Skocz do zawartości

46P/Wirtanen - jasna kometa na zimę 2018/2019


Rekomendowane odpowiedzi

Jakże jest to wspaniała dla mnie informacja. Uwielbiam komety i od zawsze kojarzyły mi się z czymś majestatycznym. Zrobię wszystko, aby ją uchwycić. Będę rozpowiadał gdzie się da co czeka nas w najbliższym czasie. Dziękuję !

Edytowane przez Winter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sidiouss napisał:

@Paether jest opcja żeby na forum przykleić takie wiadomości, niekoniecznie w formie tematów, ale jakichś notek z ciekawymi zjawiskami,

Cały czas mamy na forum kalendarz, którego widget można wrzucić w boczny pasek, a każdy może dodawać tam interesujące wydarzenia ;)

 

kalendarz.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie jakaś jasna kometa :) Jeśli się sprawdzi, to najjaśniejsza w moim życiu.

 

Piotrze, umiesz os, acowac jaka będzie miała prędkość kątową na niebie w czasie tego zbliżenia z rozmiarem 1 st? Wizualnie to nie problem, ale fotograficzne pewnie klatki max kilka sekund się nie rozjadą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ją znów ostatniej nocy (5/6 października 2018) z ciemnego miejsca w Beskidzie Niskim (z pięknie widocznym przeciwblaskiem i słabym, ale ocztywistym pasmem zodiakalnym). W 33 cm teleskopie kometa była widoczna dość słabo, jednak wynikało to z małej wysokości nad horyzontem oraz z tego, że świeciła blisko jasnej gwiazdy. Jej jasność oceniłem na około 10.5 mag, a średnicę jej głowy na 3'. 

 

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Piotrze, umiesz os, acowac jaka będzie miała prędkość kątową na niebie w czasie tego zbliżenia z rozmiarem 1 st? Wizualnie to nie problem, ale fotograficzne pewnie klatki max kilka sekund się nie rozjadą :)

Kometa będzie się wtedy przemieszczać o około 10' na godzinę, czyli jakieś 10" na minutę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

To pewnie ta jasna gwiazdka w centrum mojej fotki - nie mogłem znaleźć jej w żadnym z dostępnych mi katalogów...

Tak, to właśnie ona. Ta gwiazda to GSC 6431 581 (alternatywnie: SAO 167399 lub HD 11829). Jej jasność to 8.5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, wessel napisał:

Ale na razie kometa jest straaaaasznie nisko.

To prawda. Co gorsza, przez najbliższe 4 tygodnie jeszcze się o kilka stopni obniży. Później kolejne 3 tygodnie zajmie jej powrót do tej wysokości, którą ma teraz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
17 hours ago, PiotrTheUniverse said:

...No i obecnie trzeba by też zmierzyć się ze Schwassmann-Wachmann 1. Podają dla niej 11,5 mag., a góruje wysoko nad horyzontem i o rozsądnej godzinie (Wodnik). Mały off-topic, ale próbował ktoś?

Piotr Guzik obserwował 15.10. Teraz obserwatorzy oceniaja ją na >12 mag. Po 21 będzie na wysokości 35 stopni nad horyzontem.

https://cobs.si/analysis2?col=comet_id&id=57&plot_type=0

 

A tu można sobie wygenerować mapkę na konkretną godzinię:

https://heavens-above.com/Comets.aspx

Księżyc dziś wschodzi po 22, więc do tego czasu można komety obserwować :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.10.2018 o 22:01, M.K. napisał:

W oczekiwaniu na grudzień polecam kometę 64P/Swift-Gehrels obok M31, przed chwilą dałem jej jasnośc 10 mag, teraz już Księżyc przeszkadza, ale jutro poprawka :)

Ta kometa jest naprawdę fajna. Na ciemnym niebie w dużym teleskopie jest potężna i jasna. Obserwowałem ją dziś z Beskidu Niskiego i w lornetce 10x50 oceniłem jej jasność na 9.1 mag, a średnicę głowy na 10'.

 

 

22 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

...No i obecnie trzeba by też zmierzyć się ze Schwassmann-Wachmann 1. Podają dla niej 11,5 mag., a góruje wysoko nad horyzontem i o rozsądnej godzinie (Wodnik). Mały off-topic, ale próbował ktoś?

29P/Schwassmann-Wachmann to słynna "wybuchająca" kometa. Ona krąży po niemal kołowej orbicie, dalej od Słońca niż Jowisz i zwykle jest słaba, jednak kilka razy do roku wybucha. Tuż po wybuchu ma zwykle jasność 13mag - 14mag, jednak czasem zdarza się jej silniejszy wybuch. Tuż po wybuchu jest obiektem gwiazdopodobnym, dzięki czemu nawet przy jasności 13mag bez większego trudu widać ją w teleskopie o średnicy 20 cm. Już 2-3 dni po wybuchu wygląda jak niewielka mgławica planetarna, natomiast 2-3 tygodnie po wybuchu jest obiektem dość dużym i mocno rozmytym, a niedługo potem przestaje być widoczna (jeśli wybuch był silny, to czasem widać ją nawet około 2 miesiące po wybuchu).

W tym roku pod koniec września przydarzyły się jej w krótkim odstępie czasu 2 silne wybuchy, w wyniku których pojaśniała do około 11.5mag. Od tego czasu widziałem ją już 6 razy i choć jej jasność utrzymuje się na stałym poziomie, to za każdym razem jest większa i bardziej rozmyta. Widziałem ją też dziś - jej jasność oceniłem na równo 11.5mag, a średnice jej głowy na 3'. Teraz jest ona już obiektem bardzo mocno rozmytym i widocznym jedynie na ciemnym niebie.

 

Jeśli chodzi o kometę 46P/Wirtanen, to i ją miałem dziś w planach, ale zanim zdążyła się wznieść na tyle, żeby można było na nią zapolować, to część nieba, w której się znajdowała zasnuła się cirrusami.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrek Guzik napisał:

Ta kometa jest naprawdę fajna. Na ciemnym niebie w dużym teleskopie jest potężna i jasna. Obserwowałem ją dziś z Beskidu Niskiego i w lornetce 10x50 oceniłem jej jasność na 9.1 mag, a średnicę głowy na 10'.

 ...Pięknie pojaśniała zatem w porównaniu do obserwacji sprzed kilku tygodni, kiedy to bardziej przypominała obecną Schwassmann-Wachmann. Dzięki za szczegółowe informacje, spróbuję sobie niebawem obydwie ustrzelić. Wolę nawet słabsze, a bardziej rozmyte, niż te lepiej widoczne 'gwiazdki', które przy ograniczeniach pogodowo/sprzętowych nie sposób odróżnić od prawdziwych gwiazd.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.