Skocz do zawartości

Szybki dithering - dla tych co nie mają


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Przepis na wygładzenie stacka jak ktoś nie ma możliwości dithering`u.

1 Łapiemy np połowę materiału - powiedzmy 1500x 20min. 

2 Kopiemy kamerę w wyciągu tak żeby zrobiła obrót o równe 180 stopni. Wcześniej luzujemy śruby żeby kamery/aparatu nie uszkodzić.

3 Łapiemy kolejne 1500x 20min

4 Kalibrujemy

5 Obracamy jedną partię klatek (tak te 1500) o 180 stopni

6 Stack

7 Cieszymy się stackiem gładszym od łysiny Kaczyńskiego.

 

edit

Zapomniałem dodać - po obrocie kamery zaprzęgamy szare komórki odpowiadające za wyobraźnie przestrzenną - żeby kadr się w miarę ładnie złożył.

Pzdr.

 

edit

U mnie zadziałało perfekt chociaż to było dzieło przypadku. Miałem 100 klatek z ASI po 2min z czego 30 obrócone właśnie o 180 stopni.

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Krzychoo226 napisał:

Eeee dithering to ma każdy komu się w trakcie sesji zestaw ugina i kadr wędruje w jedną stronę w trakcie nocy. Wystarczy guidować zewnętrznym guiderem :)

Tego typu "dithering", a raczej dryf, jest niestety zły dla astrofotografii - powoduje widoczne smugi, które widać na większość zdjęć początkujących astrofotografów. Jeżeli ktoś ma taki dryf, to tym bardziej powinien się zatroszczyć o odpowiednie "majtanie" montażem między klatkami :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, MateuszW napisał:

Dla mnie prościej jednak zaznaczyć jednego boxa w maximie

Dlatego dopisałem - dla tych co nie mają.

Btw Mateusz masz jakąś instrukcję do Dream Focuser?

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, _Spirit_ napisał:

Z Meridian Flip miałem same problemy.

Ja czekam na to, co Ivo uda się zdziałać w APT, w najbliższym czasie: "The countdown to APT 3.60 and automated meridian flip has began! 1f642.png:) Available is preview/beta 3.56.1. Needed is feedback for the PHD2 integration."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Tego typu "dithering", a raczej dryf, jest niestety zły dla astrofotografii - powoduje widoczne smugi, które widać na większość zdjęć początkujących astrofotografów. Jeżeli ktoś ma taki dryf, to tym bardziej powinien się zatroszczyć o odpowiednie "majtanie" montażem między klatkami :P

Przede wszystkim o kalibracje swoich klatek i odpowiedni algorytm stackujący. Nie widzę powodu by materiał stackowany czymś innym niż średnią, w którym w ciągu nocy kadr odjeżdża na 30-40 pikseli miał mieć jakieś regularne artefakty.

W moim pierwszym zestawie z ccd miałem taki "dithering" i działał bardzo ładnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2018 o 18:51, Krzychoo226 napisał:

Przede wszystkim o kalibracje swoich klatek i odpowiedni algorytm stackujący. Nie widzę powodu by materiał stackowany czymś innym niż średnią, w którym w ciągu nocy kadr odjeżdża na 30-40 pikseli miał mieć jakieś regularne artefakty.

Ja również nie widzę powodu, ale takie są fakty. Zmagam się ostatnio z tym problemem w Nikonie D7500 na nieguidowanym montażu. W tle powstają paskudne pasy. Żadna kalibracja nic tu nie pomaga! Wbrew logice? Być może. Ale tak czy siak, jednostajny dryf jest najgorszym złem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Ja również nie widzę powodu, ale takie są fakty. Zmagam się ostatnio z tym problemem w Nikonie D7500 na nieguidowanym montażu. W tle powstają paskudne pasy. Żadna kalibracja nic tu nie pomaga! Wbrew logice? Być może. Ale tak czy siak, jednostajny dryf jest najgorszym złem.

Miałem taki dryf gdy stosowałem zewnętrzny guider i wszystko działało, żadnych pasów nie miałem, darków nigdy nie stosowałem, hotpixeli po stacku praktycznie nie było. Nie chce mi się szukać poszczególnych tematów, tu jest trochę zdjęć: https://astropolis.pl/topic/48468-atik-16hr/

Widzisz jakieś pasy? A kadr uciekał sobie powoli w trakcie nocy. Tylko u mnie z racji skali pozycje gwiazd różniły się od siebie na kolejnych klatkach, może u Ciebie dryf jest zbyt wolny i algorytm sobie nie radzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka spostrzeżeń z ostatnich nocy. Używam na zmianę guidowania w Maximie i PHD. PHD ma dryf ale nie jest w ogóle kompatybilny w żaden sposób z tym co robi Maxim czy jakikolwiek inny soft do akwizycji materiału. Robi nam dryf kiedy mu się podoba. Na ogniskowej 200-400-600 jest to niewyczuwalne ale ostatnio bawię się RC 6 z reduktorem 0,75 czyli ogniskowa lekko ponad 1000. I tu już jest problem bo dryf z PHD powoduje lekki pojazd. Inaczej jest prowadząc całą sesję z Maxima. Program wie kiedy kończy się klatka i kiedy może przesunąć montaż. Niestety wydłuża nam się czas trwania sesji bo trzeba zwiększyć odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi klatkami na tyle żeby guider znów się uspokoił. 

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, _Spirit_ napisał:

Jeszcze kilka spostrzeżeń z ostatnich nocy. Używam na zmianę guidowania w Maximie i PHD. PHD ma dryf ale nie jest w ogóle kompatybilny w żaden sposób z tym co robi Maxim czy jakikolwiek inny soft do akwizycji materiału.

Masz na myśli dithering? Bo jeśli tak, to PHD2 bez żadnego problemu dogaduje się choćby z APT, kiedy można robić dtihering, kiedy APT powinien zacząć robić zdjęcie (ustabilizowanie guidingu), a kiedy awaryjnie przerwać (gwiazda nagle odjechała na zbyt dużą odległość).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, _Spirit_ napisał:

Jeszcze kilka spostrzeżeń z ostatnich nocy. Używam na zmianę guidowania w Maximie i PHD. PHD ma dryf ale nie jest w ogóle kompatybilny w żaden sposób z tym co robi Maxim czy jakikolwiek inny soft do akwizycji materiału. Robi nam dryf kiedy mu się podoba. Na ogniskowej 200-400-600 jest to niewyczuwalne ale ostatnio bawię się RC 6 z reduktorem 0,75 czyli ogniskowa lekko ponad 1000. I tu już jest problem bo dryf z PHD powoduje lekki pojazd. Inaczej jest prowadząc całą sesję z Maxima. Program wie kiedy kończy się klatka i kiedy może przesunąć montaż. Niestety wydłuża nam się czas trwania sesji bo trzeba zwiększyć odstęp czasowy pomiędzy kolejnymi klatkami na tyle żeby guider znów się uspokoił. 

PHD bardzo ładnie współpracuje z SGP bijąc całkowicie maxima i to co można w nim ustawić. SGP czeka z rozpoczęciem klatki aż PHD się ustabilizuje, może również przerwać naświetlanie klatki gdyby PHD zgłosił jakieś anomalie, itd itd

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Iluvatar napisał:

Masz na myśli dithering? Bo jeśli tak, to PHD2 bez żadnego problemu dogaduje się choćby z APT, kiedy można robić dtihering, kiedy APT powinien zacząć robić zdjęcie (ustabilizowanie guidingu), a kiedy awaryjnie przerwać (gwiazda nagle odjechała na zbyt dużą odległość).

Czyli wygląda to tak że maxim za mega dużą kasę nie oferuje niczego co właściwie jest już standardem.

Edytowane przez Krzychoo226
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chciałem podpytać czy jest więcej osób które próbowały tej metody. Zamierzam się z wypróbowaniem tego i jestem ciekaw jak to u innych wyglądało, czy pomogło czy nie. Mam montaż tylko z osią RA plus guiding więc wygodniej jest obrócić aparat ze szkłem na obejmie niż przesuwać montaż i na nowo kalibrować guiding. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.