zakładka "układ") i znowu "wyrównaj". W zakładce "układ" możesz edytować punkty kontrolne 

Wielgachne mozaiki, rzędu 100 kpix bok, składam w autopano giga.

Jeżeli masz PS lub PSE, spróbuj funkcji photomerge-panorama, skutecznie sama układa mozaiki kilkurzędowe.

Z moich doświadczeń wyszło, że trzeba mieć pod ręką kilka programów, bo każdy daje inne wyniki. Jak jeden się na składance wyłoży, to drugi łyka ją bez żadnego ale.

EDYTA

W huginie ogniskową podaje się raz. On to zapisuje dla zestawu plików (projektu) w tym swoim pliczki pto.

ICE podziękowałem po pierwszej próbie. Zrobił taką sieczkę z kolorów i poziomów, że żal.

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezmiennie Hugin nie chce współpracować. Help... robię tak:

 

- zakładka asystent, wczytaj zdjęcia - 84 panele

- wciskam na dłużej ESC żeby zdjęcia wczytały się bez parametrów

- podaję ogniskową 2700mm

- klikam wyrównaj

 

Liczy punkty wspólne i kończy pracę komunikatem "Statistically cleaning of control points...". Nic się nie dzieje, wciskam "anuluj", komunikat: "asystent nie zakończył poprawnie pracy. Proszę sprawdzić wynikowy plik projektu".

 

Klikam "utwórz zdjęcie panoramiczne". Mieli. Wypluwa mielonkę.

 

Testowo robię próbę dla mniejszej ilości paneli (27), wynik ten sam.

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po paru porażkach Hugin w końcu załapał o co chodzi.

W PS CC i ICE zawsze w narożach coś nie mógł złożyć i ciągle zostawały wybrakowane fragmenty.

 

Ustawiłem mu płaską mozaikę zamiast odwzorować sferycznych a przy wsadzie zdjęć ogniskową 2700 i faktor ogniskowej na 7.2 co wynika z małych rozmiarów matrycy ASI 120mm.

Wynikowy plik ma około 150 Mb w Tifie. Wrzucam tu nieprzerabianego jpga.

Moon.jpg

Moon2.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha w ustawieniach ogólnych dodaj sobie pamięć , ja ustawiłem na 4096 Mb, w tym samym oknie w zakładce "asystent" zwiększyłem liczbę punktów kontrolnych do 30, w następnej "edytor punktów kontrolnych" powiększałem domyślne parametry szerokości o około 50 %.

Może jeszcze odczytaj sobie ustawienia z mojego pliku hugina opcją: odczytaj szablon.

Moon.zip

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podałem tylko ogniskową 2700, mnożnik zostawiłem na 1,5 jak dla dslr. I pykło. Odwzorowanie płaskie jak pas z Bayeux - sam hugin poskładał w kilka rzędów.

No, zagrzejesz kompa. Jak włączam hugina, to wentylator z procka zasysa mi kapcie z nóg :laughing1:

 

Edytowane przez Fredrixxon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.