Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje w bliskiej podczerwieni.


Rekomendowane odpowiedzi

Doszedłem do wniosku że należy oddzielić klasyczne obserwacje D.O. w zakresie widzialnym, od rejestracji takowych w zakresie nie dostępnym dla ludzkiego oka, czyli bliskiej podczerwieni, bo nie daje równych szans obserwatorom. Jeśli ktoś będzie miał ochotę i możliwości do takiej zabawy, ten wątek ma temu służyć. Na razie bez podziału na regiony i tematy.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Śledzę z dużym zaciekawieniem Twoje rezultaty :)

Mnie osobiście ciekawi, czy użycie filtrów 742nm, 850nm lub 950nm pozwoliłoby sięgnąć "głębiej pod horyzont" ;) (mam takie filtry)

Teoretycznie refrakcja rośnie wraz z długością fali ale nie wiem o jaki współczynnik.

Jeśli takie zjawisko występuje to można byłoby je wykorzystać do obserwacji ekstremów typu "Tatry z Góry Kamieńsk" :P

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Lukasz83 napisał:

Mnie osobiście ciekawi, czy użycie filtrów 742nm, 850nm lub 950nm pozwoliłoby sięgnąć "głębiej pod horyzont" ;) (mam takie filtry)

dobre pytanie ale niestety jest odwrotnie - im dłuższa fala tym mniejsza refrakcja

widać to na przykład w zjawisku zielonego promienia przy zachodzie słońca - najbardziej podniesiona jest zieleń. jednak różnica jest niewielka więc pewnie nie ma powodu żeby podczerwieni unikać.

blob.png.ee33593036ab25d1b1ba09d03a2c0427.png

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba próbować w terenie, tylko tak można zdobyć wiedzę na ten temat. Zaczynałem od filtru  fotograficznego HOYA-720 nm. ale przeszedłem na 685, bo mogę go użyć z różnymi obiektywami, czy lunetami. Mam jeszcze filtr 850 nm. ale na razie nie użyłem go na zbyt dalekim dystansie. Jest ciemniejszy, co ma wpływ na parametry ekspozycji.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, szuu napisał:

dobre pytanie ale niestety jest odwrotnie - im dłuższa fala tym mniejsza refrakcja

widać to na przykład w zjawisku zielonego promienia przy zachodzie słońca - najbardziej podniesiona jest zieleń. jednak różnica jest niewielka więc pewnie nie ma powodu żeby podczerwieni unikać.

 

To może użyć zielonego filtra? Albo nawet niebieskiego bądź UV?

Seeing zdewastuje obraz ale przecież i tak chcemy tylko zarejestrować kontury :)

 

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadnym wypadku nie niebieski i nie UV. Tylko podczerwień jest w stanie przebić się przez grubą atmosferę. To pewnie niewielka różnica w podniesieniu i nie ma czym się przejmować. Oczywiście filtr IR nie jest panaceum na wszystko. Lekkie zamglenia nie są problemem, ale niskie chmury, odległy opad deszczu, bądź zadymienie horyzontu od licznych ognisk, jak obecnie się dzieje już tak. Przykład poniżej. Nie widać najdalszego horyzontu pod Salominem przez zawiesinę grubą na kilka stopni.

IMG_9862x.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było jakbyś dodawał też zdjęcia takie normalne, nie w podczerwieni, żeby było widać różnicę.

 

Z Rawa też można dużo wyciągnąć, nie mówię że to to samo co podczerwień, ale zdarzało mi się wyciągać góry zupełnie niewidoczne gołym okiem czy na normalnym zdjeciu

Edytowane przez Pjotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Dzisiaj na krótko przed wschodem Słońca zaobserwowałem znaczne podniesienie horyzontu. Mój stały wskaźnik w postaci komina w Świdniku na wschód od Lublina, odl. = 14 km. jest mocno podniesiony w stosunku do budynku odległego 7 km. ode mnie. Poza tym sam horyzont czyściutki bez pyłów i zamgleń. Gdyby tak się utrzymało do wieczora.

 

Ps. Po 3 godzinach wszystko wróciło do normy.  Ze Skarpy Dobrskiej pod Kazimierzem, około godz. 10, Góry Świętokrzyskie ledwo majaczyły w lornetce.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Skusiłem się dzisiaj na Salomin, ale horyzont nie był taki jak się spodziewałem. Początkowo Tatr nie widziałem na podglądzie z kamerki, ale na 15 minut przed zachodem Słońca zarysowała się Łomnica, potem Lodowy i nic więcej. Im bardziej obniżało się Słońce, tym lepiej je było widać na monitorze, ale w sumie bardzo słabo. Wizualnie niczego nie dostrzegłem nawet przez bino 25 x 100. Myślę że śnieg zalegający na szczytach trochę osłabia kontrast gór. Przy prawym brzegu mozaiki zarysowuje się Gerlach za masztem linii energetycznej. Sprzęt: Rubinar 500/5,6, plus reduktor ogniskowej do wartości 330 mm. F=3.8. Kamerka mono DMK 21.04, filtr IR Pass 685 nm. Mozaika dwóch kadrów. Zestawiłem dzisiejsze zdjęcie ze zdjęciem z 5 października ub. roku, dla pokazania różnic oddziaływania refrakcji. Jak widać refrakcja niestandardowa podnosi i spłaszcza obraz Tatr.

 

 

 

refrakcjatatr..jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wracam jeszcze do zdjęcia z 18 października 2018 r. Zestawiłem je z symulacją programu autorstwa U. Deuschle. Na prawym skraju fotki można zidentyfikować wystające czubki Ganku i Wysokiej. Szkoda że nie pociągnąłem bardziej na prawo, bo Rysy też by się załapały, a może i Mięguszowiecki. Najdalszym szczytem jest Kończysta w odl. = 231,1 km.

salominsymulacja3..jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prowizoryczne porównanie refrakcji w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni, na przykładzie komina odległego o 14 km, względem budynku odległego o 7 km. Różnic nie widać. Ale w Salominie zrobi się porównanie na długim dystansie.

brakróżnicwrefrakcji..jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.