Skocz do zawartości

46P/Wirtanen - jasna kometa na zimę 2018/2019


Rekomendowane odpowiedzi

Czas pożegnać Wirtanena, a nawet dobrze przywitać nie dane nam było... :( W każdym razie - na Pomorzu i Kujawach. Pogodowy dramat trwa do dziś - z dwoma drobnymi wyjątkami. Otóż 05 grudnia niebo nieoczekiwanie wypogodziło się na dobrych kilka godzin, dzięki czemu udało mi się ustrzelić kumulację z kometą, Mirą i Uranem w jednym obrazku z Nikona D700 i Sigmy 20 mm na f/2.5 (powiększenie to "wklejka" z ogniskowej 135 mm na f/2.8).

 

Drugi obrazek pochodzi z tej samej sesji (50 mm przymknięte do f/2.8).

 

Po ponad miesiącu niebo znów zanęciło mnie rozpogodzeniami wieczorem 07 stycznia. Spakowałem sprzęt, ruszyłem w ciemne miejsce, zestawiłem setup, wykonałem kilka próbnych strzałów (135 mm) i... zaczęły nachodzić chmury :hmm: Reszty pewnie się domyślacie... ;) Mój wyścig z czasem potrwał całe 22 minuty :) Obróbka tak skromnego materiału z płynącymi obłokami to droga przez mękę, więc efekt jest mizerny, ale coś tam widać... Jak się nie ma, co się lubi..., itd. Że się tak żartobliwie wyrażę - czystego nieba! :D

2018-12-05_46P-Wirtanen_20mm_web.jpg

2018-12-05_46P-Wirtanen_50mm_web.jpg

2019-01-07_46P-Wirtanen_135mm_web.jpg

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2019 o 23:48, Lukasz83 napisał:

znalazłem jeszcze taką klatkę... myślicie, że to jest ślad meteoru?

Moim zdaniem, bardzo możliwe. Na pewno nie jest to flara Iridium, bo należą one już do rzadkości z powodu "demontażu" starego systemu satelitów, które dawały jasne rozbłyski. Poza tym, Iridium powinien utrwalić się w postaci białego śladu o symetrycznym przebiegu i jasności, a tutaj mamy wyraźne różnice w blasku i barwie. Druga opcja to jakiś wirujący satelita nieregularnie odbijający światło Słońca. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal o niej się pisze :)

 

Kometa 46P/Wirtanen miała ciekawe właściwości.
Wykryto w niej acetylen, etan, metanol, formaldehyd, a przy tym ujawnił się
jeden z najwyższych współczynników alkoholu do aldehydu w historii takich rejestracji.
Zauważono, że jest ogrzewana nie tylko przez wpływy słoneczne. Hipotezy dodatkowego źródła energii są tworzone.

 

Więcej:
https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/obok-ziemi-przeleciala-niezwykla-kometa-byla-pelna-alkoholu/5tbnvnj

 

Siema

alkoholo.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.