Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Karol zapomniałeś o męczeniu M42 na sam koniec :D Poza tym były gromady w Woźnicy. Udało się też wyłapać Kalifornię w 120tce z filtrem UHC. Idąc mgławicowym tropem próbowałem znaleźć Sercę i Duszę, niestety bezskutecznie. Był jeszcze Eskimos i Mrugająca w 10tce, bez filtrów.

 

Co do nieba, to nie podejmę się oceniania na oko, ale Droga Mleczna była widoczna bardzo dobrze prawie od horyzontu i to nie tylko ta część w Łabędziu ale i jesienna również. M31 widoczna gołym okiem na wprost, szukałem jeszcze M33 ale albo za słaby wzrok albo jeszcze nie to niebo. Łuna była tylko od Stoczka Łukowskiego ale nie duża.

 

Absolutne hity tej nocy to dla mnie:

Kompleks Veila - łącznie z trójkątem Pickeringa - w 120tce z UHC, w 14" bez filtra o ile dobrze pamiętam no i w 20" to już i kapcie i wszystko pospadało :D 

M33 w 20" z kręcącymi się ramionami i obszarami gwiazdotwórczymi w środku

IC 1318 czyli kompleks mgławicowy wokół Sadra, też w 120tce z UHC, nie sądziłem jest jest ona dostępna w wizualu

NGC 7000 Ameryka, znowu w 120tce z UHC widoczna pięknie na wprost

NGC 1499 Kalifornia, jakże by inaczej w 120tce

no i Orion w 20" - takiego jeszcze nie widziałem..

 

Jaki z tego wniosek? Albo muszę kupić 20" albo filtry UHC i jeszcze może OIII. Albo i to i to :D 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja może jeszcze w poprzednim stylu.

 

Było moje przyssanie się do 14" i 20".

Była obserwacja pozostałymi teleskopami ale trochę po macoszemu.

Poprawię się następny razem bo ominęło mnie kilka mgławic.

Był jednak zachwyt na Sadrze i Ameryce w refraktorze.

Były ładne chichoty w lornetkach. 

 

Było też miłe zaskoczenie jakością obrazu z Morpheus. Bardzo fajne okulary, gdyby jeszcze miały wykręcaną muszlę ... Był by ideał.

 

Był mały test lornetki 8x40 (?). Było tylko o 2 wartości mniejsze powiększenie niż moje 10x50 a stabilność dużo większa.

 

I była na koniec na kolanach z 20" a w skłonie w 14" M42. Były to widoki warte jechania tylu kilometrów. A nawet i więcej warto pojechać. Ten obiekt jak dla mnie zawsze powala. I z filtramo i bez, i w Naglerze, i w Morpheusu, i w lornetce, i w 10" i 120 mm. We wszystkich i przez wszystko.

 

Kurczę, kiedy następny raz ? :D

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Astrobonq napisał:

Karol zapomniałeś o męczeniu M42 na sam koniec :D Poza tym były gromady w Woźnicy. Udało się też wyłapać Kalifornię w 120tce z filtrem UHC. Idąc mgławicowym tropem próbowałem znaleźć Sercę i Duszę, niestety bezskutecznie. Był jeszcze Eskimos i Mrugająca w 10tce, bez filtrów.

 

Co do nieba, to nie podejmę się oceniania na oko, ale Droga Mleczna była widoczna bardzo dobrze prawie od horyzontu i to nie tylko ta część w Łabędziu ale i jesienna również. M31 widoczna gołym okiem na wprost, szukałem jeszcze M33 ale albo za słaby wzrok albo jeszcze nie to niebo. Łuna była tylko od Stoczka Łukowskiego ale nie duża.

 

Absolutne hity tej nocy to dla mnie:

Kompleks Veila - łącznie z trójkątem Pickeringa - w 120tce z UHC, w 14" bez filtra o ile dobrze pamiętam no i w 20" to już i kapcie i wszystko pospadało :D 

M33 w 20" z kręcącymi się ramionami i obszarami gwiazdotwórczymi w środku

IC 1318 czyli kompleks mgławicowy wokół Sadra, też w 120tce z UHC, nie sądziłem jest jest ona dostępna w wizualu

NGC 7000 Ameryka, znowu w 120tce z UHC widoczna pięknie na wprost

NGC 1499 Kalifornia, jakże by inaczej w 120tce

no i Orion w 20" - takiego jeszcze nie widziałem..

 

Jaki z tego wniosek? Albo muszę kupić 20" albo filtry UHC i jeszcze może OIII. Albo i to i to :D 

O tak trzeba mi było podsumowania dziękuję Astrobonq i Karolu. A tak się cieszyłem, na te obserwacje mgławic w 120 i potem się rozproszyłem między 14" i 20".

Koniecznie do powtórzenia. To może dzisiaj ;)

Liczyłem gwiazdy w kwadracie Pegaza, zwróciłem na to uwagę podczas obserwacji. Mieliśmy niebo, blisko 6 mag gołym okiem.

M33 mi majaczyła zerkaniem, M31 na wprost.

Edytowane przez m_jq2ak
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, m_jq2ak napisał:

To może dzisiaj

 

2 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Dzisiaj?

Hymmm, ciekawa propozycja :D

Nie wiem czy auto bym dostał ale jeśli tak to pewnie na 22. 

Mało spałem i nie wiem czy dam radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.