Skocz do zawartości

problemy z guidingiem / montażem


holeris

Rekomendowane odpowiedzi

Kable są w miarę upięte, za pomocą takiego cudu:

image.png.1e1fa799a440d23668689be837467887.png

W osi DEC jet trochę opór. Próbowałem go poluzować, tak jak tutaj - trzeba poluzować 2/3 śrubki i kręcić osią. W osi RA to pomogło, chodzi teraz bardzo płynnie. Ale w osi DEC, pomimo znacznego "wykręcenia", opór pozostawał ten sam, ostatecznie przywróciłem poziom "wkręcenia" DEC do pierwotnego stanu. Na dalsze zabawy brak mi skilla. @Mitek zaoferował pomoc w tej kwestii. Docelowo chciałbym go (nie osobiście ;-)) przesmarować, wyregulować ślimaka, wymienić łożyska, etc.

Elektronicznie sprawna jest o tyle, że sam pilot, GOTO, allignacja, etc. chodzą bez zarzutu. No i się kalibruje w PHD2.

Edytowane przez holeris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od ustalenia dlaczego oś DEC aż tak odjeżdza. Czy aby na pewno montaż jest dobrze ustawiony na polarną? Jaki błąd ustawienia pokazuje Ci PHD2 po kilkunastu minutach śledzenia trendu w drift align? Zupełnie odrębny temat to nieskuteczne korekty w osi DEC - sugestia żeby sprawdzić działanie korekt za pomocą manualnych korekt w PHD2 to właściwy kierunek. Tuning agresywności i innych parametrów zostaw sobie na koniec, po rozwiązaniu ww. kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak enkoder przy silniku osi dec? Ja wymieniłem na kierunkowy jednostronny i tarczę która miała jakaś malutką ryse i silnik się gubił.. dopiero wtedy montaż się odnalazł tak to szalało jak u ciebie.. Mozna tylko gdybać ..warto by ktoś się montowi przyjrzał doświadczony, może  powinieneś skorzystać z tej pomocy. Mi pomógło na oś dec sprawdzenie jej elektroniki. To może być jedna z możliwości jeśli masz pewność ze biegun jest dobrze ustawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując:

  • Upewnić się, że wyważenie jest OK i kable są uporządkowane
  • Doinstalować sterownik ASI ASCOM
  • Zmienić ustawienia w PHD2:
    • Obliczyć krok kalibracji (wygląda na to, że kreator sam to już ustawił)
    • Włączyć subframes (to akurat niewiele wnosi, ale się przyda)
  • Porządne ustawienie na biegun. Będę ponownie stosował metodę "polar drift allign". Po ustawieniu czekać kilkanaście minut w PHD2 na wynik błędu
  • Sprawdzić czy montaż reaguje na ręczne korekty w PHD2
  • Po kalibracji poczekać 5 minut

W dalszej kolejności:

  • Dopieszczenie agresywności i innych parametrów
  • Przetestować PHD1
  • Regulacja montażu
  • Rezygnacja z ST4

Jeszcze jakieś pomysły? Ktoś, coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo szybsza metoda dła ciebie od dryfowej to sharp cap 2.9 darmowy z asi 120 z opcją polar align. Metoda dryfu niby jest prosta ale czasochłonna i jesli masz inne czynniki ktore wpływają na prowadzenie nie wykonasz jej w 100% dobrze..SharpCap ustawisz w zakresie 2 minuty kątowe i niżej, dużo szybciej i też schludnie.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Iluvatar napisał:

Co prawda jeszcze nie testowałem, ale w najnowszym PHD2 też weszły jakieś nowe metody ustawiania na polarną i chyba w dodatku całkiem podobna, jak nie ta sama, co w SharpCapie.

Owszem ale w np Static Polar Alignment na przykład o ile pamiętam trzeba znać kąt obrotu matrycy w wyciągu okularowym guidescope. Co dla mnie było kłopotliwe bo wyznaczałem go na oko a to zapewne fałszuje pomiar.po kalibracji nie ma tego kłopotu bo soft sam go wyznaczy ale to nie trwa 5 minut. Chyba że coś się zmieniło..już spory czas temu przerzuciłem się na ekosa z linuxem i nie jestem na czasie.Więc nie chce wprowadzać w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Selmak napisał:

Owszem ale w np Static Polar Alignment na przykład o ile pamiętam trzeba znać kąt obrotu matrycy w wyciągu okularowym guidescope. Co dla mnie było kłopotliwe bo wyznaczałem go na oko a to zapewne fałszuje pomiar.po kalibracji nie ma tego kłopotu bo soft sam go wyznaczy ale to nie trwa 5 minut. Chyba że coś się zmieniło..już spory czas temu przerzuciłem się na ekosa z linuxem i nie jestem na czasie.Więc nie chce wprowadzać w błąd.

Kalibracja to akurat szybka piłka, w celu ustawienia na polarną można ją skrócić do powiedzmy 7 kroków, więc powinno to szybko pójść. Ale przy najbliższej okazji spróbuję to sprawdzić. Co nie zmienia faktu, że SharpCap nie potrzebuje żadnej kalibracji, więc może być trochę szybszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.