Skocz do zawartości

46P/Wirtanen - jasna kometa na zimę 2018/2019


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 15.12.2018 o 02:16, Piotrek Guzik napisał:

Jeden Geminid złapał się na zdjęciu (Nikon D5200, 6s, Nikkor 35mm f/2.8, ISO 6400) wraz z kometą.

Piotrze nie gniewaj się, ale Twoje zdjęcie jest super, dlatego tylko dwoma kliknięciami w Fitsworku poprawiłem tło: "variable flatten" i "area as black".

Zamieszczam też mapkę na najbliższe dni.

wirtanen.jpg.ea7d5bdd078b9094347cb22666981a4f_2.jpg

46P_Wirtanen.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ciemnym niebie ciągle widać ją bez większego trudu gołym okiem. Dziś wieczorem w okolicach Markus w warmińsko-mazurskim widziałem ją jako duży (60') okrągły obiekt położony pomiędzy dwoma gwiazdami o jasności około 6.5 mag (gwiazdy te znajdowały się na obrzeżach głowy komety i były dostrzegalne zerkaniem). Jasność komety oceniłem na 4.4 mag. Niebo było całkiem niezłe - SQM-L pokazywał 20.94 mag/"2.

 

W lornetce 10x50 bez większego trudu widać też nadal było kometę 64P/Swift-Gehrels (jej jasność oceniłem na 9.1 mag przy średnicy głowy równej 10').

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz od przyjazdu na święta pojawiły się wczoraj nocne prześwity w chmurach. Niebo w miejscach bez chmur bardzo czyste, galaktyka andromedy dobrze widoczna. Kometa w lornetce była nieco eliptyczną mgiełką z jądrem. Gołym okiem nie byłem pewien czy ją widzę. Przerwy w chmurach nie były zbyt szerokie i nie było sensu wyciągać teleskop. Próbowałem uchwycić ją na zdjęciu, ale bez prowadzenia za ruchem nieba trudno wyciągać coś ponad obraz jakby rozmytej gwiazdy o zielonkawym odcieniu (tu mi jeszcze wiatr drgnął aparatem):

zWrZyyM.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46P/Wirtenen, 26-12-18, 100x30s, Nikkor 180mm.

 

Nie umiem w DSS tak zestackować, żeby kometa i gwiazdy wyglądały OK... Sama kasza mi wyszła po wybraniu opcji Star + Comet Stacking...

Ktoś coś podpowie jak poprawnie zestackować kometę z gwiazdami, może coś innego niż DSS? :(

 

wirtanen_180.thumb.jpg.19facbe3610d64c009f96bea19859cd5.jpg

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

Dla mnie to fake.

Biorąc pod uwagę jego skalę i prędkość komety (11arcsec/5min) i to jak przepalone ma jądro to zdjęcie może być prawdziwe. To jest spory crop na jądro. Zapytaj go o klatkę z kanału G (widzę, że się tam w dyskusji udzielałeś, a ja nie mam konta na astrobinie), bo może przy sztucznym flacie usunął tę dość rozrzedzoną komę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wessel napisał:

Dla mnie to fake.

Ja jestem bardziej niż pewny, że fake. A dokładniej to jakieś maźnięcie pędzlem w PSie... Obróbka jest tak fatalna, że gdyby się tam zarejestrował jakiś warkocz, to nie zostałby po nim nawet ślad. A mamy inne zdjęcia, z ledwo widocznym warkoczem, który to wygląda zupełnie inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Na samej komecie widać ślady gwiazd po składaniu " na kometę" . Poza wszystkim zobaczcie na liczbę klatek, czasy i sprzęt.... tak się nie da. Zdjęcie bez szumu? Nie zarejestrowała się wielka otoczka jądra komety a zarejestrował się wiele słabszy warkocz? No bez jaj...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Oczywiście. Na samej komecie widać ślady gwiazd po składaniu " na kometę" . Poza wszystkim zobaczcie na liczbę klatek, czasy i sprzęt.... tak się nie da. Zdjęcie bez szumu? Nie zarejestrowała się wielka otoczka jądra komety a zarejestrował się wiele słabszy warkocz? No bez jaj...

Tło to jednolity kolor, całkowicie wykastrowane z sygnału, a kometa zblurowana, stąd brak szumu :) Gwiazdy jakby naklejone na jednolite tło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek, 1 stycznia miałem nawet dość ładną dziurę w chmurach. Kometa jasna, oczywista. Wydaje mi się, że widoczna gołym okiem. Szacuje, że miała 5,2 mag. 

Zerknąłem też na M81 i M82 w lornetce 10x50 i jakoś urzekł mnie ich widok. Dwie, jasne plamki.

 

Piękne jak zwykle Plejady. 

 

I na południu piękny myśliwy goniący Zająca ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2019 o 08:10, astrokarol napisał:

W poniedziałek, 1 stycznia miałem nawet dość ładną dziurę w chmurach. Kometa jasna, oczywista. Wydaje mi się, że widoczna gołym okiem. Szacuje, że miała 5,2 mag. 

Dokładnie tyle samo wtedy oszacowałem, następnego dnia, choć odsłonięta tylko przez chwilę - również rzucała się w oczy! Dziś wydała mi się jednak słabsza, strzelam, że o jakieś 0,5 mag. - ciężko ocenić z nieco gorszego miejsca obserwacji, z inną przejrzystością nieba, itp. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, jak Wy wizualowcy uważacie, ale, w okolicy zenitu / w lornetce, lekko podłużna chmurka Wirtanen bardzo mi się podobała. Ostatecznie klasyfikuję ją, zaraz po Giacobini-Zinner, na drugim miejscu wśród komet ostatnich lat. Podium zamyka moja pierwsza kometa ever - Catalina. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Lukasz83 napisał:

znalazłem jeszcze taką klatkę... myślicie, że to jest ślad meteoru?

 

Może być. Tej nocy sporo tego latało, bo akurat było maksimum aktywności Kwadrantydów, a tych może być wtedy ponad 100 na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.