Skocz do zawartości

Okulary Morpheus Baader Planetarium - test rodzinny


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za tak kompleksową ocenę Morpheusów (która zresztą czytałem już jakiś czas temu na innym forum) i za wyczekiwany dodatek na temat okularu 17,5 mm. Wyczekiwany - bo kupno tego okularu od pewnego czasu chodzi mi po głowie.

Dopiero po lekturze tego tekstu uświadomiłem sobie, że podobny problem z muszlą oczną występuje w Hyperion Zoom Mark IV. Też łapię się na tym, że dla ostrego widzenia muszę odsuwać oko jeszcze dalej od okularu. Ale wcześniej zrzucałem to na karb problemów z wzrokiem, bo zwyczajnie nie przyszło mi do głowy, aby zmierzyć wysunięcie muszli ocznej i przekonać się, że jest ono o połowę mniejsze niż odległość ER.

Czy przedłużki M43 są teraz standardowo dodawane przy zakupie do okularu? Z opisów w sklepach internetowych to tak jakoś nie wynika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W zeszłym roku porównałem Morpheusza 6,5mm z moim ES 6,7mm w achromacie 120/600. Obserwowanym obiektem był Mars jakieś 2 miesiące po opozycji. Baader zjadł ESa na śniadanie i jeszcze się oblizał ze smakiem. Mniejsza AC, większy i wygodniejszy odstęp źw od okularu, większa soczewka, łatwiej było ustawić ostrość i więcej zauważalnych detali na tarczy. Ciekawe jak by wypadł Morpheusz 4,5mm vs Vixen SLV 4mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mojego Bressera 102/460 ED (f4,5) mam między innymi ES 11mm 82° i cóż mogę napisać, obraz jaki daje w tym refraktorze jest ostry jak żyleta a gwiazdy szpilki. Powoli rozglądam się za czymś sensownym od 6 do 6,7mm z 82° polem. Zainteresowanie skierowałem na ES 6,7mm z racji tego, że mam już 11mm i jest super, ale czy w tym przypadku może też być super? Nie wiadomo. Biorę jeszcze pod uwagę Morpheusa 6,7mm 76°, Meade S5000 UWA 6,7mm 82° i jego "kolegę" Meade 5000 HD-60 6,5mm 60°. Od wyboru do koloru, ale ....co wybrać? Pomoże ktoś? Powyższy test Tomka trochę mnie namieszał w głowie bo Morpheusa pod uwagę nie brałem. 

Edytowane przez Hagen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.