Skocz do zawartości

46P/Wirtanen - jasna kometa na zimę 2018/2019


Rekomendowane odpowiedzi

Stała się na tyle jasna bym mógł ją pokazać bez wyrzutów sumienia partnerce, z zaświetlonego miasta. Koniec końców po prezentacji jeszcze kilku jasnych standardowych mgiełek, Plejad i Mel31 skwitowała że Wirtanen była najmniej ciekawa ze wszystkiego. Zauważyłem jak znacząco przemieściła się z pomiędzy dwóch słabych gwiazd ku północy w przeciągu zaledwie godziny. Oby 16 dopisała pogoda, choćby tak niespodziewanie jak tej nocy.

Edytowane przez Alfa Bundis
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało mi się zestackować jedną sekwencję plików ze zdjęciami komety 46P/Wirtanen.

DSS po prostu bojkotuje i nie chce stackować plików z rozjechaną ostrością lub z pojechanymi gwiazdami, fotografowanymi na zbyt długim czasie ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba..

 

Czas 3 sek na klatkę był jednak za długi, bo gwiazdy są pojechane. A zdjęcia robione na wysokości 12 piętra bloku na krakowskim osiedlu, to nie najlepszy pomysł, bo wiatr podmuchami szarpał statywem, co widać na gwiazdach.

 

Kometa 46P/Wirtanen ; fotografowana 08.12.2018 w Krakowie : lustrzanka Pentax K-5 : naświetlane 3 sek na ISO 3200 ; obiektyw Pentax 4/300 ; stack 16 klatek w DSS ; godz 20.06 - 20.08. Fotografowane ze zwykłego statywu foto i bez prowadzenia za ruchem nieba

 

 

 

 

 

46PWirtanen08.12.2018zz.jpg

Edytowane przez Krakus
Proszę moderatora o przywrócenie .widoczności zdjęcia z tego postu.
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj nacieszylem oko pracuje na nocki i wziąłem lornetkę do pracy ładnie było ja widać byla naprawdę jasna może jak bym pobyl trochę dłużej w ciemności udało by się ją wypatrzec bez lornetki ale przerwa się skończyła nawet nie miałem już czasu zjeść i chodziłem głodny ale czego się nie robi dla tego pięknego hobby :)

  • Lubię 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma dobrej pogody u nas więc nawet sekundę się nie zastanawiałem jak Maciek ( Naski) zaproponował mi wspólną sesję  ze zdalną obsługą jego setupu w Bolzano ( Włochy północne). 12 grudnia pogoda tam była wyśmienita a wieczór Maciek urozmaicał nocnymi widokami Bolzano i okolic z webcamer. Bajka uwierzcie mi!!!

Setup Maćka nie za bardzo pasuje do takich dużych obiektów, ale.... nie mieliśmy wyboru.

Trochę technikaliów: astrograf AP 155 f7, kamera QSI 690 ( z takim samym chipem jak ATIK ONE 9.0) na montażu ASA DDM 85.

Używałem moduł śledzenia komet.

Kometa: Luminancja 24x120 sekund, RGB 12x120 na każdy kolor. Tło: 4x(10x120) LRGB.

Przy tym f7 ledwo ledwo dopatrzyłem się na zielonym kolorze śladu warkocza.

Niebieska najjaśniejsza gwiazdka w prawo od komety to 6 Tau ( 5.7 mag)

 

cAeLglSx7Pyx_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

 

opis.jpg.341e63490c3a02b100eb8f4a9a42e84d.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.