Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, PiotrTheUniverse napisał:

Myślałem coś w str Góry Kalwarii teraz jestem na siekierkach ładne niebo, hm.. 

To daj dokładne namiary. Będę jechał z Bródna, mam dużo miejsca w samochodzie, więc jak chcesz, to mogę Cię zabrać po drodze...

Zawsze lepiej prowadzić obserwacje astronomiczne w towarzystwie niż samemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce Brześce to średnie niebo z dobrym wschodem jak Wam pasuje tam mozna sie spotkac i popatrzec albo z betonu  gdzie coprawda sa latarnie troche z boku, albo przez haszcze przedrzec sie kawalek i tam jest konkret widok, ale sprzęt przedzwigac 100m trza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Miejsce Brześce to średnie niebo z dobrym wschodem jak Wam pasuje tam mozna sie spotkac i popatrzec albo z betonu  gdzie coprawda sa latarnie troche z boku, albo przez haszcze przedrzec sie kawalek i tam jest konkret widok, ale sprzęt przedzwigac 100m trza

Możesz mi konkretnie na mapie podać współrzędne? Nigdy wcześniej nie byłem w tym rejonie, a będę do niego jechał po ciemku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

2 minuty temu, PiotrTheUniverse napisał:

52.026720,21.183806 patrzanko 100% czysto wg prognozy sprzed chwili gdzieś do 21 z hakiem, moze jednak dużo dłużej utrzymają sie bezchmurne miejsca

Dzięki wielkie! O której spotykamy się na miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Sebo_b napisał:

Mam dość dobra miejscówkę ok 20-30 km na południe od Kalwarii - jest na naszej mapie zaznaczone. Kiedyś też byłem w Gassach (tam gdzie węże), wschodnie i południowe niebo bylo w miarę ok. 

 

Moglbym wyjechać ok 22.

Dobra, gdyby pogoda sie utrzymała to damy znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, tomchm napisał:

Mi dojazd od wyjścia z domu zajmie ok. 60 min., więc może umówmy się na miejscu o godz. 21.00?

D

12 minut temu, tomchm napisał:

 

Spoko, to jak tam wjedziesz to jedz do momentu az zobaczysz czerwony matiz, jakbym np zaparkowal 100 m dalej. W razie czego jestem pod 510878925

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem długi tekst, który skasował się. W skrócie: o 23:00 warunki 5/10. Przedtem było 4/10 a zaraz mogło być 3/10. Taka huśtawka, oraz zamarzająca wilgoć utrudniała oglądanie detali, ale pewne obiekty w zarysie były spoko. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie nawet  kilkanaście obiektów padło łupem, ale niektóre z nich były  pod ciemniejsze niebo. Nieźle wypadła M42, różne gromady gwiazd jako tako, triplet Lwa słabo, a będąca nieco niżej Iwamoto - ot, słaba mgiełka kompletnie bez szczegółów. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie wypad można uznać za udany. Tego samego dnia przyszły do mnie filtry z teleskopy.pl - UHC oraz OIII, obydwa 1,25". Mieliśmy okazję przetestować je na obydwu teleskopach - moim Bresserze 102XS oraz na 8-calowym Newtonie. Wnioski są następujące:

a) im większa apertura, tym lepsze działanie filtrów;

b) w przypadku M42 lepiej spisał się filtr UHC aniżeli OIII.

Poza tym próbowaliśmy przy pomocy tego Newtona i filtrów złapać Mgławicę Płomień, ale nie było na to szans - za mała apertura i tutaj nawet filtr nie pomógł :(

 

Seeing był słaby - Syriusz w obydwu teleskopach przy źrenicy wyjściowej 1mm wyglądał jak rozgnieciona plama.

 

Najbardziej zaskoczyła mnie różnica temperatur - jak odjeżdżałem z Brześc, to termometr w samochodzie pokazał mi -6oC, zaś na Bródnie po powrocie było +1oC. Nie będę ukrywał, że zmarzłem strasznie. 

 

W każdym bądź razie teraz czekam na pogodę za dnia, aby móc poobserwować Słońce - wg prognoz dzisiaj nie ma na to szans, ale jutro przed południem może się udać...

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja czekam na... prognozę na dzisiejszą noc po 3:00, jeśli okaże się ok, to wybieram się pod niebo nadające się do wyzerkania Mgławicy Płomień, może to być już  wioska za Tarczynem. Powód: mam 4 hardkory do złapania Panna/Kruk, oraz ew. Acrab'a o poranku.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.