Skocz do zawartości

46P/Wirtanen - jasna kometa na zimę 2018/2019


Rekomendowane odpowiedzi

Z Krakowa,  kometa 46P/Wirtanen oraz złączenie Neptuna z Marsem. Kometa widoczna bardzo słabo przez lornetkę 8 x 42.  Oba zjawiska z 08.12.2018 godz 20 - 20.45.

 

Dodam tylko że zdjęcia składane ręcznie w Photoshopie, gdyż żadnego stackowania nie udało się dokonać, DSS odmówił współpracy.

 

PS. Z powodu silnego wiatru na 12 piętrze, skąd robiłem zdjęcia - żadne zdjęcie z MAK 150 nie wyszło, wszystkie poruszone. W zastępstwie są fotki z 300mm .

Po chwili przemyślenia to jednak wydaje mi się, że przesadziłem z tym wiatrem, bo przecież MAK 150 z montażem czyli kilkanaście kg - nie zwiało z dachu. A zaświetlenie nieba miejskimi światłami nie było zbyt duże, bo czytać książki w przerwach między zdjęciami - nie dało się. 

 

 

 

Neptun i Mars 08.12.2018s.jpg

Neptun i Mars 08.12.2018ss.jpg

46PWirtanen 08.12.2018m.jpg

Edytowane przez Krakus
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczę się dopiero ale DSS to mozolny temat ☺ Fotka to 16x60 sek. F 5,6 iso 1600 Wycinek 200 mm. Nie mam obecnie dobrego montażu z prowadzeniem ale jeśli chce się uwiecznić tak blisko przelatującą kometę to muszę się pomęczyć używam Prowadzenia Z Aparatu Pentax K-3 II

To Bardzo Pracochłonne ☺ 

Czystego Nieba46P Wianen 1-002.jpg

Edytowane przez Andrzej78
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Andrzej78 napisał:

Krakus pomyliłeś Urana z Neptunem ;) 

Oczywiście masz rację, dało mi się we znaki szarpanie się z nie działającym DSS, przy próbach stackowania zdjęć komety i złączenia Marsa z Neptunem i zmęczony - źle je opisałem. Dzięki za spostrzegawczość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometę obserwuje też radioteleskop w Arecibo więc możliwe że uda się dostrzec kształt i okres rotacji komety.

 

Nr: R3271

Proposal Title: Radar Observations of 46P/Wirtanen in Dec 2018
ABSTRACT:
Opportunities to observe comets using radar are extremely rare, but this is the only way to measure the shape and
spin of the nucleus from the ground. Comet 46P/Wirtanen is the last known comet radar observing opportunity
until the late 2030s. Between December 11-20 2018 46P/Wirtanen will be 0.08 AU from the Earth, and we can
obtain images of the nucleus at 15-30m spatial resolution with estimated signal-to-noise ratio of up to 90/run. We
will also measure the coma and detect the large grain component (diameter >2cm) if one is present. Individual
comets vary widely, so study of each individual object tells us a tremendous amount about the structure, activity,
and possible origin of these enigmatic bodies.

 

 

 

 

Warunki do radarowych obserwacji są dogodne, kometa jest już wysoko na niebie i bardzo blisko Ziemi.

 

Ja jej niewidziałem z braku pogody i zdrowia.

 

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna ta kometa. Niby jasna, a na peryferiach niewielkiego miasta, ledwo widoczna w lornetce 8x42. W zasadzie to nawet nie jestem pewien, czy to ją widziałem. Ot bardzo nieznacznie jaśniejsze miejsce na nieboskłonie, w zasadzie widoczne zerkaniem. Dla porównania, pod tym samym niebem i tą samą lornetką, M31 jest widoczna bez problemu, patrząc na wprost. Przykrość. Spodziewałem się czegoś fajniejszego, z kolorkiem włącznie, a tymczasem dupa...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, Loki said:

Przed chwilą, bo psa wyprowadzałem :) Czemuż miałem nie widzieć tej samej nocy? Toż M31 niemal w zenicie, a kometa w drodze do Plejad, które o tej godzinie także już są bardzo wysoko.

Też dzisiaj próbowałem ja wypatrzyc nigdy nie oglądałem komety przez lornetkę i byłem pełen nadziei na piękny spektakl o jamim rozpusuja się gazety strony internetowe itp a tym czasem w przed dzień największej jasności nie zdołałem jej dojrzeć lub też widziałem a nie wiedziałem że to ona nie ma efektu wow oszukali mnie banda decydentów.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, kenny said:

Moja wersja z 4 grudnia 2018r.

Odległość miedzy zaznaczonymi gwiazdami to 45'. Wielkość komy 46P na tym zdjęciu jest ciut większa ~50'. Pięknie!

koma.jpg.7e4c7919aea4f1f3d54758ea33d0a0fb.jpg
Porównując: średnica Księżyca wynosi 30'.

Kometa ma aktualnie jasność 4-4,5 mag, co w rozłożeniu na tak wielki "placek" daje małą jasność powierzchniową, przez co jest słabo widoczna z miasta, ale najjaśniejszy środek widać pod zaświetlonym tłem nieba. Obserwujcie, kto jeszcze nie widział, o ile pogoda pozwoli, a dodatkowo Księżyc z dnia na dzień będzie coraz bardziej przeszkadzał w jej oglądaniu.

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Loki napisał:

Dziwna ta kometa. Niby jasna, a na peryferiach niewielkiego miasta, ledwo widoczna w lornetce 8x42. W zasadzie to nawet nie jestem pewien, czy to ją widziałem. Ot bardzo nieznacznie jaśniejsze miejsce na nieboskłonie, w zasadzie widoczne zerkaniem. Dla porównania, pod tym samym niebem i tą samą lornetką, M31 jest widoczna bez problemu, patrząc na wprost. Przykrość. Spodziewałem się czegoś fajniejszego, z kolorkiem włącznie, a tymczasem dupa...

Nie sugeruj się zdjęciami w kolorze, bo tej zieleni nie zobaczysz wizualnie. Kometa ma w prawdzie jasność całkowitą porównywalną z rozogniskowanym obrazem gwiazdy 4,5 magnitudo, ale ma słabiutkie centrum i stopień kondensacji bardzo niski, maksymalnie 2 w skali od 0- do 9. Załączam schematyczną skalę stopni kondensacji DC.

skala-dc.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Loki napisał:

Dziwna ta kometa. Niby jasna, a na peryferiach niewielkiego miasta, ledwo widoczna w lornetce 8x42. W zasadzie to nawet nie jestem pewien, czy to ją widziałem. Ot bardzo nieznacznie jaśniejsze miejsce na nieboskłonie, w zasadzie widoczne zerkaniem. Dla porównania, pod tym samym niebem i tą samą lornetką, M31 jest widoczna bez problemu, patrząc na wprost. Przykrość. Spodziewałem się czegoś fajniejszego, z kolorkiem włącznie, a tymczasem dupa...

 

Godzinę temu, Darula napisał:

Też dzisiaj próbowałem ja wypatrzyc nigdy nie oglądałem komety przez lornetkę i byłem pełen nadziei na piękny spektakl o jamim rozpusuja się gazety strony internetowe itp a tym czasem w przed dzień największej jasności nie zdołałem jej dojrzeć lub też widziałem a nie wiedziałem że to ona nie ma efektu wow oszukali mnie banda decydentów.... :)

No nie jest to "medialny" obiekt z rodzaju kłujących w oczy bolidów. Wyobrażam sobie za to (puki co - tylko wyobraźnia i nadzieja na pogodę mi zostają), jaki urok musi mieć przy trójce w skali Bortla. Podobnie, jak np. ze wstęgą Drogi Mlecznej - takową w przeciętnych warunkach nie zachwycisz się, lub nawet jej nie zauważysz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.