Skocz do zawartości

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj przed południem obserwowałem sobie Słońce. Plamy na wschodniej stronie tarczy znacznie zmniejszyły się w porównaniu z tymi wczorajszymi. Przy tej okazji z wściekłościa odkryłem, że wśród  nowo zamówionych okularów mam dwa o takiej samej ogniskowej - Omegon Super LE Planetary 9mm oraz Baader Morpheus 9mm... 

Sprawdziłem zamówienie w Astroshopie - wszystko się zgadza, błąd został popełniony z mojej strony. Ale skoro już mam obydwa okulary o takiej samej ogniskowej, to postanowiłem potestować je na Słońcu i (o dziwo) Omegon wypadł lepiej od Morpheusa - lepiej ostrzy i jest zdecydowanie wygodniejszy w użyciu niż Morpheus. Z kolei tamten nadrabia większym polem widzenia.

 

W każdym bądź razie jeszcze dzisiaj zamówię sobie w Astroshopie Omegon LE Planetary 3mm - będę miał wówczas powiększenie 150x. A którąś z tych "9-tek" sprzedam, tylko nie wiem jeszcze dokładnie którą... Decyzję podejmę po Zlocie w Krzyzach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PiotrTheUniverse napisał:

Słuchajcie, jest dziś szansa na coś w podobie do wczoraj - wyjaśni się około 18, w razie czego jestem gotów wtedy na wyjazd, kierunek do ustalenia z mapą pogodową:)

Nie wiem czy dziś dam radę. Jeśli już to musiałaby być miejscówka z dobrym południowym-zachodem, wypadałoby się jeszcze pożegnać z zimowymi gromadami otwartymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Astrobonq napisał:

Nie wiem czy dziś dam radę. Jeśli już to musiałaby być miejscówka z dobrym południowym-zachodem, wypadałoby się jeszcze pożegnać z zimowymi gromadami otwartymi.

Coś się święci w tej okolicy, co wczoraj, ale też raczej godzinka czystego. Może poszukamy tam lepszej miejscówki? Po drodze było kilka otwartych ciemnych przestrzeni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tomchm napisał:

Ja te dwie gwiazdy podwójne znalazłem w SkySafari Pro. Ustawiłem sobie parametry gwiazd podwójnych tak, by nie mieć problemu z ich rozdzieleniem. Niestety chmurwy i LP zrobiły swoje :(

To ja poproszę o screen'a, alternatywną nazwę, nazwę sąsiedniej gwiazdy - cokolwiek. Choć "odkryłem" przy okazji masę innych układów do odhaczenia - nie mogę dogrzebać się do 21 Gem:hmmm:

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nadzieja wczesnym wieczorem, chyba na południu:ontopic:

 

W nocy sprawdziło się okienko koło Kampinosa, skosztowałem kilka binarek refraktorem 80/400. 48 Canceri pyszna, jak Albireo!

 

Pojawił też się szron, oby dziś nie było gołoledzi. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wojtasso napisał:

Cześć. Moz3cie podac wspolzedne GPS dla tych miejsc gzie sie spotykacie. Kolo Tarczyna i Kampinosu.

Kampinos był dobry jedynie wczoraj, nie robiliśmy jeszcze tam żadnych spotkań. Dziś możliwe, że pojedziemy k. Tarczyna, czyli tu   51.969745,20.705716

Tam jest przyzwoite niebo południowe i szybki dojazd.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Astrobonq napisał:

Jakby jeździć tylko w weekendy i jeszcze w okolicach nowiu to przy naszym klimacie obserwy wypadają chyba ze 2-3 razy w roku :(

Eee tam, przesadzasz. Mnie się udawało przynajmniej raz w miesiącu :) Teraz, jak przestałem być wybredny pod kątem wyboru ciał niebieskich do obserwacji, to obserwuję nawet w południe :) Wiadomo co :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dupa marźnie mi tu, ale p p p iękne niebo chłopaki!

 

W sumie od 20.30 prawie 3h lukałem, suchy sprzęt i przejrzyste niebo bez końca - to dobre strony wcześniejszej, gradowo-wietrznej pogody:)

 

W taką aurę południe jest tu za Tarczynem nie do zdarcia... dało się oglądać niektóre południowe DSy na  7 stopniach:)  

 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

Dupa marźnie mi tu, ale p p p iękne niebo chłopaki!

 

W sumie od 20.30 prawie 3h lukałem, suchy sprzęt i przejrzyste niebo bez końca - to dobre strony wcześniejszej, gradowo-wietrznej pogody:)

 

W taką aurę południe jest tu za Tarczynem nie do zdarcia... dało się oglądać niektóre południowe DSy na  7 stopniach:)  

 

Kurła, teraz żałuję że nie pojechałem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Astrobonq napisał:

Jest kilka ludziów z Warszawy, a to przecież blisko :)

Reszta udzielających się, jak na razie, to raczej wschód i południowy-wschód.

Pytam bo znam fajną miejscówkę pod grodziskiem mazowieckim i chciałem zaproponować jakiś wypad ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Eberline napisał:

Pytam bo znam fajną miejscówkę pod grodziskiem mazowieckim i chciałem zaproponować jakiś wypad ;) 

A gdzie to jest? Tam się fajnie jedzie A2-jką, ale najbliższą przyzwoitą (nie licząc tej k. Tarczyna) znam między Łowiczem a Skierniewicami, co nie znaczy, że innych nie ma:)

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Eberline napisał:

Wieś Adamowizna. Pełno otwartych łąk i jest nawet ciemno bo brakuje latarni.  Fajne miejsce na szybki wypad. 52°04'29.6"N 20°38'19.0"E  Dokładnie to jest ulica Borsucza. 

Na jasne obiekty może być, południe też dobre w miarę. Ode mnie z centrum to nie będzie już szybki wypad, ale czasem bywam w okolicy, więc wezmę wtedy teleskop i  jak coś dam znać. A Ty, Eberline, czym obserwujesz?

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.