Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

To i tak dobrze, że się załapałeś. Mi się dziś udało wyskoczyć do Klaudyna, Alnitaka rozdzieliłem. Parę dni temu załapałem się na 20 min. podobnego okienka, w środku nocy, ale jechałem wtedy w przeciwnym kierunku - za Skierniewice. Wczoraj wybrałem się aż pod Konin, ryzykowne, na szczęście było warto! W tym miesiącu 60-100km to przeważnie za mało - i nie chodzi bynajmniej o zaświetlenie:) Człek od braku nieba wariuje, a na mini-zlot MGO(WIO) nie ma co liczyć, bo warunki zmieniają się na krótko, nieraz dość nagle.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po tej zimie doszedłem do wniosku, że w zakresie obserwacji astronomicznych trzeba zmienić priorytety. Od początku u mnie na pierwszym miejscu były DS-y, zaś pozostałe ciała niebieskie w zasadzie nie liczyły się. Od lutego moje priorytety wyglądają tak:

1. Słońce

2. Księżyc 

3. Gwiazdy podwójne i wielokrotne

4. Planety

5. DS-y.

Skąd taki podział? Wynika on z dostępności obiektów :) 

 

Słońce jest najbardziej dostępne, można je obserwować wszędzie, jedynym warunkiem obserwacji Słońca (oprócz posiadania odpowiedniego sprzętu) jest brak chmur. Poza tym mnie jest najłatwiej obserwować za dnia - jest jasno, cieplej jak w nocy i nie muszę walczyć ze snem :)

 

Dlaczego na drugim miejscu Księżyc? Zauważyłem z doświadczenia, że bezchmurne nocne niebo występuje najczęściej przy pełni Księżyca :) Poza tym przy odrobinie szczęścia można Księżyc obserwować również za dnia.

 

Planety można obserwować pod mocno zanieczyszczonym niebem i niezależnie od faz Księżyca. To samo dotyczy (chyba) gwiazd podwójnych.

 

Na ostatnim miejscu listy wylądowały DS-y. Są one najbardziej wymagające pod kątem obserwacji, ponieważ:

a) można je obserwować jedynie w nocy;

b) niebo musi ciemne (Warszawa odpada :( );

c) Księżyc musi być w nowiu;

 

Te trzy w/w czynniki powodowały, że obserwacje prowadziłem w najlepszym wypadku dwa razy w miesiącu. W tym roku chcę znacznie zwiększyć ilość obserwacji, stąd moje parcie na dostępność obiektów.

 

Uff, ale się rozpisałem :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ta lista wygląda identycznie - jedynie trzeba ją czytać od końca. Jest to jakiś sposób. Grunt to czerpać radość z obserwacji. Na szóste miejsce dorzucił bym zjawiska specjalne, a 7 -  obiekty nieba południowego:) Pozostałe pozycje będą pewnie bardziej dostępne wiosną, bez konieczności zarywania całych nocy. Gwiazdy wielokrotne, ew. jasne ds-ki to fajny złoty środek, wystarczy bardzo niedaleki wyskok. Z dostępnością i widocznością planet się jednak nie zgodzę-  teraz od Saturna czy Jowisza łatwiej upolujesz Ds-y, a Mars nie pokaże już nic, jak i Wenus niedługo. Księżyc w pełni - słaba opcja do oglądania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

a na mini-zlot MGO(WIO) nie ma co liczyć, bo warunki zmieniają się na krótko, nieraz dość nagle.

Aż tak źle to chyba nie jest. W zimę to standard, że nie ma pogody. Spotkamy się pewnie za za kilka tygodni ;) 

 

Godzinę temu, tomchm napisał:

Ja po tej zimie doszedłem do wniosku, że w zakresie obserwacji astronomicznych trzeba zmienić priorytety. Od początku u mnie na pierwszym miejscu były DS-y, zaś pozostałe ciała niebieskie w zasadzie nie liczyły się. Od lutego moje priorytety wyglądają tak:

1. Słońce

2. Księżyc 

3. Gwiazdy podwójne i wielokrotne

4. Planety

5. DS-y.

Skąd taki podział? Wynika on z dostępności obiektów :) 

 

Słońce jest najbardziej dostępne, można je obserwować wszędzie, jedynym warunkiem obserwacji Słońca (oprócz posiadania odpowiedniego sprzętu) jest brak chmur. Poza tym mnie jest najłatwiej obserwować za dnia - jest jasno, cieplej jak w nocy i nie muszę walczyć ze snem :)

 

Dlaczego na drugim miejscu Księżyc? Zauważyłem z doświadczenia, że bezchmurne nocne niebo występuje najczęściej przy pełni Księżyca :) Poza tym przy odrobinie szczęścia można Księżyc obserwować również za dnia.

 

Planety można obserwować pod mocno zanieczyszczonym niebem i niezależnie od faz Księżyca. To samo dotyczy (chyba) gwiazd podwójnych.

 

Na ostatnim miejscu listy wylądowały DS-y. Są one najbardziej wymagające pod kątem obserwacji, ponieważ:

a) można je obserwować jedynie w nocy;

b) niebo musi ciemne (Warszawa odpada :( );

c) Księżyc musi być w nowiu;

 

Te trzy w/w czynniki powodowały, że obserwacje prowadziłem w najlepszym wypadku dwa razy w miesiącu. W tym roku chcę znacznie zwiększyć ilość obserwacji, stąd moje parcie na dostępność obiektów.

 

Uff, ale się rozpisałem :) 

Ja kocham DSy ale jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma ... :D 

Dlaczego DSy na końcu ? Aktualnie planet praktycznie nie ma ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem:

1. Ciemne niebo;

2. Księżyc w nowiu.

Dołożę tutaj jeszcze jeden czynnik - teleskop o dużej aperturze, co najmniej 8".

 

Powtórzę to co, pisałem - z mojego doświadczenia z ubiegłego roku wynika, że bezchmurne niebo wypada wtedy, gdy Księżyc jest w pełni. A w pozostałe noce to albo chmury, albo jedynie bezchmurny jest dzień ;) Poza tym lubię spać w nocy :)

 

Dlatego powoli moje marzenia o docelowym teleskopie przesuwają się z Newtona 12" na 6" refraktor ED :) Ale niewykluczone, że to jeszcze się zmieni :)

 

Co do Nieba Południowego - też sobie tę opcję sprawdzałem i tak lekką ręką 10k PLN trzeba szykować na taką wyprawę... Może innym razem :)

 

Niemniej dużo bliżej (i taniej) jest Egipt. Zastanawiałem się nad tym, czy kiedyś nie urządzić sobie Maratonu Messiera tutaj:

https://www.tui.pl/wypoczynek/egipt/marsa-alam/wadi-lahmy-azur-rmf17004?gclsrc=aw.ds&ds_rl=1232527&ds_rl=1258391&ds_rl=1258391&gclid=EAIaIQobChMIm4jM19uc4AIVA6aaCh0F1QVmEAAYASAAEgIUffD_BwE&gclsrc=aw.ds

Niebo jest dosyć ciemne w tym miejscu:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=10&lat=2779577&lon=3945969&layers=B0FFFFTFFFF

A pogoda na przełomie marca i kwietnia w tym miejscu przedstawia się następująco:

https://www.accuweather.com/en/eg/barnis/126889/march-weather/126889?monyr=3/1/2019

 

W każdym bądź razie sprzęt na taką wyprawę mam - mój Bresser 102XS idealnie zmieści się w bagażu podręcznym :) Poza tym, byłby Maraton Messiera "zgodny z zasadami", ponieważ sam Messier posługiwał się 4-calowym refraktorem. Zaś położenie w rejonie Zwrotnika Raka da dużo czasu na obserwacje obiektów... Noce zaś będą ciepłe, +21oC...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, tomchm napisał:

Przecież pisałem:

1. Ciemne niebo;

2. Księżyc w nowiu.

Nie neguje Twojego podejścia, od razu zaznaczam, że pytam tylko z ciekawości.

 

Napisałem - "Aktualnie planet praktycznie nie ma ..."

 

Z resztą listy się zgadzam. Choć do Słońca trzeba mieć teleskop H-alpa bo od dawna aktywność plamotwórcza jest bardzo niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, astrokarol napisał:

Nie neguje Twojego podejścia, od razu zaznaczam, że pytam tylko z ciekawości.

 

Napisałem - "Aktualnie planet praktycznie nie ma ..."

 

Z resztą listy się zgadzam. Choć do Słońca trzeba mieć teleskop H-alpa bo od dawna aktywność plamotwórcza jest bardzo niska.

Niekoniecznie, firma Daystar wynalazła coś takiego:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7050_Daystar-Instruments-QUARK---H-Alpha-Filter-System-for-Chromosphere.html

 

Ten filtr można stosować ze zwykłymi refraktorami. Ma on co prawda pewne ograniczenia, ale rozdzielczość robi swoje, zaś cena niska w stosunku do typowego koronografu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, tomchm napisał:

Niekoniecznie, firma Daystar wynalazła coś takiego:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7050_Daystar-Instruments-QUARK---H-Alpha-Filter-System-for-Chromosphere.html

 

Ten filtr można stosować ze zwykłymi refraktorami. Ma on co prawda pewne ograniczenia, ale rozdzielczość robi swoje, zaś cena niska w stosunku do typowego koronografu...

Miałem na myśli raczej nie cenę (choć nie ukrywam, że sporo kosztuje) a to, że nie ma plam. W filtrze ND na pewno na razie Słońce jest na ostatnim miejscu. Kilka lat temu jak były plamy 3, 4 czy 5 razy większe od Ziemi i to kilka naraz, 2 czy 4 duże grupy plam to były wspaniały widok. 250x w 8" i te wszystkie "farfocle", wąsiki ahh ... Brakuje mi tego.  

 

Ciekawy jestem widoku z teleskopu H-alpa tarczy Słońca bez plam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, astrokarol napisał:
53 minuty temu, tomchm napisał:

Przecież pisałem:

1. Ciemne niebo;

2. Księżyc w nowiu.

 

Na szczęście, jest jeszcze bardzo dobra do obserwacji pierwsza i ostatnia kwadra, zaś ciemne niebo wiąże się z wycieczką w jakieś "magiczne" zadupie, skąd o wiele przyjemniej obserwować. I generalnie - sam ten pierdylion gwiazd nad głową, droga mleczna i widoczne gołym okiem gromady - to kolejny punkt za.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Dla miejscówek południowych - jak Tarczyn, Warka, lub bardziej zaświetlona Góra Kalwaria, prognozy dziś na godz. 23.30 - 2 są przyzwoite. Ostatnio udawało mi się łapać pogodowe okienka, wczoraj też. Może ktoś wybiera się? 

Ja raczej nie wybiorę się. Pora późna (jutro na rano do roboty), zaś pogoda niepewna - raz jak zajechałem do Mostówki, to zdążyłem jedynie na 30 minut, zanim niebo zakryły chmury. Poza tym strasznie stopy mi zmarzły, bo mimo krótkiego czasu stałem w śniegu, nie mam zaś butów do przebywania w kopnym śniegu ;( Kupiłem sobie ostatnio filtry słoneczne i liczę na to, że chociaż w weekend pojawi się trochę Słońca... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że chmury przesunęły się i trzeba jechać dalej i później, po północy wyjazd i mam miejscówki albo niezłą koło Rawy Mazowieckiej (i raczej tam bym jechał), albo fantastyczną jeszcze z 70km dalej na południe (tylko w wypadku, gdyby kolega z tamtych okolić chciał tam wpaść swoim "astrowozem"). Głód nocnego nieba we mnie nie usnął, a wręcz przeciwnie, więc piszcie jak coś - 1 miejsce siedzące + na trochę sprzętu się u mnie w samochodzie znajdzie. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatecznie jedziemy we 2jkę z Astrobonq, na miejscu gdzieś o północy, 

miejscówka koło miejscowości Bujały na zachód od Rawy Maz. Jakby kto jechał to piszcie przed 23 gdzieś, bo do wyboru 2 miejscówki. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, PiotrTheUniverse napisał:

Ostatecznie jedziemy we 2jkę z Astrobonq, na miejscu gdzieś o północy, 

miejscówka koło miejscowości Bujały na zachód od Rawy Maz. Jakby kto jechał to piszcie przed 23 gdzieś, bo do wyboru 2 miejscówki. 

To dajcie znać, jak Wam poszło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

Musimy kiedys tez na Słońce polukać.   Nie mam filtrów, wiec dziś jeszcze wykorzystam oczy na DS. 

Ja mam :) Kupiłem filtr słoneczny ND5, filtr Baader UV/IR cut oraz filtr Baader Solar Continuum. Do ogarnięcia jest jeszcze miejscówka - na szczęście Słońce pod tym względem nie jest aż tak wymagające jak DS-y :).

Patrzyłem tak na mapę Warszawy i szukałem jakiejś górki tudzież innego wzniesienia, które wystawałoby ponad budynki. Dobrze by było również, żeby dojście oraz szczyt na górce był utwardzony - w ten sposób stosunkowo łatwo wejdzie się na taką górkę oraz na samej górce powinno być mało wody i śniegu. Przyznam się, że dla mnie przy nadchodzącej odwilży to będzie największym kłopotem - nie stać podczas obserwacji w wodzie i kopnym śniegu... W ostatni weekend wybrałem się na spacer to Lasu Bródnowskiego i był to duży błąd - wszędzie pelno wody, błota, śniegu, a co gorsza pod tym wszystkim był jeszcze lód :( Dlatego tak ważne są dla mnie warunki terenowe miejscówki.

 

Biorąc pod uwagę wszystkie w/w uwarunkowania, jako pierwsze miejsce do obserwacji Słońca w Warszawie proponuję Kopiec Powstania Warszawskiego. Wejście jest po schodach, szczyt jest utwardzony, zaś wysokość względna Kopca to ok. 30 m. Ta wysokość względna jest o tyle ważna, że obecnie Słońce jest nisko nad horyzontem, więc podczas obserwacji budynki nie będą nam Słoneczka zasłaniać :) A jak nam się znudzi Słońce, to będzie można z kopca spróbować obejrzeć panoramę Warszawy - przyznam się, że nigdy jeszcze na tym Kopcu nie byłem...

 

Oraz sprawa oczywista - musi być pogoda...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomchm napisał:

To dajcie znać, jak Wam poszło :)

Warunki nie były idealne ale zważywszy na zimową posuchę można określić wypad jako udany. Na miejsce zajechaliśmy przed 1. Przejrzystość początkowo była niezła jednak z czasem gwiazdy przygasały coraz bardziej. Pogarszająca się widoczność i zamarzający sprzęt oraz kończyny wykurzyły nas koło 3:30.

 

Na placu boju stanęły Dobson 8 oraz DO Extreme 7x50 i 15x70. Z uwagi na długi okres astro postu na cel wziąłem klasyki (mniej więcej w kolejności paczania):

 

* Tryplet Lwa - w 15x70 dwie jaśniejsze galaktyki widoczne na wprost, trzecia chyba migała na granicy widoczności

* Melotte 111, M44, M67, M45, Chichoty, Stock 2, Melotte 20, Messiery w Woźnicy, M13, M92 czyli ot taki luźny przelot po niebie

* Kometa Iwamoto - w 7x50 widoczna na wprost, taka trochę mniejsza wersja Wirtanena

 

W międzyczasie przetestowałem opcję obserwacji lornetkowych z wkręconymi w gwint na okularach filtrami OIII. Niestety okazało się, że wszystko co miałem za plecami odbijało się w filtrach, co mocno utrudniało obserwacje. Swoje dwa grosze dołożył zalegający śnieg. Mimo to udało mi się wypatrzeć sporo farfocli w środku Woźnicy - detalu brak, były to raczej pojaśnienia. Lepsze efekty można zapewne osiągnąć bez śniegu plus zamienić wąskopasmowe OIII na UHC.

 

Łup może niezbyt okazały ale sporą część sesji zabrały bieganie po polu na rozgrzewkę i próby rozmrażania sprzętu. Piotr podziel się jeszcze co tam wyłapałeś Dobsem :)

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem czasu spróbować ww lornetek, czasu było mało i przez marznące lustra zrobiłem połowę planowanej listy - tą łatwiejszą. Przejrzystość atmosfery była jeszcze nienajgorsza, ale niska wilgoć bardzo szybko osiadała na sprzęcie, przez co widok stawał się coraz mniej wyraźny ... Aż zamarzły oba lustra Synty8. IWAMOTO na plus zdecydowanie, oceniam jasność na 8 mag lub lepiej, choć kometa mniejsza od Wirtanen - dzięki temu nieco bardziej zwarta i widoczna dobrze nawet w szukaczu, a najlepiej w szerokim SW28, centralna część to wyraźnie jasna plama, a spora całkiem koma leciutko mieni się zielenią. Mgławica Głowa małpy wokół GO NGC2174 to ogromny potwór - centralna część wyzerkana jako lekkie pojaśnienie nieba. Dalej 2 rozmyte, umiarkowanie fajne galaktyki obok siebie - większa wizualnie z nich to spiralna z poprzeczką NGC4654. Przyjrzałem sie też NGC4651, a Michał poprosił o M104,  którą o lukaliśmy w małym powiększeniu - małe, ostre Sombrero. Byłem bliski wylukania najdalszego obiektu do zobaczenia dla większości amatorskich teleskopów, kwazaru 3C273 (plamka 13 mag, a więc z wydrukowaną mapą do 13,5mag) optyka zamarzła i przekładam to na następną sesję daleko za miastem. Od centrum Wwa odjechalim z 70km w linii prostej. Miejsce znam od dawna, łuny są tylko niewielkie. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.