Skocz do zawartości

Kometa 38P/Stephan-Oterma


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

45 minutes ago, Iluvatar said:

Nie nastawiałem się na spektakularny efekt, ale jako że to moja pierwsza kometa i nikt jeszcze nie wrzucił żadnego zdjęcia, to publikuję to, co wyszło, żeby było "na zachętę".

Ja wczoraj też zrobiłem sobie "zachętę", ale obserwacyjną. Za 2 h poprawię :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Iluvatar napisał:

Największą jasność osiągnie na przełomie listopada i grudnia (ok. 10.6mag, teraz ma ok. 11.6mag), obecnie znajduje się w gwiazdozbiorze Oriona i kieruje się w stronę Bliźniąt. Więcej danych można znaleźć tutaj: https://theskylive.com/38p-info

Kometa jest trochę jaśniejsza od tej prognozy. Nocą 5/6 października widziałem ją z Beskidu Niskiego i oceniłem jej jasność na około 10.7 mag. W ogóle, prezentowane na stronie theskylive.com prognozy jasności komet często znacząco odbiegają od ich obserwowanych jasności.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotrek Guzik napisał:

Kometa jest trochę jaśniejsza od tej prognozy. Nocą 5/6 października widziałem ją z Beskidu Niskiego i oceniłem jej jasność na około 10.7 mag. W ogóle, prezentowane na stronie theskylive.com prognozy jasności komet często znacząco odbiegają od ich obserwowanych jasności.

Też zauważyłem później, że źródła potrafią wskazać różne prognozowane jasności i różnice te potrafią wynieść ok. 1mag, ale coś trzeba było wybrać i padło na stronę, na której znalazłem tą kometę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Iluvatar napisał:

Też zauważyłem później, że źródła potrafią wskazać różne prognozowane jasności i różnice te potrafią wynieść ok. 1mag, ale coś trzeba było wybrać i padło na stronę, na której znalazłem tą kometę.

Różnice pomiędzy prognozami sięgają czasem 5 mag, podobnie różnice między prognozami, a tym co jest w rzeczywistości, bo komety są dość mocno nieprzewidywalne. Prognozy są przydatne, jeśli chcemy wiedzieć co będzie w przyszłości, bo są często w miarę niezłym przybliżeniem tego, co nas czeka. Jeśli jednak chcemy wiedzieć, jakie komety są na niebie widoczne właśnie teraz i jak są jasne, to jednak lepiej korzystać ze źródeł, które podają aktualnie obserwowaną jasność, np. baza cobs.si lub strona aerith.net.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam, to mój pierwszy post mimo, że czytam to forum od wielu lat.

Czy ktoś obserwował w nocy z 17 na 18 listopada tą kometę? Ja próbowałem ją znaleźć około 2.30. I byłem już szczęśliwy, że ją mam aż do momentu trafienia na stronę www.theskylive.com. Okazuje się, że kometa przeszła bilsko gwiazdy o jasności 9 magnitudo TYC-1912-1450-1, a której nie ma w Sky Safari. Gdybym bazował tylko na Sky Safari to bym powiedzial "mam cię". Niestety obserwacje prowadzę z miasta, małym refraktorem. I tak nie wiem już sam czy "kometowatość" widziałem naprawdę czy tylko chciałem to zobaczyć.
Może ktoś z dostatkiem apertury też obserwował w tym czasie? Ciekawi mnie czy doszło do zakrycia tej gwiazdy przez kometę.

Edytowane przez oicam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. U mnie chmury, już od jakiegoś czasu. 

Ale to jednak mało prawdopodobne, aby zobaczyć ją z miasta małym refraktorem. Nie wiem co prawda jaka jest jej aktualna jasność, gdy ostatnio szukałem w sieci było to 10+. Zależy jakie masz niebo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

38P/Stephan-Oterma w Rysiu

Zdjęcie testowe komety 38P, gdy Księżyc (96%) znajdował się 5 stopni nad horyzontem w odległości zaledwie 35 stopni. Pomimo mrozu (-22C) #Star_Adventurer spisywał się wyśmienicie. #NIKON180ED,#NIKON810A, zdjęcie to kompozycja 3x1min, (800 iso) i 6x30s (3200iso) f3.5. Na pojedynczej klatce kometa jest niemal niewidoczna.

38P-6min-crop.jpg.e0e5f84a8c3e9270bb70aab6e33d657d.jpg

Edytowane przez napoleon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już słabnie. Wczoraj w/g efemerydy 11.7 mag.

Zdjęcie z miejskiego nieba 30x120 sek. Niewielki ruch własny, bo przez godzinę nie widać przesunięcia.

Przedstawiam w szerokim polu gwiazdowym (FOV 2o) i crop 1:1

 

Setup: APO 102 f/5.1,   AZ-EQ6,   Atik 383

1934901998_190206KometaStephan-OtermaL30x120TS383.thumb.jpg.fdfdbb7027d35b7726b6ac49f5310545.jpg

1773669139_190206KometaStephan-OtermaL30x120TS383crop.jpg.1563fcd203f9d848de3c4523b4441f5b.jpg

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.