Skocz do zawartości

Dalekie obserwacje w bliskiej podczerwieni.


Rekomendowane odpowiedzi

Rano zauważyłem "podniesienie" komina na skutek oddziaływania refrakcji, więc zrobiłem drugi zestaw tego samego tematu. Stwierdzam że różnic między zakresem widzialnym a podczerwienią prawie niema, co najwyżej jest to skutek silniejszej turbulencji. Zestawiłem dzisiejsze obrazki z wczorajszymi. Po lewej obraz w zakresie widzialnym, po prawej w podczerwieni. Sprzęt identyczny. Rubinar 500/5,6, kamerki: DBK 21.04 i DMK 21.04.

 

doświadczenie.2.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 5
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

ED80 / ASI 224 bez barlowa, na dłuższym boku to niecałe pół stopnia, 22,4 minuty.

Takim zestawem będę uderzał następnym razem, a barlow tylko na jakiś konkretny punkt.

Mam niedosyt :) Żałuję, że nie pojechałem dalej po horyzoncie, gdzie widoczność była gorsza, ale można się sięgnąć poza 100 km - do Sudetów.

Ale chciałem przetestować różne ustawienia na jednym celu, poza tym nie byłem przygotowany na Śnieżnik na przykład, którego spodziewaną pozycję musiałbym ustalić na podstawie zdjęć sprzed lat, tzn. między jakimi elementami krajobrazu można się go spodziewać.

Dodam jeszcze, że powyższe zdjęcia to stacki od 350 do 750 klatek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla twoich okolic Śnieżnik wypadnie w linii z Elektrociepłownią w Siechnicach i Strzelinem.

 

Ostatnio wracałem S8 do Wrocławia i ze szczytu wiaduktu na zjeździe na starą ósemkę widać było Sky Tower na tle, najprawdopodobniej Śnieżki.

Nie chciało mi się wierzyć - wykreślałem nawet linię na screenie z google maps, są pojedyncze stopnie odchylenia, ale pewnie jest to kwestia projekcji mapy.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Cieślach zjeżdżałeś ? Bo tam faktycznie niemal w jednej linii Śnieżka i Sky Tower. Gdyby tylko dało się tam zatrzymać...:)

Teraz tylko czekam na okazję i sposób dotarcia na miejscówkę która jest tylko 3 km od mojego miejsca zamieszkania, widoki bardziej rozległe niż te w Łuczynie, ale paradoksalnie ciężej będzie mi się tam wybrać ze sprzętem astro niż do bardziej oddalonej Łuczyny.

Problem w tym, że do "domowej" miejscówki ciężko dostać się autem, które jest konieczne aby zabrać tam "astroklamoty". Coś wymyślę.

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Komin FŁT w Kraśniku i wieża telefonii w Czubówce - Popkowicach zdjęte w podczerwieni Rubinarem 500/5,6 (z reduktorem ogniskowa = 330 mm.) i kamerką mono z góry Boży Dar. Dystans 31 km. To jeszcze nie najostrzejsze fotki, bo powietrze falowało. Na avikach było widać wrony krążące przy maszcie.

video0044 19-07-09 10-38-22x.jpg

video0040 19-07-09 10-34-18x.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie wyszło. Było widać wiatraki w okolicach Michowa?

Parę dni temu próbowałem ich tam wypatrywać, ale mimo dużego zachmurzenia tak falowało, że nic z tego nie wyszło (budynki w Lublinie rozmyte). Widzialność tego dnia przekraczała jednak 50 km. Możliwe, że wiatraki zlewały się z chmurami, być może w podczerwieni lepiej je widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam azymutu na te wiatraki. Lublin był bardziej nagrzany i silniej falował, nie dało by rady ich zobaczyć, ale jeden jakiś widziałem w lornetce na lewo od lublina, musiał być bliżej. Był z grubsza na kierunku lin odciągowych masztu, nieco bardziej na prawo. Ale sprzęt już zwinąłem więc fotki nie ma. Kukurydza przy płocie urosła na 1,5 metra i tylko przy narożnikach ogrodzenia da się focić. Za to wykosili pas trawy wokół płotu.

 

Ps. Wiatrak który widziałem stoi w Bełżycach przy ulicy Przemysłowej. Dystans 30 km. 

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu widać jakąś rozmytą plamę, ale trudno powiedzieć, co to jest. Niewykluczone, że wiatraki pokazałyby się w podczerwieni, chociaż widać, że powietrze falowało.

Wiatraki się kręcą i trzeba zrobić serię zdjęć lub film, żeby mieć pewność, że w danych warunkach ich nie widać.

Edytowane przez łukaszw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film po stackowaniu nie pokaże śmigieł, bo się obracają, co najwyżej jakąś aureolę wokół masztu. Ale wizualnie jestem przygotowany, bo mam kątówkę dającą prosty obraz z okularem i soczewką Barlowa do Rubinara, co w sumie daje power około 50 x.. Nie muszę taszczyć ze sobą dodatkowej lunety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

19 kwietnia br. robiłem fotki w Salominie w kiepskich warunkach, ale na pociechę zrobiłem ujęcie komina elektrowni Połaniec, wystającego z poza lesistego wzgórza. Z uwagi na paskudną jakość i niezbyt dużą odległość, zaledwie 66, 5 km. nie publikowałem zdjęcia. Warto będzie przy najbliższej okazji temat powtórzyć w zakresie widzialnym. 

video0003 19-04-19 19-15-52.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 21.08.2019 o 00:37, gawain74 napisał:

18 sierpnia wybrałem się do Łuczyny (Wzgórza Trzebnickie) z konkretnym celem. Sprawdzić jak zaprezentuje się Pradziad i znajdująca się na szczycie

150 metrowa wieża telewizyjna w IR.

Odległość 135 km.

Dwa kadry: w podczerwieni i w tzw. świetle widzialnym.

Zdjęcie 1: ED80 / ASI 224 / Ir Pass - panorama złożona z sześciu paneli

Zdjęcie 2: ED80 / Pentax K3 - crop i w tzw. świetle widzialnym

 

Trzecie ujęcie z 15 sieprnia w ramach testów do najbliższej mi miejscówki z Winnego Wzgórza (Wzgórza Twardogórskie) przedstawia miasto Oleśnica 18 km i w tle Sudety ok 110 km.

ED80 / ASI 224 / Ir Pass

01ASIPradziad.jpg

Świetne! 

Jeszcze to zestackować, wyostrzyć i fotki ze 130km będą wyglądać jak robione z kilku km.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w Salominie Tatry było widać, im bliżej zachodu Słońca, tym lepiej i wyżej. Spotkałem tam Mariusza Pachlę z teleskopem 20". Może napisze co widział. Ja wrzucam panoramkę w IR, na której widać od lewej to co zwykle: Łomnicą, Durny, Lodowy i Gerlach. Widziałem ich zarys w lornetce 15 x 60.

tatry-15-09-2019.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio testowałem filtr H-alpha na dalekich obserwacjach. To jest filtr wąskopasmowy przepuszczający skrawek widma w okolicy 656 nm. wycinający podczerwień, więc mogę mówić o zakresie widzialnym. Zestawiłem jego możliwości z filtrem podczerwieni na przykładzie dwóch tematów:  Cementownia "Ożarów" z dystansu 41 km. oraz "Łysa Góra" z dystansu 75 km. Działa podobnie, ale inaczej.

 

ożarów-porównanie..jpg

łysa-góra-porównanie..jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kolejna wizyta w Salominie. Rano nieźle się zapowiadało, ale wieczorem pogorszyła się widzialność. Powietrze dzisiaj było wyjątkowo spokojne, ale jakieś cirrusy dały znać o sobie na prawo od "Lodowego". Panorama z dwóch paneli po obróbce avi. Wizualnie w lornetce były nieosiągalne. Na zbliżeniu widać zarys budynku obserwatorium na szczycie Łomnicy.

video0010 19-10-17 17-43-35b2.jpg

video0010 19-10-17 17-43-35xy.jpg

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.