Skocz do zawartości

Który okular


kompas

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam teleskop 80x400 oraz okular Plossl 25 mm 52* obraz jest super. Chciałbym jednak zwiększyć nieco powiększenie, ale tak by pole widzenia było porównywalne i żeby nie było drogo. W grę wiec wchodzą WA 66* lub SV 68* oba 20 mm. Który wybrać? To samo pytanie zadałem na Astromaniaku, ale od miesiąca czeka ono na akceptację moderatora i coś mi się wydaje że się nie doczeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chodzi o te dwa okulary:

 

https://www.teleskopy.pl/Okular-WA-66-6-mm-1,25-(Starguider)-teleskopy-588.html

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2018&gclid=EAIaIQobChMIv6-bg6rq3QIVzA8YCh2Kpg-vEAQYAiABEgKXqfD_BwE

 

WA miałem ale 6mm i nie polecam. Nie wiem jak jest w 20mm ale w 6mm er kompletnie nie dopasowany do długości muszli, blinki, wrażliwy na nieosiowe patrze itd. Krótko mówiąc porażka :) Co do gso to są to całkiem przyzwoite erfle jak za tą cenę.

Pamiętaj jednak że to zachowanie pola jest pozorne bo przy F5, przy tak dużym polu brzeg jest po prostu nieostry :(

Więc coś za coś. Wrażenie większego pola będzie jednak zakres pola w którym gwiazdy będą punktowe będzie podobno do tego z polem 52*.

 

Co innego gdybyś kupił np Es-a 14mm z polem 82*. W nim gwiazdy w 95% pola są ostre więc duże pole jest w pełni użyteczne.

Sam mam ten okular i użytkuje z tym teleskopem i jestem bardzo zadowolony jednak cena jest dużo wyższa niż zakładany tutaj budżet.

 

Byłem ostatnio w szoku na widok Hihotek w Perseuszu gdzie ten mały refraktorek pokazał właśnie w tym okularze widoki lepsze niż 10" newton ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ale interesują mnie tylko powiększenia lornetowe czasami zakładam też do tego teleskopu mikroskopowego Kellera 12xO oraz ortoskopowego Zeissa K15x

obrazy też są dobre, chciałbym jednak przy nieznacznie większym powiększeniu uzyskać większe pole. WA 6 mm mam jednak powiększenie 66x wydaje się dla tego teleskopu za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Poczytaj o źrenicy wyjściowej. 

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm/światłosiła_teleskopu 

W ogólności akceptowalny zakres 1-5mm, zakres najlepszego widzenia 2-2,5mm

Poniżej 1mm jest zwykle za ciemno, powyżej 5mm za jasno. 

Chcesz lornetkowe powiększenie w tym refraktorku o światłosile F5. 

Zatem jak najmniejsze sensowne powiększenie. Czyli ogranicza nas ŹW=5mm.

Aby uzyskać taką ŹW należy użyć okularu o ogniskowej 25mm. Bo 25mm/5=5mm.

5mm to dobra ŹW pod ciemne niebo. 

Pod słabszym niebem jest to za dużo. 

Okular 20mm da ŹW=4mm (bo 20mm/5=4mm).

Jeśli chcesz uzyskać duże pole widzenia i małe powiększenie szukaj okularu o ogniskowej 18-24mm z polem 82 stopnie. 

Tubka 80/400 ma wyciąg 1.25", chyba, że ktoś zmienił wyciąg na 2". Sam kiedyś tak zrobiłem. 

Wtedy ES 82deg można by zastosować. 

Bo wśród ESów 14mm to chyba ostatni 1.25 cala... 

Chyba powinieneś poszukać jakie okulary 1.25 cala stosuje się w światłosilnych teleskopach. 

Potwierdź jeszcze czy masz wyciąg 1,25 cala? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kjacek napisał:

Bo wśród ESów 14mm to chyba ostatni 1.25 cala... 

Chyba powinieneś poszukać jakie okulary 1.25 cala stosuje się w światłosilnych teleskopach. 

W standardzie 1,25" są jeszcze ESy 68 stopniowe 16mm i 24mm. Tak się tylko zastanawiam czy jest sens kupować okulary które kosztują ze 2x tyle co tuba. Z tych tańszych wiem z własnego doświadczenia że w 80/400 nieźle spisują się przytoczone wyżej wa-66 o ogniskowych 20, 15 i 9mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Astrobonq napisał:

W standardzie 1,25" są jeszcze ESy 68 stopniowe 16mm i 24mm. Tak się tylko zastanawiam czy jest sens kupować okulary które kosztują ze 2x tyle co tuba. Z tych tańszych wiem z własnego doświadczenia że w 80/400 nieźle spisują się przytoczone wyżej wa-66 o ogniskowych 20, 15 i 9mm.

No tak, ale tych nie brałem pod uwagę ze względu na pole. Moim zdaniem kupowanie ich nie ma sensu. Ale ES 14mm 82deg, to już inna sprawa.

Te WA-66 rzeczywiście z tą tubką całkiem poprawnie współpracowały o ile dobrze pamiętam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To dobra wiadomość, wynika z niej że zamieniając noski w 6 i 20 otrzymam podwojenie ogniskowych, pod warunkiem że noski w nich są takie same. 6 posiada dwa rodzaje gwintów, zwykły filtrowy i wejściowy który ma większy skok. Soczewki ujemnej nie chcę ruszać. O ile nosek od 6 da się wkręcić z niewielkim luzem do 25, to noska od 25 do 6  się nie da.

Reasumując z 6, 20 i 25 otrzymam trzy dodatkowe ogniskowe 12, 18 a z 20 to się zobaczy jak będę ją miał. jakby ktoś pytał skąd wiem że to takie wartości, to zmierzyłem 

mikroskopowym okularem pomiarowym do którego dołożyłem matówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować. Gdzieś na zagranicznych formach wyczytałem, że ktoś próbował. Nie jestem pewien, czy nie będzie winietować, to znaczy ujemny układ nie będzie miał za małej średnicy dla soczewki pola w tym 20mm. Nie próbowałem jednak, więc wiele nie powiem.
Nie jestem też pewien, czy będziesz zadowolony z korekcji wad tego okularu w teleskopie F5. Prawie na pewno na brzegach pola będzie sporo niedoskonałości... ale to już zależy od wymagań :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaję sobie z tego sprawę z 25  i z Barlowem z 6 pole robi się drastycznie mizerne pewnie jak to napisałeś winietuje, niemniej obraz jest w miarę dobry co zaś do 20 to spróbuję jeżeli obraz będzie niezadowalający to będzie pewnie dobry do F10 czyli SkyLuks którego również posiadam.Zakupię go przy najbliższej emeryturze niestety na nic lepszego mnie nie stać a poza tym byłoby to pozbawione sensu biorąc pod uwagę ceny tych teleskopików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i kupiłem tego WA 66 20 mm, niestety nosków nie da się zamienić, przed chwilą włożyłem go w wyciąg i powiem tylko tyle że jestem więcej niż zadowolony.Obraz bardzo dobry, lepszy niż w Plossl 25 mm a i powiększenie nieco większe, pole na pierwszy rzut oka podobne, dokładnie nie sprawdzałem. Ogólnie jestem bardzo zadowolony, zarówno z jakości jak i ceny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.