Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

...albo też Wio! - Warszawa i okolice, albo Warszawska Grupa Szybkiego Reagowania Astronomicznego, albo jakkolwiek ją nazwiemy... o ile w ogóle... :D

Koledzy z Warszawy i okolic od pewnego czasu aktywnie organizują i mobilizują się we wspólnych obserwacjach. Od dawna (nie licząc zlotów) nie brałem udziału w grupowym, polowym oglądaniu. Zachęcony przez nich, miałem okazję dołączyć pod naprawdę niezłe podwarszawskie niebo...

Nocka obserwacyjna z 6 na 7 października odbyła się w składzie:
@Astrobonq @PiotrTheUniverse @Nord @Sebo_b i @wimmer

 

Miejscówka w pobliżu Ossówna jest bardo przyzwoita jak na okolice stolicy. Nie licząc rejonów nisko nad horyzontem, niebo ładnie pokazuje Drogę Mleczną. Galaktyka Andromedy widoczna gołym okiem, ot tak.

Sprzęty, jakie mieliśmy ze sobą to: Synta 8", refraktor 80mm, lornetka 15x70, Maksutov-Newton 190mm i SCT 5"

Na pierwszy ogień poszły klasyki, czyli: M27, M57, M31, M81 i 82, Chichoty, Plejady, gromady w Woźnicy.
Mgławica Welon oraz Miotła Wiedźmy - jeszcze podczas lepszego seeingu - łapana z powodzeniem. Dla niektórych z nas to już "wyoglądany" obiekt, ale dla innych nadal spora radość z dostrzegania tych struktur.
Zahaczyliśmy też o mniej popularne planetarki, jak NGC6826 "Blinking Planetary", a także "Muszkę" NGC40, którą rozpromował ostatnio @Lukasz83. Koledzy mieli już ją w planach chyba od jakiegoś czasu, a ja powiem szczerze, że nie zdawałem sobie nawet sprawy z jej istnienia, dopóki nie zobaczyłem zdjęcia Łukasza. Tak, zdecydowanie na zdjęciu pokazuje co trzeba, bo w wizualu kapci ze stóp nie zrywa :) Ale obiekt zaliczony? Zaliczony.
Potem zaczęły się testy trudniejszych obiektów. Do północy seeing był całkiem niezły, ale odnoszę wrażenie, że po północy znacznie się pogorszył. Toteż próby łapania słabszych obiektów stały się wyzwaniem.
Mgławica "Ameryka Północna" potrzebuje czarniejszego nieba, ale jej zarys oraz wyraźniejszy ciemny zarys "zatoki meksykańskiej" dostrzeżony. Dużym wyzwaniem okazała się "Mgławica Półksiężyc" NGC6888 - tutaj długo analizowaliśmy, czy to co widzimy - widzimy - czy może sugerujemy sobie, że widzimy. Opisy ledwie widocznych struktur a potem odniesienie ich do tego zaznaczonego w programie kształtu (to było SkySafari?) i potwierdzenie faktycznego zaobserwowania pozwala wpisać na listę "widziałem".
Były też plany na komety 64P i 38P, ale okazały się bardzo trudnymi obiektami na tę noc. Podobnie jak walka z mgławicą "Płomień".
Jak tylko Orion wystarczająco się wzniósł to oczywiście M42 była katowana na wiele sposobów.

Więcej obiektów nie pamiętam... ale koledzy walczyli jeszcze po wyjeździe moim i Norberta, to może dopiszą do listy zdobycze.

Do następnego razu!

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała korekta co do zaplecza sprzętowego - na wczorajszo/dzisiejszych obserwacjach była synta 8, ale i 10tka jest w obwodzie plus mój achromat 120/600. Można więc powiedzieć że jest niemal pełen przekrój spośród popularnych u nas w kraju opcji. No ale nie to jest najważniejsze tylko doborowe towarzystwo, więc jeśli ktoś ma chęć dołączyć to zapraszamy :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Astrobonq napisał:

Mała korekta co do zaplecza sprzętowego - na wczorajszo/dzisiejszych obserwacjach była synta 8...

Dzięki, cały czas myślałem, że to 10" :D
Poprawiłem.

 

36 minut temu, Paether napisał:

W jakim obwodzie? :D 

W obwodzie mazowieckim oczywiście :D

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było jeszcze potem kilka obiektów - zarówno wartych uwagi, jak i tych na granicy możliwości sprzętu - ledwie odhaczonych. A więc, od, moim zdaniem, najfajniejszych: gromada NGC 2169 w Orionie, zwana "37":heart:, kolorowy układ potrójny Keid (warunki pozwoliły na 2 gwiazdki), gromada Sowa lub E.T. w Kasjo, kilka jasnych Drakonidów (przypuszczalnie - to one), mglawica Kocie Oko, mgławica Krab, M78, jak to zwykle - co najmniej jedna jasna flara, galaktyki NGC1232 i 1300 w Erydanie (obie dużych rozmiarów kątowych i niemal niewidoczne, ta druga zwłaszcza, a szkoda https://en.wikipedia.org/wiki/NGC_1300#/media/File:Hubble2005-01-barred-spiral-galaxy-NGC1300.jpg

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sobotę o ile by mi się udało, mógł bym być kolo 23.00 - 23.30 na miejscu.

 

 

2 miejscówki do sprawdzenia

 

1.  52.388041, 21.622431   droga raczej podobna jak do Brzeźnika(aktualnej miejscówki).

2.  52.589853, 21.894693  o Mrozowej Woli było coś na forum, ale trochę dalej.

 

Jak bedę miał chwile skocze motorem na zwiad :)

 

Edytowane przez Nord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę Wam polecić dobra miejscówkę z sympatyczną gospodynią - można dostać przedłużacz z prądem i nawet coś zjeść na miejscu.

Jeździłem tam z setupem astrofotograficznym.

Trzeba tylko zadzwonić wcześniej to przygotują przedłużacz za stodołą.

http://www.ranczo-siennica.pl/

To niedaleko od Kołbieli, dobry dojazd.

Za prąd płaciłem 20 zł , symbolicznie.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nord napisał:

1.  52.388041, 21.622431   droga raczej podobna jak do Brzeźnika(aktualnej miejscówki).

2.  52.589853, 21.894693  o Mrozowej Woli było coś na forum, ale trochę dalej.

Drzewa blisko, pewnie ze 30-40 stopni będzie zasłonięte. 

 

1 godzinę temu, Sebo_b napisał:

Ja myślałem o tym miejscu 51.8699351, 21.2733621

Tu z kolei wszędzie woda, będzie wilgoć w uj :)

 

Ja bym spróbował tu:

52.5955173, 22.0383715

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.