Skocz do zawartości

Klatki kolejno przesuniete pomimo guidingu


pawelpm

Rekomendowane odpowiedzi

Moze ktoś miał podobną przypadłość...  Pomimo w miarę ok guidingu (czyli gwiazda stoi w miejscu), kolejne klatki sa lekko przesuniete, i rowniez przyzoomowane zdjecia nia sa idealne.

zakąadam, że przy guidingu klatki/gwiazdy powinny być nieprzesunięte, choć gwiazdy mogą byą wydluzone jeśli guiding jest kiepski/

coś pominąłem ??

z góry dzięki za poradę

 

image.png.e47b4fd96879f3d8db00d21299cf6228.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem taką samą tubę i podobne problemy. Zmieniłem guider na inny:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3158&lunety=Luneta%20do%20guidingu%2060%20mm%20f%20210%20mm%201%2025%20T2%20z%20opraw%20regulowan%20dovetailem%20i%20mikrofocuserem

i problem się skończył. Guiduję skale 0,7" i trzyma w punkt.

Ta Twoja tuba ma dwa słabe punkty: wyciąg i odrośnik. Oba te elementy są dość chwiejne i podejrzewam, ,że tu jest źródło problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmij tube z obejm, weź klucz i dokręć śruby do oporu. To samo z wyciągiem guidera. Ostrość masz ustawioną, poprawiać już nie musisz. Dokręć śrubę blokującą wyciąg, to samo z obejmami. Dryfu nie wyelinujesz, na zewnętrznym guiderze będzie zawsze, ale znacząco go zmniejszysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie zdjęcia nikt nie miałby pojęcia o czym rozmawiamy, ponieważ wcześniej nie wspomniałeś ani słowa że masz sporego Newtona i guidera piggyback. 

Trzeba wszystko opisywać na początku a nie kazać ciągnąć się za jezyk. 

 

Popieram przedmowcow. Najpier wszystko skręć maksymalnie mocno. Jak nie pomoże to możesz zmienić guider lub iść w OAG. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

Obstawiam ugięcie okolic mocowania wyciągu, które nie ujawni się przy kolimacji bo kolimator jest lżejszy niż kamera.

dzięki. to jest sensowna uwaga, bo GSO ma rzeczywiście kiepskiej jakości wyciąg.  w guiderze wszystko sztywno mocno skręcone - inaczej nie zawracałbym głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Grzędziel napisał:

Miałem taką samą tubę i podobne problemy. Zmieniłem guider na inny:

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3158&lunety=Luneta do guidingu 60 mm f 210 mm 1 25 T2 z opraw regulowan dovetailem i mikrofocuserem

i problem się skończył. Guiduję skale 0,7" i trzyma w punkt.

Ta Twoja tuba ma dwa słabe punkty: wyciąg i odrośnik. Oba te elementy są dość chwiejne i podejrzewam, ,że tu jest źródło problemu.

ta wspomniana luneta jest rzeczywiscia lepsza niz ta, którą mam, poleconą w astrokrak. Ale swoja drogą zgodnie z komentarzem @Tayson dla dużego zestawu OAG jest bardziej.  sensowny, (tutaj jest b. dobre porownanie OAGvsLunetka  https://astrojolo.com/gears/oag-vs-guidescope/) choć wciąż większość (?) używa klasycznego guidingu.

 

dzięki za wszystkie pomocne komentarze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2018 o 13:03, MateuszW napisał:

Jaki jest czas ekspozycji? Gwiazdy nie są symetryczne, co byłoby dziwne w przypadku dryfu. Czy kolejne klatki przesuwają się z jednostajną prędkością? 

@MateuszW5 min, klatki przesuwają się jednostajnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesuwają się :) Własnie to przerabiam w budżetowym wyciągu RC6 od GSO. Jak zobaczyłem pierwsze klatki 5 i 10 min to się za głowę złapałem. Burza myśli czy napęd rozwalony i tysiąc innych powodów. A tu zwykłe ugięcie wyciągu.

U Ciebie przy takiej ogniskowej i F4 to widać niestety bardzo.

 

Tutaj 1 klatka 10 min - jeszcze ciepła. Prowadzenie na 100% ok.

 

IC410_RC6_11102018_Ha-001_600 Scaled.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie ... to jest typowe ugięcie z którym walczyłem u siebie na C8N .... kupiłem korektor Marka3.. sobie myśle .. pewnie koma ... i owszem była ale "pojechanie" zostało w centrum jak u Ciebie bo ja wieszam Canona a on trochu waży ....  też mam kiepski wyciąg (stockowy) i sprawę rozwiązałem poprzez dokomtowanie 3 dodatkowych śligów z podkładkami teflonowymi o gr. 1mm ...   

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2018 o 00:23, komprez napisał:

Dokładnie ... to jest typowe ugięcie z którym walczyłem u siebie na C8N .... kupiłem korektor Marka3.. sobie myśle .. pewnie koma ... i owszem była ale "pojechanie" zostało w centrum jak u Ciebie bo ja wieszam Canona a on trochu waży ....  też mam kiepski wyciąg (stockowy) i sprawę rozwiązałem poprzez dokomtowanie 3 dodatkowych śligów z podkładkami teflonowymi o gr. 1mm ...   

zgadza się! @komprez @_Spirit_sprawa wyjaśniona.

wystarczyło sprawdzić zdjęcia z krókim czasem naświetlenia, gdzie efekt był taki sam, żeby wyeliminować rotację pola.

u mnie problem z wyciągiem GSO sprwadził się do samego jego mocowania.

dzięki wszystkim za tropy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.