Jump to content

Mazowiecka Grupa Obserwacyjna (Warszawa i okolice) - spotkania

Recommended Posts

2 godziny temu, lolak89 napisał:

W Warszawie to bym popełnił obserwacyjne seppuku ;) Nie no, ja na tą miejscówkę mam ze 30 km pięknymi leśno-wioskowymi dziurawymi drogami. W sumie może zagadam do kolegi z Taurusem 20" to bym się z nim zabrał jakoś tylko, że pewnie na 24:00 bylibyśmy na miejscu jak zwykle. Kto konkretnie deklaruje chęć wypadu?

Ja bym mógł ruszać z WWa około 22, więc też północ. A obecne diagramy i tak przewidują wcześniej trochę chmur. Skoro seeing może być ok,  jestem za wpadnięciem z Syntą 8 i obserwacjami do białego rana, ale jeszcze się namyślę. Jak i  Wy się zdecydujecie, to proszę o podsumowanie, jakie teleskopy będą:)) I oczywiście namiar ostatecznej miejscówki.

Edited by PiotrTheUniverse

MN190? To ja chętnie popatrzę. Wezmę bino i swoje achro. Szkoda że Marcin nie może, ostatnio ogarnelismy do jego Newtona 20" fajne bino z power switchem, świetna zabawka :) innym razem popatrzymy. 

Było zacnie, fajni ludzie, było z kim sobie pożartować i popatrzeć w niebo. Sporo testów konfiguracji okularów z bino i mono. Obiekty to raczej klasyki nieba ale i tak był to miło spędzony czas, miałem okazję popatrzeć pierwszy raz przez MakNewtona czy Syntę 8 cali, podotykałem Luminosów, bardzo fajne szkła. Niebo było.... różne, miejscami czyste i klarowne by po drugiej stronie nieba mydlić jakimś pyłkiem. Podsumowując szkoda, że Cię nie było :) Posiedzieliśmy chyba do 4:00 ale ja już padałem na pysk od 3:00, na dodatek stare mapy w telefonie wyprowadziły mnie pole w drodze powrotnej gdzie zamiast 35 minut drogi jechałem prawie godzinę :) 

Pozdrawiam wszystkich obecnych na minizlocie.

• Like 3

Ja dzisiaj kilka godzin temu wróciłem z astrozlotu PTMA z Krzyży na Mazurach. Oto, co udało mi się ustrzelić w dwie noce:

Katalog Messiera: M103, M38, M1, M36, M37, M35, M44, M67, M81, M82, M95, M96, M105, M97, M65, M66, M61, M85, M86, M87, M88, M91, M3, M13, M12, M92.

Katalog NGC: NGC129, NGC225, NGC457, NGC654, NGC659, NGC663, NGC1027, NGC1342, NGC1502, NGC1582, NGC1664, NGC1778, NGC1857, NGC1893, NGC2129, NGC2281, NGC2395, NGC6811, NGC6819, NGC6866, NGC6871, NGC6910, NGC7160, NGC7235.

Trzecią noc zaplanowałem sobie na rozdzielanie gwiazd podwójnych, ale wyniki były tak nędzne, że sobie odpuściłem z następujących powodów:

1) zdrowie mnie zawiodło; w ciągu dnia byłem nad jeziorem i mocno mnie przewiało, na wieczór źle się czułem;

2) montaż AZT6 nie nadaje się do rozdzielania gwiazd podwójnych; podczas ryglowania obrotu w pionie następuje tzw. backlash, czyli lekki obrót teleskopu w górę. Na małych i średnich powiększeniach to nie problem, ale przy gwiazdach podwójnych (gdzie aby rozdzielić często gęsto trzeba jechać z powiększeniami co najmniej 100x) jest to duży problem. Poza tym mała masa tworzy duże drgania;

3) Kiepski seeing - na powiększeniu 50x jeszcze dawało radę, ale przy 100x tworzyły się placki.

Wspaniale spisał się szukacz Rigel. Bez niego większości w/w obiektów w ogóle bym nie odnalazł. To (póki co) jest najbardziej trafiony zakup od zapoczątkowania mojej przygody z astronomią. Można sprawdzić swoje umiejętności astronawigacyjne :) 

Poza tym dwie tego typu noce na wizualu potrafią fizycznie dać w kość. Żeby szybko obracać teleskop obserwacje prowadziłem na stojąco. Najgorzej było w zenicie - nogi statywu szeroko rozstawione, przeszkadzają, i trzeba zajmować różne ekwilibrystyczne pozycje, aby znaleźć obserwowany obiekt. Nie miałem stolika, więc wszystkie moje okulary leżały w torbie na ziemi. Tak więc wykonałem w międzyczasie sporo skłonów... Niemniej jestem bardzo zadowolony z przeprowadzonych obserwacji. W planie miałem dwa razy więcej obiektów z obydwu katalogów do wypatrzenia, ale one albo były za ciemne, albo były za nisko nad horyzontem. Poznałem też w pełni ograniczenia mojego montażu. 

• Like 4
14 godzin temu, tomchm napisał:

Katalog NGC: NGC129, NGC225, NGC457, NGC654, NGC659, NGC663, NGC1027, NGC1342, NGC1502, NGC1582, NGC1664, NGC1778, NGC1857, NGC1893, NGC2129, NGC2281, NGC2395, NGC6811, NGC6819, NGC6866, NGC6871, NGC6910, NGC7160, NGC7235.

Wkręciłeś się w gromady otwarte na dobre. Jak Ci się je ogląda?

Jeśli chodzi o gromady otwarte z katalogu NGC, to najpiękniejsza z w/w wydaje mi się NGC 663 w Kasjopei. Pod ciemnym niebem widać ją bardzo dobrze nawet w moim małym teleskopie. Co do reszty, to często gęsto trudno je odróżnić od gwiazd. Człowiek wytrzeszcza gałę i zasatanawia się - gwiazda podwójna czy jakaś gromadka? Może w większych teleskopach widać je lepiej... Nie zmienia to faktu, że gromady gwiazd są dla mnie najjaśniejszymi obiektami z katalogu NGC. Nie wiem, jakie będą rezultaty pod dużo gorszym podwarszawskim niebem...

6 godzin temu, tomchm napisał:

Może w większych teleskopach widać je lepiej... Nie zmienia to faktu, że gromady gwiazd są dla mnie najjaśniejszymi obiektami z katalogu NGC. Nie wiem, jakie będą rezultaty pod dużo gorszym podwarszawskim niebem...

Niekóre widać Twym teleskopem lepiej, niż moim, inne gorzej, a niektóre ciężko stwierdzić gdzie leżą z racji mnogości gwiazd wokół. Trzeba potem weryfikować na necie xd

Edited by PiotrTheUniverse
  • Like 1
4 minuty temu, PiotrTheUniverse napisał:

Niekóre widać Twym teleskopem lepiej, niż moim, inne gorzej, a niektóre ciężko stwierdzić gdzie leżą z racji mnogości gwiazd wokół. Trzeba potem weryfikować na necie xd

Astronawigator nie ma lekkiego życia... ;) 

• Sad 1
W dniu 7.04.2019 o 16:07, tomchm napisał:

Ja dzisiaj kilka godzin temu wróciłem z astrozlotu PTMA z Krzyży na Mazurach.

Szkoda, że nic o tym nie wiedziałem bo bym z chęcią podjechał, prawie na miejscu mam. Chyba, że impreza zamknięta była :(

Impreza była zamknięta - piszę na poważnie. Tylko członkowie PTMA oraz członkowie ich najbliższych rodzin mieli wstęp na teren Ośrodka. Organizatorzy (w ramach Zlotu) nie wpuszczają na teren ośrodka nikogo trzeciego - tzn. możesz sobie do Ośrodka przyjechać, ale nie w ramach Zlotu - wszelkie koszty i rzeczy związane z pobytem załatwiasz z właścicielem ośrodka, poza PTMA.

Dzisiejsza noc, dzięki obywatelowi Astrobonq (którego nie przestraszyła późna pora, chmury i odległość 130 km w celu ich ominięcia), zaowocowała kilkoma obiektami do kolekcji. Popędziliśmy z Wwa na północny zachód, w stronę Zambrowa, rozstawiająć się w ciemnym polu blisko trasy białostockiej. Oprócz dużego stada hasających zajęcy - były słabsze galaktyki w Wielkiej Niedźwiedzicy, jasna M106, gwiazda węglowa T Lyrae (coś niesamowitego, jakże czerwona, zwłaszcza na kontrastowym, zamiejskim tle), seledynowo-żółte, i jeszcze nie wiadomo jak szafirowo-pomarańczowe składniki gwiazd podwójnych (Algorab i Subra), gromada otwarta i malutka niebieskawa planetarka NGC6884, której tarczka niemal nie do odróżnienia od gwiazd. Na początek ustrzeliłem bardzo ładną gromadę NGC2281 w Woźnicy - tego typu obiekty prezentują się lepiej w wizualu, niż na większości zdjęć; gwiazdy pięknie się mieniły złocistymi czy niebieskimi barwami. W sumie dłuższa jazda, niźli sesja, ale może coś się jeszcze przed Łysym rozpogodzi xd  

• Like 4
On 4/8/2019 at 9:40 PM, piotrkusiu said:

Szkoda, że nic o tym nie wiedziałem bo bym z chęcią podjechał, prawie na miejscu mam. Chyba, że impreza zamknięta była :(

Pisalem wcześniej. Bedzie kolejny na jesien. Tez bylem. Super inpreza. Duzo obiektow, czrne niebo, możliwość sprwdzenia sprzetu kolegow no i ciekawi ludzie a od pokoju do sprzetu 30s :). POLECAM. Tylko dla członków PTMA. Ja dołączylem do ptma tydzien przed wyjazdem i znalal9 sie miejsce :)

2 godziny temu, wojtasso napisał:

Pisalem wcześniej. Bedzie kolejny na jesien. Tez bylem. Super inpreza. Duzo obiektow, czrne niebo, możliwość sprwdzenia sprzetu kolegow no i ciekawi ludzie a od pokoju do sprzetu 30s :). POLECAM. Tylko dla członków PTMA. Ja dołączylem do ptma tydzien przed wyjazdem i znalal9 sie miejsce :)

Ten na jesieni jest organizowany przez warszawski oddział PTMA. W Polsce są jeszcze inne oddziały, które organizacją zloty i spotkania - trzeba dobrze poszukać w internecie. Wiem też, że w Bieszczadach w drugiej połowie sierpnia w Stężnicy organizowane są astrowczasy, ale nie wiem, czy są jeszcze miejsca...