Skocz do zawartości
wimmer

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania

Rekomendowane odpowiedzi

No całkiem spoko, te dróżki po lewej stronie od miejscowości Młynki są już drogami polnymi więc super. Obojętnie gdzie aby się schować od Warszawskiej łuny.

Co do zainteresowań.... ja się rozkładam 400 m za domem we wsi i nikt się nie interesuje, że ktoś tam łazi z latarką itp :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

51.983958, 22.055574

Proponuję tu, polna droga, las odcina Stoczek Łukowski i Warszawę. Wszystkie miejscówki w obrębie 5 km więc bez różnicy w sumie, aby znaleźć kawałek lasu żeby się odgrodzić.

Edytowane przez lolak89

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Astrobonq napisał:

Rzucam :D

Młynki k Woli Wodyńskiej

52.042904, 22.049749

Chociaż tu blisko do zabudowań, ktoś może się zainteresować..

A gdzieś tu?

52.011430, 22.038893

Trochę dalej niż zakładałem, ale co mi tam. Ewentualnie może Wy coś macie w tamtej okolicy?

Może być druga lokalizacja, ja się dostosuje, jeśli tam Ci pasuje.

Chciałem jednak coś zasugerować. Patrze na odległość z centrum Warszawy to Aleksandrów, Wnętrze (51.896445, 22.057734) są w podobnej odległości (2 km różnicy) co Rosa a moim zdaniem południe będzie lepsze. Na większym odcinku nie ma miasta, dopiero Stężyca na południowym zachodzie i daleko daleko Lublin. 

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=8&lat=6747037&lon=2508185&layers=B0FFFFTFFFF

Np.

51.896445, 22.057734

51.895288, 22.077245

51.898966, 22.068718

Był bym za opcją 2. Dobry dojazd, trochę lasów ale nie za blisko. 

Ale jak wolisz jechać do Rosy to niech będzie. 

Edytowane przez astrokarol

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Trochę za dużo tych miejsc, wybierzmy już coś :D i przede wszystkim o której startujemy? Ja mogę być na miejscu już koło 19:30-20.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chyba za wcześnie nie ma co ? 14" powinna wejść do auta bez rozkładania dobsona to jej przygotowanie do obserwacji potrwa 2 min. 

Noc astronomiczna jest około 21 to może 20.15-20.30 ? Może być 20. 

To które miejsce ? Może Ty Astrobonq powiedz, masz dalej, Nam łatwiej będzie się dostać tam niż Tobie. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie droga podobna :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A jednak noc już o 19.37 zaczyna się. To nawet 19:15 może być jeśli pasuje. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja nie będę wcześniej jak 20

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, lolak89 napisał:

51.983958, 22.055574

Proponuję tu, polna droga, las odcina Stoczek Łukowski i Warszawę. Wszystkie miejscówki w obrębie 5 km więc bez różnicy w sumie, aby znaleźć kawałek lasu żeby się odgrodzić.

Dawajcie tutaj, nie ma co kombinować :)

Ja mogę być 19:15-19:30

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja na południe bym nie odpuścił - ale jeszcze poza Warszawą jestem. Udanej sesji i niech moc ciemnego i czystego nieba będzie z Wami! 

Edytowane przez Sebo_b
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A ja to mam dzisiaj niebo! Warszawa Wesoła, prawdziwe królestwo Mazowsza :headbang:. M76 wyzerkana przez Meade 80/400. Układy podwójne, kulki, planety i galaktyki, a najwięcej oczywiście gromad otwartych. Pogoda dopisała, czekam więc na wieści, jak udał się zlot i CO OGLĄDACIE pod czarnym sklepieniem.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wrażeń wiele. Teraz idę spać ale trudno będzie usnąć. Na pewno kilka słów potem napisze o spotkaniu.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Świetna miejscówka, sucho, cisza :) Było tyle sprzętu, że nie ogarnąłem. Teraz dopiero mam pomysły, co obserwować i porównywać.

Późno dojechałem, ale klasyki zaliczone.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, m_jq2ak napisał:

Świetna miejscówka, sucho, cisza 

Z czasem, cisza = istotny i fajny smaczek:essen:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To tak.

Byłem ja, @Astrobonq, @Nord, @m_jq2ak i @Mateuszek631

Był, była:

Newton 20", 14", 10"

Refraktor 120/600

Lornetko SkyMaster 15x70, Delta (?) 10x50, Delta jakaś 8x42

Okulary spora ilość i filtry mgławicowe.

Były inne teleskopy ale nie wyciągane.

Było też super niebo.

Był Półksiężyc w 14" z OIII - nie wiem kto go znalazł ale dzięki. Super obiekt. Bez filtra nic a nic. 

Była mgławica w Plejadach z SW 120.

Była Ameryka z tego refraktora i były okolice Sadr z mgławicami.

Był Płomień w 14" i 20".

Był, choć nie na 100% Koń w 20" z filtrem h-beta.

M1 gotująca się w 20".

Były ramiona M33 w 14" i 20". Były jej obszary HII.

Była piękna M81 i 82 w 14" i 20" - 10" też chyba była ?

Były chichoty w każdym jak się nie mylę sprzęcie. 

M27 też była, choć ja się gdzieś zakręciłem i nie widziałem.

Więcej teraz nie pamiętam.

Było fajnie. Była fajna atmosfera. Byli fajni ludzie. Było fajnie niebo.

Dzięki za to byłe (szkoda, że już byłe) spotkanie, do następnego !

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Karol zapomniałeś o męczeniu M42 na sam koniec :D Poza tym były gromady w Woźnicy. Udało się też wyłapać Kalifornię w 120tce z filtrem UHC. Idąc mgławicowym tropem próbowałem znaleźć Sercę i Duszę, niestety bezskutecznie. Był jeszcze Eskimos i Mrugająca w 10tce, bez filtrów.

Co do nieba, to nie podejmę się oceniania na oko, ale Droga Mleczna była widoczna bardzo dobrze prawie od horyzontu i to nie tylko ta część w Łabędziu ale i jesienna również. M31 widoczna gołym okiem na wprost, szukałem jeszcze M33 ale albo za słaby wzrok albo jeszcze nie to niebo. Łuna była tylko od Stoczka Łukowskiego ale nie duża.

Absolutne hity tej nocy to dla mnie:

Kompleks Veila - łącznie z trójkątem Pickeringa - w 120tce z UHC, w 14" bez filtra o ile dobrze pamiętam no i w 20" to już i kapcie i wszystko pospadało :D 

M33 w 20" z kręcącymi się ramionami i obszarami gwiazdotwórczymi w środku

IC 1318 czyli kompleks mgławicowy wokół Sadra, też w 120tce z UHC, nie sądziłem jest jest ona dostępna w wizualu

NGC 7000 Ameryka, znowu w 120tce z UHC widoczna pięknie na wprost

NGC 1499 Kalifornia, jakże by inaczej w 120tce

no i Orion w 20" - takiego jeszcze nie widziałem..

Jaki z tego wniosek? Albo muszę kupić 20" albo filtry UHC i jeszcze może OIII. Albo i to i to :D 

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To ja może jeszcze w poprzednim stylu.

Było moje przyssanie się do 14" i 20".

Była obserwacja pozostałymi teleskopami ale trochę po macoszemu.

Poprawię się następny razem bo ominęło mnie kilka mgławic.

Był jednak zachwyt na Sadrze i Ameryce w refraktorze.

Były ładne chichoty w lornetkach. 

Było też miłe zaskoczenie jakością obrazu z Morpheus. Bardzo fajne okulary, gdyby jeszcze miały wykręcaną muszlę ... Był by ideał.

Był mały test lornetki 8x40 (?). Było tylko o 2 wartości mniejsze powiększenie niż moje 10x50 a stabilność dużo większa.

I była na koniec na kolanach z 20" a w skłonie w 14" M42. Były to widoki warte jechania tylu kilometrów. A nawet i więcej warto pojechać. Ten obiekt jak dla mnie zawsze powala. I z filtramo i bez, i w Naglerze, i w Morpheusu, i w lornetce, i w 10" i 120 mm. We wszystkich i przez wszystko.

Kurczę, kiedy następny raz ? :D

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, Astrobonq napisał:

Karol zapomniałeś o męczeniu M42 na sam koniec :D Poza tym były gromady w Woźnicy. Udało się też wyłapać Kalifornię w 120tce z filtrem UHC. Idąc mgławicowym tropem próbowałem znaleźć Sercę i Duszę, niestety bezskutecznie. Był jeszcze Eskimos i Mrugająca w 10tce, bez filtrów.

Co do nieba, to nie podejmę się oceniania na oko, ale Droga Mleczna była widoczna bardzo dobrze prawie od horyzontu i to nie tylko ta część w Łabędziu ale i jesienna również. M31 widoczna gołym okiem na wprost, szukałem jeszcze M33 ale albo za słaby wzrok albo jeszcze nie to niebo. Łuna była tylko od Stoczka Łukowskiego ale nie duża.

Absolutne hity tej nocy to dla mnie:

Kompleks Veila - łącznie z trójkątem Pickeringa - w 120tce z UHC, w 14" bez filtra o ile dobrze pamiętam no i w 20" to już i kapcie i wszystko pospadało :D 

M33 w 20" z kręcącymi się ramionami i obszarami gwiazdotwórczymi w środku

IC 1318 czyli kompleks mgławicowy wokół Sadra, też w 120tce z UHC, nie sądziłem jest jest ona dostępna w wizualu

NGC 7000 Ameryka, znowu w 120tce z UHC widoczna pięknie na wprost

NGC 1499 Kalifornia, jakże by inaczej w 120tce

no i Orion w 20" - takiego jeszcze nie widziałem..

Jaki z tego wniosek? Albo muszę kupić 20" albo filtry UHC i jeszcze może OIII. Albo i to i to :D 

O tak trzeba mi było podsumowania dziękuję Astrobonq i Karolu. A tak się cieszyłem, na te obserwacje mgławic w 120 i potem się rozproszyłem między 14" i 20".

Koniecznie do powtórzenia. To może dzisiaj ;)

Liczyłem gwiazdy w kwadracie Pegaza, zwróciłem na to uwagę podczas obserwacji. Mieliśmy niebo, blisko 6 mag gołym okiem.

M33 mi majaczyła zerkaniem, M31 na wprost.

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
2 godziny temu, m_jq2ak napisał:

To może dzisiaj

2 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Dzisiaj?

Hymmm, ciekawa propozycja :D

Nie wiem czy auto bym dostał ale jeśli tak to pewnie na 22. 

Mało spałem i nie wiem czy dam radę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi