Skocz do zawartości

46P/Wirtanen - jasna kometa na zimę 2018/2019


Rekomendowane odpowiedzi

Spotkanie komety 46P/Wirtanen z galaktyką NGC951

Kometa staje się jasnym obiektem lornetkowym znajdującym się w gwiazdozbiorze Wieloryba. Kompozycja 3 klatek po 2min. wykonana przez teleskop o średnicy 0,43m o ogniskowej 1940mm znajdujący się w New Mexico (USA).

46P_L3x2min.jpg.ea9cef2691deddc121e37e43e19313c3.jpg

 

 

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zdążyła już rozwinąć długi, delikatny, falujący warkocz:

http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=149549&PHPSESSID=uchffvss3vq45lun2nn6ab3uu1

 

Mam nadzieję, że środowo-czwartkowe okienko pogodowe pozwoli zapolować na nią wizualnie i fotograficznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jutomi napisał:

Kometa zdążyła już rozwinąć długi, delikatny, falujący warkocz:

http://spaceweathergallery.com/indiv_upload.php?upload_id=149549&PHPSESSID=uchffvss3vq45lun2nn6ab3uu1

 

Mam nadzieję, że środowo-czwartkowe okienko pogodowe pozwoli zapolować na nią wizualnie i fotograficznie.

I to wszystko w ciągu godziny? Ale super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie trudno pokazać statycznie ten warkocz, bo jak poskłada się obrazki medianą w celu wywalenia gwiazdek to wywali przy okazji ruchowe elementy warkocza :ermm: trzeba będzie zastosować niestandardowe metody obróbki :yahoo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało się ją zaobserwować wybierając się pod podmiejskie niebo. Niestety, widok nie był spektakularny, to pojawiał się to uciekał. Z zaświetlonego centrum wg mojej oceny lepiej widać mgiełkę M82 niż tutaj Wirtanen'a, mimo to cieszy, że warunki dopisały, że się przemogłem, i że i tak warto było. Od czasu Hale'a-Boba to dopiero moja druga kometa...

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jutomi napisał:

Przed chwilą wróciłem z polowania na 46P pod niebem dochodzącym do 20,75.

Wracając z Krakowa zatrzymałem się też pod podobnie ciemnym niebem (SQM-L pokazał 20.81), tyle że u mnie kometa była w najciemniejszej części nieba. W takich warunkach była obiektem dość oczywistym podczas obserwacji zerkaniem. Wyglądała jak słabsza wersja M 44. Jej jasność oceniłem na 4.6 mag, a średnicę głowy na 70'. 

 

Widziałem też w lornetce 10x50 komety 64P/Swift-Gehrels i 38P/Stephan-Oterma.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj również obserwowaliśmy kometę kilka kilometrów od Bydgoszczy na południe lornetkami 10x50 i 16x70. Niebo jeszcze dość zaświetlone, jednak wiatr porozwiewał chmury i była całkiem niezła przejrzystość. Komety nie dostrzegłem gołym okiem. W lornetkach niestety nie było widać aż tak dużej komy o jakiej się pisze więc wniosek taki, że wymaga bardzo ciemnego nieba i sama przejrzystość i średnie niebo nie wystarczą. Widok w Fuji 10x50 przypominał powyższe zdjęcie @jutomi tyle że z mniejszą ilością gwiazd i bez łuny. Dało się też dostrzec tę samą nieregularność kształtu w kierunku lewo-góra co na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj, około godziny 20.30, zaatakowałem kometę ze wschodnich rubieży Opola. Niestety, w przeciwieństwie do nieba w zenicie, coś wisiało nad południowym horyzontem i kometa w lornetce 10x50 nie była łatwym obiektem. Jej rozmiar w lornetce, ze względu na warunki, zdecydowanie był mniejszy niż księżyca w pełni. O obserwacji gołym okiem nie było nawet mowy, świadczy o tym fakt, że nawet najjaśniejsze gwiazdy Erydanu sasiadujace z kometą były ledwie widoczne zerkaniem. Może dziś pogoda jeszcze dopisze i będzie dla mnie łaskawsza. 

 

Pozdrawiam i powodzenia w łowach.

Tom

Ps. DARK, jakie parametry ma użyty do foto sprzęt?

Edytowane przez yui1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu udało mi się zaobserwować kometę. Cóż za widok! Przez 12 cali nawet w centrum miejscowości, z balkonu i bez specjalnej akomodacji oka jest bardzo duża i jasna. Z samym odnalezieniem nie było większych problemów, bo już w szukaczu była widoczna jak mała mgiełka.Warunki oceniłbym na bardzo dobre i może dlatego wydawała mi się bardzo ładna. I pomyśleć, że najlepsze dopiero przed nami :movingtongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ciemnym i przejrzystym niebie (w Beskidzie Niskim) kometa jest już obiektem bez trudu widocznym gołym okiem. Dziś oceniłem jej jasność na 4.5 mag, a średnicę jej głowy na 70'. Fantastycznie prezentowała się też w każdej lornetce (2.3x40, 10x50 i 25x100). Kometa była większa i znacznie jaśniejsza niż świecąca blisko zenitu galaktyka M 33 (też widoczna gołym okiem). 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio gdy ją widziałem to była ledwo widoczną plamą a warunki były średnie. Albo lokalnie mam tak słabe warunki nisko nad horyzontem albo takie uroki mieszkania kilka kilometrów od Wisły. Sam nie wiem. Obym mógł ją zobaczyć w pełnej krasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Dęblina w kierunku południowym masz Puławy i dlatego tło nieba jest zbyt jasne. Musisz się wybrać co najmniej za Kazimierz Dolny, tam powinno być lepiej, ale trzeba obserwować w czasie górowania komety. Wczoraj w Lublinie było mgliście i kometa prawie nie odcinała się od tła. W takich warunkach obserwacja nie ma sensu.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Warszawie nie do wylukania lornetką 10x50, ale wystarczyło wybrać się te 20km od centrum na południowe obrzeża miasta, a kometa złapana bez adaptacji wzroku, wielkość ponad Księżyc nawet, zaš jasność powierzchniowa porównywalna z obszarem poza stricte-centralną częścią M31, której środek, zdecydowanie jaśniejszy, widać przecież bez problemu nawet z wlk. miasta.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.